Pobieranie prezentacji. Proszę czekać

Pobieranie prezentacji. Proszę czekać

PROMIENIOWANIE UV - niekorzystne działanie na skórę Pracownicy ds. Promocji Zdrowia i Oświaty Zdrowotnej Powiatowej Stacji Sanitarno – Epidemiologicznej.

Podobne prezentacje


Prezentacja na temat: "PROMIENIOWANIE UV - niekorzystne działanie na skórę Pracownicy ds. Promocji Zdrowia i Oświaty Zdrowotnej Powiatowej Stacji Sanitarno – Epidemiologicznej."— Zapis prezentacji:

1 PROMIENIOWANIE UV - niekorzystne działanie na skórę Pracownicy ds. Promocji Zdrowia i Oświaty Zdrowotnej Powiatowej Stacji Sanitarno – Epidemiologicznej w Gorzowie Wlkp.

2 RODZAJE PROMIENIOWANIA ULTRAFIOLETOWEGO UVC 1 – promieniowanie UVC – niemal całkowicie pochłaniane przez warstwę ozonową atmosfery, nie występuje więc w świetle słonecznym docierającym do ziemi; UVA 2 – promieniowanie UVA – promieniowanie o najdłuższej fali, jego natężenie jest stałe przez cały dzień, przenika aż do głębszych warstw skóry, aż do poziomu skóry właściwej, powodując reakcje fotouczulające i fotostarzenie się skóry; UVB 3 – promieniowanie UVB – charakteryzuje się krótszą falą i większą energią, a tym samym jest znacznie bardziej niebezpieczne dla zdrowia, najsilniej działa w godzinach 10.00-15.00 w okresie letnim powodując poparzenia skóry, wystąpienie rumienia posłonecznego i może predestynować do wystąpienia zmian nowotworowych skóry oraz innych organów.

3 ZDROWOTNE KONSEKWENCJE 1.FOTOSTARZENIE SIĘ SKÓRY 2.NOWOTWORY SKÓRY 3.PRZEBARWIENIA SKÓRY 4.ZASKÓRNIKI 5.NADPRODUKCJA WOLNYCH RODNIKÓW 6.FOTODERMATOZY 7.CHOROBY OCZU 8.RUMIEŃ I POPARZENIA SŁONECZNE 9.REAKCJE FOTOUCZULACJĄCE

4 ZDROWOTNE KONSEKWENCJE

5

6 RODZAJE FENOTYPÓW SKÓRY FENOTYP I – skóra nigdy się nie opala, zawsze ulega oparzeniom FENOTYP II – czasami się opala, często ulega oparzeniom FENOTYP III – często się opala, czasami ulega oparzeniom FENOTYP IV – zawsze się opala, rzadko ulega oparzeniom

7 ZASADY RACJONALENGO KORZYSTANIA Z SOLARIÓW Nie zaleca się korzystania z solariów osobom: z fenotypem I i II Z licznymi znamionami barwnikowymi na skórze Z dużą ilością piegów Z oparzeniami słonecznymi w dzieciństwie Poniżej 18 r.ż. ze stanami przed nowotworowymi, nowotworowymi, ze skórą uszkodzoną przez słońce, przyjmujące leki uwrażliwiające na promieniowanie UV

8 ZALECENIA -należy ograniczyć czas przebywania na słońcu szczególnie koło południa -należy robić przerwy w opalaniu się, częściej przebywać w cieniu -należy nosić ubrania ochronne, chronić twarz, oczy, szyję -należy nosić okulary przeciwsłoneczne -należy używać kremów ochronnych o szerokim spektrum ochrony przeciwsłonecznej -należy unikać korzystania ze sztucznego promieniowania UV w solariach -należy chronić niemowlęta i dzieci już od najmłodszych lat i uczyć je wraz z wiekiem racjonalnego korzystania ze słońca.

9 6 ZASAD OCHRONY SKÓRY PRZED PROMIENIOWANIEM UV 1.Uważaj na poparzenia słoneczne 1.Uważaj na poparzenia słoneczne – już 5 poparzeń słonecznych podwaja ryzyko rozwoju raka skóry 2.Staraj się nie korzystać z solarium 2.Staraj się nie korzystać z solarium – promieniowanie zbliżone do tego, które uważa się za odpowiedzialne za zwiększone ryzyko zachorowań na raka skóry 3.Używaj kosmetyki zawierające filtr przeciwsłoneczny! 4.Noś odzież, która chroni przed słońcem! 5.Szukaj cienia!– 5.Szukaj cienia!– szczególnie między godziną 10.00-15.00 6.Używaj 6.Używaj dodatkowej ochrony podczas przebywania nad wodą, na śniegu i piasku.

10 DZIĘKUJĘ ZA UWAGĘ


Pobierz ppt "PROMIENIOWANIE UV - niekorzystne działanie na skórę Pracownicy ds. Promocji Zdrowia i Oświaty Zdrowotnej Powiatowej Stacji Sanitarno – Epidemiologicznej."

Podobne prezentacje


Reklamy Google