Pobieranie prezentacji. Proszę czekać

Pobieranie prezentacji. Proszę czekać

Z wynalazkiem od „dzień dobry” do „dobranoc” "Wiem, że wciąż ktoś coś wymyśla, aby ułatwić życie sobie i innym. Czy to, co robią jest dla mnie ciekawe,

Podobne prezentacje


Prezentacja na temat: "Z wynalazkiem od „dzień dobry” do „dobranoc” "Wiem, że wciąż ktoś coś wymyśla, aby ułatwić życie sobie i innym. Czy to, co robią jest dla mnie ciekawe,"— Zapis prezentacji:

1 Z wynalazkiem od „dzień dobry” do „dobranoc” "Wiem, że wciąż ktoś coś wymyśla, aby ułatwić życie sobie i innym. Czy to, co robią jest dla mnie ciekawe, czy wyobrażam sobie życie bez ich wynalazków?"

2 Chociaż w naszej sali wisi wiersz o jaskiniowcach wiemy, że żyje nam się o wiele łatwiej, niż ludziom w dawnych czasach. Tak na prawdę nie umiemy sobie wyobrazić, że nagle nie mamy światła, telefonu, samochodu, wody w kranie i innych rzeczy, które uważamy za „normalne”. Czytając dowiedzieliśmy się, że kiedyś „normalne” było zupełnie coś innego: podróżowanie na ośle lub na koniu, czytanie przy świeczce, pranie w zimnej wodzie w rzece i wiele innych „dziwnych” rzeczy. Postanowiliśmy poznać ludzi, którzy swoje pasje i zdolności poświęcili, aby nam wszystkim żyło się wygodniej

3 Benjamin Franklin Benjamin Franklin urodził się w 1706 roku (czyli 309 lat temu) w Bostonie w Stanach Zjednoczonych. Był wybitnym politykiem, ale także naukowcem i wynalazcą. Wynalazł wiele rzeczy; zobaczcie co to było i oceńcie, czy jego wynalazki były ważne, czy nie.

4 Piec Franklina Nazwano tak piec, który nie służył do gotowania, tylko do ogrzewania. Był to nowy rodzaj kominka; znajdował się pośrodku pokoju, dzięki temu cały pokój stawał się ciepły.

5 Latawiec i piorunochron W czasach Franklina ludzie niewiele wiedzieli o elektryczności. Franklin uważał, że błyskawica może zawierać elektryczność. Aby to sprawdzić, wykonał doświadczenie z latawcem (jakie, możecie przeczytać sami w naszej książce) i już wiedział, że ma rację. Ponieważ zdawał sobie sprawę, że błyskawica może np. podpalić budynek wynalazł piorunochron. Błyskawica uderza w piorunochron zamiast w dom. Budynek się nie zapala i dzięki temu jest bezpieczniej.

6 Harmonijka Franklin wynalazł instrument, który nazwał harmonijką. Harmonijka miała szklane klosze, każdy innej wielkości. Klosze były umieszczone na metalowym drągu. Wprawiał klosze w ruch naciskając pedał, wtedy dotykał je wilgotnymi palcami. Każdy klosz wydawał inny dźwięk.

7 Okulary dwuogniskowe Okulary te miały po dwa szkiełka w każdej z oprawek. Jedno szkiełko pomaga ludziom widzieć rzeczy, które są blisko. Drugie szkiełko pomaga ludziom widzieć rzeczy, które są daleko. Dziś ludzie nadal noszą wynalazek Franklina!

8 Drobiazgi? Czy na pewno? Franklin wynalazł „drogomierz”, czyli urządzenie do mierzenia odległości. Urządzenie liczyło, ile razy obróciło się koło pojazdu (wozu konnego do przewożenia poczty). Jego pomysłem jest także krzesło biblioteczne, czyli połączenie krzesła ze schodkami. Dzięki temu pomysłowi mógł sięgać po książki leżące wysoko na półkach.

9 Graham Bell Graham Bell urodził się w Szkocji w 1847 roku. Był naukowcem i wynalazcą. Kiedy zmarł w 1922 roku na minutę wyłączono wszystkie telefony. Za chwilę dowiecie się dlaczego.

