Pobieranie prezentacji. Proszę czekać

Pobieranie prezentacji. Proszę czekać

Moja ulubiona książka- czyli jak słowa mogą zmienić życie.

Podobne prezentacje


Prezentacja na temat: "Moja ulubiona książka- czyli jak słowa mogą zmienić życie."— Zapis prezentacji:

1 Moja ulubiona książka- czyli jak słowa mogą zmienić życie.
„Dobrze widzi się tylko sercem. Najważniejsze jest niewidoczne dla oczu…” Moja ulubiona książka- czyli jak słowa mogą zmienić życie.

2 „Zapytać nałogowego czytelnika o jego ulubioną książkę, to jak zapytać matkę o ulubione dziecko.”
Szczerze mówiąc naprawdę ciężko było mi wybrać jedną, ulubioną książkę. Kocham czytać, nie ukrywam tego. Przeczytałam już wiele wspaniałych i wartościowych książek, które mogłabym tu przedstawić, ale stwierdziłam, iż ta idealnie pasuje. Możecie powiedzieć, że to bajka dla dzieci, fajna, ale są inne lepsze. Owszem prosty język, kolorowa, fantastyczna historyjka. Idealna na dobranockę. Tylko nie o to do końca chodzi w „Małym Księciu”. Każda przeczytana strona zawiera coś nowego, prawdę, morał. Jest niesamowita i wbrew pozorom niesie za sobą ogromne przesłanie, przeczytać powinien każdy. Od najmłodszego do najstarszego. W tej prezentacji chce przedstawić wartości zawarte w tej książce i pokazać dlaczego przez nie jest dla mnie tak wyjątkowa, przyznam, że nawet bliska mnie i mojemu życiu.

3 Kto z nas nie zna Małego Księcia
Kto z nas nie zna Małego Księcia? Jego wymagającej róży i planety zarastającej baobabami? Jeśli na rysunku w tej skrzynce widzisz baranka, to znaczy, że możesz zostać jego przyjacielem. Pilot musiał awaryjnie wylądować na Saharze, awaria jego samolotu nie pozwoliła mu na dalszy lot. Osamotniony, na środku pustyni, z małymi zapasami wody, sam musiał naprawić samolot. To w tedy po raz pierwszy spotykamy Małego Księcia. „W niczym nie przypominał dziecka zgubionego w środku pustyni, o tysiąc mil od miejsc zamieszkałych.” - Proszę cię, narysuj mi baranka. - Co takiego? Narysuj mi baranka. - Ale... cóż ty tutaj robisz? A on powtórzył bardzo powoli, jak gdyby chodziło o niezwykle ważną sprawę: - Proszę cię, narysuj mi baranka ... A czy ty dostrzegłeś już baranka w skrzynce ? Czy jednak nie potrafisz go zobaczyć za jej ściankami? Jesteś jak większość dorosłych?

4 „Zastanawiam się, czy gwiazdy świecą po to żeby każdy mógł pewnego dnia znaleźć swoją?”
„Jesteście piękne, lecz próżne – powiedział im jeszcze. Nie można dla was poświęcić życia. Oczywiście moja róża wydawałaby się zwykłemu przechodniowi podobna do was. Lecz dla mnie ona jedna ma większe znaczenie niż wy wszystkie razem, ponieważ ją właśnie podlewałem. Ponieważ ją przykrywałem kloszem. Ponieważ ją właśnie osłaniałem. Ponieważ właśnie dla jej bezpieczeństwa zabijałem gąsienice (z wyjątkiem dwóch czy trzech, z których chciałem mieć motyle). Ponieważ słuchałem jej skarg, jej wychwalań się, a czasem jej milczenia. Ponieważ… jest moją różą.” Ciągle przebywasz w ogrodzie pełnym róż, ale czy znalazłeś już tą swoją własną, jedyną ? Podlewasz ją, pielęgnujesz ? Może to tylko kolejna z stu tysięcy innych róż, a ta twoja ciągle gdzieś czeka na swojego Małego Księcia, który przyjedzie okryć ją kloszem.

