Pobieranie prezentacji. Proszę czekać

Pobieranie prezentacji. Proszę czekać

WYCIECZKA PO WA Ł BRZYCHU. Dzień Pierwszy – Zwiedzamy Palmiarnię i Zamek Książ oraz stadninę ogierów w Książu Dzień Drugi – Oglądamy zabytkowe budowle.

Podobne prezentacje


Prezentacja na temat: "WYCIECZKA PO WA Ł BRZYCHU. Dzień Pierwszy – Zwiedzamy Palmiarnię i Zamek Książ oraz stadninę ogierów w Książu Dzień Drugi – Oglądamy zabytkowe budowle."— Zapis prezentacji:

1 WYCIECZKA PO WA Ł BRZYCHU

2 Dzień Pierwszy – Zwiedzamy Palmiarnię i Zamek Książ oraz stadninę ogierów w Książu Dzień Drugi – Oglądamy zabytkowe budowle i kościoły Dzień Trzeci – Odwiedzamy muzea

3 PALMIARNIA Ten niecodzienny obiekt pochodzący z drugiej dekady XX wieku przyciąga turystów bogatym zbiorem unikatowej roślinności i flory tropikalnej. Na powierzchni około 1900 m2 zgromadzono około 80 gatunków roślin z całego świata, a dodatkową ciekawostką jest fakt, iż ściany palmiarni od wewnątrz pokrywa tuf wulkaniczny z Etny.W palmiarni można dowiedzieć się sporo o wielu gatunkach roślin, a nawet zakupić niezmiernie ciekawe okazy.

4 ZAMEK KSIĄŻ Zamek książęcy Książ to największy dolnośląski zamek i trzeci pod względem wielkości zamek w Polsce. Swoją obronną siedzibę wybudował tutaj w latach 1288 - 1292 książę świdnicko - jaworski Bolko I. Zwiedzając teren zamkowy nie sposób się nudzić. Turyści mają możliwość zwiedzania imponujących komnat, z których najpiękniejsze to Sala Maksymiliana, Salon Chiński, Salon Włoski, Salon Zielony i Hall Myśliwski. Na terenie wokół zamku znajdują się piękne ogrody, restauracja i stadnina koni.

5 STADNINA OGIERÓW Stadnina koni zbudowana została w 1844 roku. W obiekcie znajdują się: stajnia koni, powozownia oraz słynna na całą Europę kryta ujeżdżalnia zbudowana z modrzewia. Odbywają się tu międzynarodowe zawody w powożeniu i ujeżdżeniu oraz aukcje koni, organizowane są także obozy jeździeckie.

6 WAŁBRZYSKI RYNEK Centralny plac miasta, na którym w 1731 roku stał drewniany ratusz. W 1996 roku rynek przeszedł gruntowną modernizację, ograniczono na nim ruch samochodowy,wybudowano fontannę oraz elementy drobnej architektury.Mieści się tutaj wiele zabytkowych kamienic. Na szczególną uwagę zasługują kamienica„ Pod Kotwicą", "Kamienica pod trzema Różami” oraz kamienica "Pod Atlantami’’.

7 KOŚCIÓŁ PW. ŚW. ANIOŁÓW STRÓŻÓW Ten piękny, okazały kościół neogotycki stoi w pobliżu Rynku. Świątynię zbudowano w latach 1899-1904 na miejscu dawnego, renesansowego kościółka z 1438 roku. Budowla z ciemnej czerwonej cegły jest potężna i robi niemałe wrażenie, gdy zbliżasz się do niej wąską uliczką prowadzącą prosto z Rynku.

8 KOŚCIÓŁ MATKI BOŻEJ BOLESNEJ Niewielki, piękny kościółek zbudowano już w 1305 roku. Gruntownie przebudowano go w stylu barokowym w I połowie XVIII wieku. Według legendy jest to miejsce dające początek leśnej osadzie, z której powstał Wałbrzych.

9 KOŚCIÓŁ EWANGELICKO- AUGSBURSKI PW. ZBAWICIELA Wałbrzyski kościół należy do najwybitniejszych dzieł architektury klasycystycznej na Śląsku. Budowa olbrzymiej świątyni w centrum miasta trwała zaledwie trzy lata. Uroczyście poświęcono ją 24 listopada 1788 roku. Głównymi elementami wyposażenia kościoła są: ołtarzo- ambona z czasu budowy świątyni oraz organy wykonane w latach 1744-1746.

10 WAŁBRZYSKI RATUSZ Ratusz znajduje się przy Placu Magistrackim w Wałbrzychu. Budowla została wybudowana w 1856 w stylu neogotyckim. Budynek ratusza zaprojektował i wykonał królewski budowniczy Hermann Friedrich Wäsemann z Wrocławia. W 1903 roku ratusz został powiększony o dwa boczne skrzydła wzniesione według projektu wrocławskiego architekta Karla Grossera. Jest to gmach trzykondygnacyjny, prostokątny z trzema wieżyczkami na fasadzie. Dzisiaj ratusz pełni tę samą funkcję co przed laty - ma tutaj siedzibę Urząd Miasta Wałbrzych

11 MUZEUM- PAŁAC ALBERTICH Muzeum w Wałbrzychu rozpoczęło działalność w 1926 roku (w 500 rocznicę nadania Wałbrzychowi praw miejskich) w Pałacu Albertich z 1801 roku, należącym wcześniej do znanych w mieście właścicieli przędzalni lnu. Obecnie zbiory muzealne liczą ponad 30 tys. eksponatów zgromadzonych w kilku ciekawych działach: Historii Regionu, Geologii (bardzo ciekawe okazy minerałów), Ceramiki i Sztuki. Organizowane są też wystawy czasowe.

12 MUZEUM PRZEMYSŁU I TECHNIKI Głównymi elementami zespołu muzealnego stanowią stalowe wieże szybów "Julia" i "Sobótka", które górują nad muzeum. Zostały one zbudowane na przełomie XIX i XX wieku, a osadzone na kilkadziesiąt lat starszych wieżach szybowych. Trasa zwiedzania wiedzie poprzez zabytkowe budynki do wyrobisk podziemnych, gdzie zgromadzono ciekawą ekspozycję ilustrującą pracę górników i historię wydobycia węgla na tym terenie. Prezentowane są również różnego rodzaju maszyny do pozyskiwania węgla i jego transportu najpierw do szybu, a później na powierzchnię.

13 DZI Ę KUJEMY I ZAPRASZAMY DO WA Ł BRZYCHA


Pobierz ppt "WYCIECZKA PO WA Ł BRZYCHU. Dzień Pierwszy – Zwiedzamy Palmiarnię i Zamek Książ oraz stadninę ogierów w Książu Dzień Drugi – Oglądamy zabytkowe budowle."

Podobne prezentacje


Reklamy Google