10 Dźwięk Graham Bell od najmłodszych lat interesował się dźwiękami, tym jak powstają i jak docierają do odbiorców. Odkrył, że dźwięk wibruje, czyli wprawia powietrze w drgania. Postanowił wykorzystać ten fakt w komunikowaniu się ze swoją matką. W dorosłym życiu Bell został nauczycielem w szkole dla głuchych w Bostonie. Uczył tam głuchych mówić, uczył jak używać gardła do wydawania dźwięków, uczył, jak poruszać językiem i ustami, by dźwięki zamieniały się w słowa.

11 Telefon W tamtych czasach nie było telefonów. Bell zapragnął przesyłać głos z jednego miejsca do drugiego. Dokonał wynalazku przy użyciu przewodów, mikrofonu, słuchawki i innych przedmiotów. W ten sposób powstał pierwszy telefon, który przesyłał głos z jednego pokoju do drugiego.

12 W 1877 roku Bell założył własną firmę pod nazwą „Firma Telefoniczna Bella”. Niedługo potem tysiące ludzi zaczęło korzystać z telefonów.

13 Tomasz Edison Tomasz Edison urodził się w 1847 r., czyli 168 lat temu. Był wielkim naukowcem i wynalazcą. Z jego wynalazkami (zwłaszcza z jednym) spotykamy się codziennie. Jako młody chłopiec chciał zgłębiać nauki, sam przygotował sobie laboratorium w piwnicy. Miał wtedy 10 lat. W tym laboratorium przeprowadził wiele eksperymentów.

14 Telegraf Tomasz Edison doskonalił swój wynalazek, dzięki czemu za pomocą telegrafu można było przesyłać coraz więcej wiadomości na coraz większe odległości. Jeszcze niedawno telegramy były bardzo częste, teraz zastępują je listy elektroniczne. Wspólnie ze swoim przyjacielem zbudował pierwszy telegraf. Było to urządzenie do przesyłania wiadomości na odległość.

15 Fonograf Edison skonstruował „maszynę mówiącą”, którą nazwał fonografem. Nagrywała ona dźwięk i odtwarzała go ludziom.

16 Żarówka Edisona Skonstruował żarówkę, która w środku miała specjalne włókno bawełniane. Włókno świeciło, kiedy płynął przez nie prąd elektryczny. Żarówka ta świeciła długo i była bardzo pożądanym towarem. Żarówki, których wcześniej używano świeciły o wiele krócej.

17 Kinematograf Edison wynalazł kamerę filmową oraz urządzenie, które pokazywało filmy. Na górze miało okular. Przez okular mogła patrzeć tylko jedna osoba naraz, czyli tylko jedna osoba naraz mogła oglądać film. Edison założył przedsiębiorstwo filmowe i nakręcił wiele filmów.

18 Podsumowanie Był „piec Franklina”, są nowoczesne kominki Był latawiec i drut, są piorunochrony Były okulary dwuogniskowe, są nadal Był drogomierz, są np. liczniki rowerowe Był prymitywny telefon, są telefony komórkowe Był telegraf, są e-maile Był fonograf, są odtwarzacze kompaktowe, MP3 i MP4 Była żarówka z bawełną, są żarówki ledowe Był kinematograf, jest kino cyfrowe. Bez początku nie byłoby dalszego ciągu. Ciekawe, co jeszcze uda się udoskonalić i wymyślić?

19 Uczestnicy projektu: Borys, Brajan, Natan, Pani Róża. Zachęcamy wszystkich do czytania i poznawania osiągnięć, pasji i twórczości innych ludzi. Dziękujemy Wszystkie teksty oraz ilustracje pochodzą z pozycji książkowych Wydawnictwa IBIS; seria polsko-angielska pt.: „Jeden dzień z…” 1.„Franklin” 2.„Graham Bell” 3.„Edison” Zdjęcia zamieszczone w naszej prezentacji to fotografie ilustracji książkowych.


Pobierz ppt "Z wynalazkiem od „dzień dobry” do „dobranoc” "Wiem, że wciąż ktoś coś wymyśla, aby ułatwić życie sobie i innym. Czy to, co robią jest dla mnie ciekawe,"

Podobne prezentacje


Reklamy Google