5 „Nawet w obliczu śmierci przyjemna jest świadomość posiadania przyjaciela.”
– Szukam przyjaciół. Co znaczy „oswoić”? – Jest to pojęcie zupełnie zapomniane – powiedział lis. – „Oswoić” znaczy „stworzyć więzy”. – Stworzyć więzy? – Oczywiście – powiedział lis. – Teraz jesteś dla mnie tylko małym chłopcem, podobnym do stu tysięcy małych chłopców. Nie potrzebuję ciebie. I ty mnie nie potrzebujesz. Jestem dla ciebie tylko lisem, podobnym do stu tysięcy innych lisów. Lecz jeżeli mnie oswoisz, będziemy się nawzajem potrzebować. A czy ty odnalazłeś już swojego lisa ? Dałeś się oswoić ? Jeśli tak to brawo, jesteś szczęściarzem, ale pamiętaj „Na zawsze ponosisz odpowiedzialność za to, co oswoiłeś.” „Decyzja oswojenia niesie w sobie ryzyko łez.” O naszego lisa trzeba dbać, ale i on również musi zatroszczyć się o nas. Ten proces działa w obie strony. Oswojenie nie jest łatwe, ale kiedy się już go dokona uzyskać można coś naprawdę niezwykłego.

6 „Gdy jest bardzo smutno, to kocha się zachody słońca.”
Mały Książę ukazuje nam też tą drugą stronę naszego życia. Tą mniej kolorową, smutną i bardzo bliską, prawdziwą. Coraz mnie z nas cieszy się życiem. Mamy za mało czasu na wszystko. „Niektórzy pojawiają się znienacka. Mieszają, mącą w naszych sercach. A potem znikają bez pożegnań. Żadne czary, tylko nasza naiwność pozwala byle komu się oswoić.” „Idąc prosto przed siebie nie można zajść daleko…” „Ludzie mają zbyt mało czasu, aby cokolwiek poznać. Kupują w sklepach rzeczy gotowe. A ponieważ nie ma magazynów z przyjaciółmi, więc ludzie nie mają przyjaciół.” „Ludzie? (…) Wiatr nimi miota. Nie mają korzeni – to im bardzo przeszkadza.” Bardzo możliwe, że Ciebie też ktoś skrzywdził, nie żyjesz już pełnią życia, błądzisz i czujesz się samotny, w tedy właśnie warto mieć lisa. Nie masz czasu na swoje prywatne sprawy, wpadasz w błędne koło. Ważne jest uznanie własnej niewystarczalności, czyli na odkryciu, że planeta twojego wnętrza jest zbyt mała, aby zaspokoić wszystkie tęsknoty ludzkiego serca i horyzonty ludzkiego umysłu.

7 A teraz chciałbym przedstawić opinię internautów
A teraz chciałbym przedstawić opinię internautów. Wchodząc na czat „6obcy.pl” zapytałam kilka osób o tą książkę. Spotkałam się z różnymi reakcjami.

8 Mały Książę jedną z najcudowniejszych książek jakie w życiu przeczytałam. W tej prezentacji chciałam pokazać jak wiele wyciągnąć możemy z tej książki. Sprawia, że odżywają w nas dziecięce marzenia i ponownie chcemy wrócić do dzieciństwa, widzieć więcej, inaczej. Wiele razy sięgam po tą niezwykłą opowieść i ciągle na nowo przekonuje się, jak wiele prawd i przeżyć umknęło moje uwadze przy poprzedniej lekturze i tak w kółko. Zawsze widzę w niej coś nowego. Za to właśnie ją uwielbiam.

9 Na koniec kilka moich ulubionych cytatów, chociaż jak dla mnie książkę można uznać za jeden wielki cytat. „Błądzę w ciemnościach wspomnień i w rezultacie mylę się w rzeczach bardzo zasadniczych.” „Dla całego świata możesz być nikim, dla kogoś możesz być całym światem.” „Dorośli nigdy nie potrafią sami zrozumieć. A dzieci bardzo męczy konieczność stałego objaśniania.” „Dowodem istnienia Małego Księcia jest to, że jest zachwycający, śmieje się i życzy sobie baranka. Kiedy ktoś pragnie baranka, stanowi to dowód, że istnieje naprawdę.” „Kiedy będziesz patrzył nocą w niebo, będzie ci się wydawało, że wszystkie gwiazdy śmieją się do ciebie, ponieważ ja będę uśmiechał się na jednej z nich.” „Na pustyni jest się samotnym. Równie samotnym jest się wśród ludzi.” „Zawsze się wydaje, że w innym miejscu będzie lepiej.” „Zrób mi tę przyjemność. Uwielbiaj mnie mimo wszystko.”

10 Źródła: Źródła: Zdjęcia: grafika Google, Czat 6obcy.pl,
Cytaty: Mały Książę-Antoine de Saint-Exupéry. Opracowała: Weronika Czech Źródła:


Pobierz ppt "Moja ulubiona książka- czyli jak słowa mogą zmienić życie."

Podobne prezentacje


Reklamy Google