Pobieranie prezentacji. Proszę czekać

Pobieranie prezentacji. Proszę czekać

E-papieros Papieros elektroniczny – zasilane baterią urządzenie inhalacyjne dające użytkownikowi podobne wrażenie, jak przy paleniu tradycyjnych papierosów.

Podobne prezentacje


Prezentacja na temat: "E-papieros Papieros elektroniczny – zasilane baterią urządzenie inhalacyjne dające użytkownikowi podobne wrażenie, jak przy paleniu tradycyjnych papierosów."— Zapis prezentacji:

1

2 E-papieros Papieros elektroniczny – zasilane baterią urządzenie inhalacyjne dające użytkownikowi podobne wrażenie, jak przy paleniu tradycyjnych papierosów. 1. Pierwszy e-papieros pojawił się na rynku w 2004 r. i był produktem chińskim marki „Ruyan”. W Polsce natomiast było to w 2006r., jednak dopiero w latach 2008-2009 nastąpiło największe rozpowszechnienie e-fajki. 1.Wikipedia wolna encyklopedia

3 Rodzaje e-papierosów o Podział ze względu na formę, czyli wygląd. Przypominające tradycyjnego papierosa Tzw. e-fajki Przypominające długopis

4 Budowa Wyróżniamy IV warianty e-papierosów. Jednak najbardziej popularne są trzy. I. Zbudowany jest z :  Kartidża, czyli wymiennego pojemnika na płyn (liquid), który można uzupełniać. Pełni tez rolę ustnika. Można go używać wielokrotnie.  Atomizera, czyli „serca”- miejsca, gdzie płyn jest podgrzewany i zamieniany w „dym”, a dokładniej w parę.  Baterię, czyli źródło zasilania 2. 2. https://pl.wikipedia.org/wiki/E-papieros

5 II.

6 III. Clearomizer- rodzaj kartomizera najczęściej z przeźroczystymi ściankami (co umożliwia sprawdzenie zawartości płynu)

7 Co to jest liquid? Jest to specjalny płyn mający zastosowanie w papierosach elektronicznych. Podczas zaciągania się jest zmieniany w nich w mgiełkę pod wpływem ogrzewania. Zawiera dobrze oczyszczoną nikotynę (od 0%, w przypadku wkładów beznikotynowych, do maksymalnie 3,6%) i substancje tworzące mgiełkę, przeważnie glikol propylenowy i glicerynę roślinną, aromaty. Może także zawierać substancje konserwujące np. alkohol etylowy, regulujące kwasowość, gęstość, wzmacniające smak. 3. Moc liquidu określa się za pomocą procentowej zawartości nikotyny. 3. https://starychemik.wordpress.com/e-papierosy-faq/

8 Liquid może mieć wiele przeróżnych smaków, od tytoniowego po miodowy, bananowy, czy czekoladowy.

9 Taki liquid można kupić na przeznaczonych do tego celu stoiskach, w sklepach, przez internet. Dostępne są w sprzedaży również specjalne substancje do samodzielnego sporządzania liquidu.

10 Działanie e-papierosów Są to urządzenia aplikujące nikotynę. Bardzo przypominają te tradycyjne papierosy. Palacz tak samo się nim zaciąga i dostaje dawkę upragnionej nikotyny. Kiedy osoba zaciąga się, mikroprocesor uruchamia grzałkę, która podgrzewa płyn. Wówczas do przepływającego powietrza wprowadzone zostają drobinki nikotyny i dodatków. Powstaje bezwonna mgiełka. 4. Nie mamy tu do czynienia z procesem spalania. Podczas zabiegu nie wciągamy, więc dymu tytoniowego, a jedynie kontrolowaną dawkę nikotyny. 4. http://www.poradnikzdrowie.pl/psychologia/nalogi/e-papieros-szkodliwy-czy- nie_42302.html?page=1

11 Działanie

12 Palacze W Polsce, obecnie jest już ponad milion waperów (e-palaczy). Ich liczba wzrasta i to w dość szybkim tempie. Jest to niepokojące zjawisko, a niestety będzie się ono nadal rozprzestrzeniało, ponieważ papierosy elektroniczne kuszą nas wyglądem, możliwością wybrania sobie smaku, faktem, że nie śmierdzą, w ogólnym rozrachunku są tańsze, wygodniejsze. Czy jednak naprawdę są tak fantastyczne?

13 Nie ma zdrowych papierosów Wszyscy lekarze twierdzą, że papierosy, elektroniczne, czy tradycyjne, szkodzą zdrowiu. Co do tego nie ma żadnych wątpliwości. Jednak e-papierosy budzą ogromną liczbę kontrowersji, gdyż naukowcy nie mogą dojść do zgody w jakim stopniu są one niebezpieczne. Nieustannie prowadzone są nad nimi badania, ale urządzenia te są stosunkowo młode na rynku i dalej niewiele o nich wiadomo. Największą zagadką jest wpływ substancji zawartych w e-fajkach, związany z długotrwałym ich użytkowaniem.

14 Spora grupa lekarzy traktuje e-papierosy, jako mniejsze zło. Jeśli ktoś musi palić, to niech lepiej pali elektryki niż tradycyjne papierosy. W dymie tytoniowym znajduje się ponad 4000 związków chemicznych. Większa część z nich jest toksyczna, a aż koło 40 substancji jest rakotwórczych (nitrozoaminy, fenole, metale ciężkie). Dotychczasowe badania aerozoli z e-papierosów skupiły się na sprawdzaniu, czy zawierają one te najgroźniejsze dla zdrowia substancje chemiczne.

