Pobieranie prezentacji. Proszę czekać

Pobieranie prezentacji. Proszę czekać

Tatry, leżą na pograniczu Polski i Słowacji. Najwyższym szczytem Tatr jest położony na Słowacji Gerlach - 2655 m n.p.m. Najwyższym szczytem w polskich.

Podobne prezentacje


Prezentacja na temat: "Tatry, leżą na pograniczu Polski i Słowacji. Najwyższym szczytem Tatr jest położony na Słowacji Gerlach - 2655 m n.p.m. Najwyższym szczytem w polskich."— Zapis prezentacji:

1

2 Tatry, leżą na pograniczu Polski i Słowacji. Najwyższym szczytem Tatr jest położony na Słowacji Gerlach - 2655 m n.p.m. Najwyższym szczytem w polskich Tatrach są Rysy - 2499 m n.p.m.

3

4 Tatry to niewielkie pod względem obszaru pasmo górskie stanowiące najwyższe spiętrzenie Karpat. Góry te są niezwykle atrakcyjne pod względem widokowym. Można tu znaleźć zarówno spacerowe szerokie drogi prowadzące dolinami, jak również strome, wąskie szlaki.

5 Całe Tatry - zarówno polska, jak i słowacka część objęte są obszarem parku narodowego. Po polskiej stronie jest to Tatrzański Park Narodowy. Dla turystów oznacza to bezwzględny zakaz poruszania się poza oznakowanymi szlakami. Wędrując szlakami można między innymi odwiedzić:  Zakopane  Dolinę Pięciu Stawów  Dolinę Kościeliską  Dolinę Chochołowską  Kasprowy Wierch  Morskie Oko  Giewont

6 Zakopane jest największym ośrodkiem miejskim w bezpośrednim otoczeniu Tatr, często nazywane jest zimową stolicą Polski. Reprezentacyjną ulicą Zakopanego są położone w centrum miasta Krupówki.

7 Jest jedną z piękniejszych dolin w Tatrach. Ma długość 4 km. Krajobraz doliny to tatrzańskie szczyty, górskie jeziora oraz połacie muraw i kosodrzewiny.

8 Dolina Kościeliska ma ok. 9 km długości. Znajduje się tu kilka bardzo popularnych jaskiń, między innymi Jaskinia Mroźna, Smocza Jama, Jaskinia Mylna.

9 Dolina Chochołowska jest najdłuższą i największą doliną w polskich Tatrach. Dzięki występowaniu w dolinie dużej powierzchni polan i hal stała się największym ośrodkiem pasterstwa w Tatrach. Juhasi wypasają tu owce i bydło.

10 Kasprowy Wierch ma wysokość 1987 m n.p.m. Znajduje się tutaj Wysokogórskie Obserwatorium Meteorologiczne. Na szczyt można się wspiąć lub wjechać koleją linową.

11 Morskie Oko to największe i najpiękniejsze jezioro tatrzańskie położone w Dolinie Rybiego Potoku. Wody jeziora otoczone są najwyższymi szczytami Tatr Polskich. Jest to jezioro pochodzenia polodowcowego, w najgłębszym miejscu osiąga ponad 51 m.

12 Giewont – masyw górski w Tatrach Zachodnich o wysokości 1894 m n.p.m. Na jego głównym wierzchołku -Wielkim Giewoncie znajduje się 15 metrowy żelazny krzyż. Giewont kojarzony jest z sylwetką śpiącego rycerza.

13 Marcin Duliński klasa IIa


Pobierz ppt "Tatry, leżą na pograniczu Polski i Słowacji. Najwyższym szczytem Tatr jest położony na Słowacji Gerlach - 2655 m n.p.m. Najwyższym szczytem w polskich."

Podobne prezentacje


Reklamy Google