15 Badania nad e-papierosami W Polsce badania nad e-papierosami prowadzi prof. Andrzej Sobczak, kierownik Zakładu Chemii Ogólnej i Nieorganicznej Wydziału Farmaceutycznego Śląskiego Uniwersytetu Medycznego. Dotychczasowe wyniki jego prac pozwalają stwierdzić, że większości toksycznych i rakotwórczych związków chemicznych znajdujących się w dymie papierosowym nie ma w parach e-papierosa. Pozostałe zaś występują w śladowych ilościach, np. rakotwórczych nitrozoamin jest ok. 600 razy mniej niż w dymie tytoniowym. 5. 5. http://www.poradnikzdrowie.pl/psychologia/nalogi/e-papieros-szkodliwy-czy-nie_42302.html

16 Wyniki badań przeprowadzonych przez innych naukowców wykazały, że e-papierosy nie wpływają na zmianę ciśnienia tętniczego, pulsu, morfologii krwi. Stąd można wnioskować, że ryzyko wystąpienia chorób nowotworowych, układu oddechowego i krążenia jest mniejsze. 6. 6.. http://www.poradnikzdrowie.pl/psychologia/nalogi/e-papieros-szkodliwy-czy-nie_42302.html

17 E-papierosy są szkodliwe Osoby, które osobiście przestawiły się z palenia papierosów tradycyjnych na „analogowe” twierdzą, że poprawiła się u nich wydolność fizyczna i umysłowa, zmniejszył się kaszel i podrażnienie gardła. Jednak nie wolno zapominać, że papierosy elektroniczne zawierają nikotynę i to ona sprawia, że są szkodliwe. Nikotyna ma działanie psychoaktywne, wpływa na nasze odczucia, ogólny nastrój, wykazuje też działanie euforyzujące. To właśnie nikotyna uzależnia. Odpowiedzialna jest za powstanie nałogu zwanego nikotynizmem. Dlatego nie zapominajmy, że korzystając z nikotynowych wkładów do e-papierosów, dalej jesteśmy ofiarami uzależnienia.

18 E-papieros, a bierne palenie Z biernym paleniem mamy do czynienia w momencie, gdy podczas spalania tytoniu powstaje tzw. boczny dym, który rozchodzi się po otoczeniu. Zazwyczaj zawiera on więcej substancji szkodliwych niż ten wdychany przez palacza. Jednak w przypadku papierosów elektronicznych nie powstaje boczny dym, a w zasadzie aerozol.

19 Składniki wydychanego przez palacza powietrza są raczej obojętne dla naszego organizmu. Niemniej jednak stwierdzono w nim obecność nikotyny. Jak dotąd nie określono dokładnie czy e-palenie ma wpływ na osoby znajdujące się w pobliżu, więc biernego palenia nie można w 100% wykluczyć. Dlatego też lepiej unikać palenia w towarzystwie, a tym bardziej w pobliżu dzieci.

20 Czy za pomocą e-papierosa naprawdę można rzucić palenie? Tak. Jest to jak najbardziej możliwe. Dzięki temu, że wkłady do nich zawierają różną zawartość procentową nikotyny palacz, który pragnie rozstać się z nałogiem, może stopniowo zmniejszać ilość nikotyny w swoich wkładach. W taki sposób, w pewnym momencie dochodzi do zera. Ponadto, e-papierosy są w stanie zapewnić użytkownikowi cały rytuał związany z paleniem. A wiadomo, że niejednokrotnie fakt braku tegoż rytuału przy nikotynowej terapii zastępczej, powoduje załamanie się chorego i powrót do nałogu.

21 Jednak, jeśli rzucamy palenie, nawet za pomocą e-papierosów, powinniśmy pamiętać, że na pewno będzie się to wiązało z różnymi wyrzeczeniami z naszej strony. I nie jest na 100% powiedziane, że jeśli przestawimy się na e-papierosy, to pozbędziemy się nałogu.

22 E-papieros, a zakaz palenia Generalnie, papierosy elektroniczne zyskały popularność w momencie wprowadzenia zakazu palenia w miejscach publicznych. W związku z tym, że podczas ich użytkowania nie wydziela się dym, nie ma prawnego zakazu korzystania z nich w miejscach publicznych. Aczkolwiek niektóre instytucje np. szpitale, wywieszają specjalne tabliczki zakazujące e-palenia. Jednak jeśli nawet znajdziemy się w miejscu publicznym, w którym e-palenie nie jest zabronione z czystej przyzwoitości powinniśmy powstrzymać się od użytkowania e-papierosów.

23 Przykład tabliczki zakazującej e-palenia

24 Co dobrego daje nam e-papieros? PODSUMUJMY  Zawiera mniej szkodliwych dla zdrowia substancji niż papieros tradycyjny.  Nie zachodzi w nim proces spalania.

25  Pozwala rzucić palenie skuteczniej niż gumy do żucia czy plastry. Pamiętaj! Rzucając palenie robisz krok w przód ku dłuższemu życiu. Chronisz zdrowie swoje i osób z twojego otoczenia.

26  Zamiana papierosa tradycyjnego na elektroniczny pozwala zaoszczędzić pieniądze.

27  Jest bezzapachowy. Dzięki czemu ubranie, pomieszczenie nie przesiąkają nieprzyjemnym zapachem dymu. Ponadto przy ich użytkowaniu nie występuje zjawisko żółknięcia zębów i paznokci.

28 Uwaga! Jakie są wady e-papierosa?  Jest stosunkowo nowym produktem na rynku i niewiele o nim wiadomo.  Nie zbadano jak dotąd dokładnego jego oddziaływania na człowieka.  Największym znakiem zapytania jest wpływ długoterminowego zażywania głównego składnika liquidu, glikolu propylenowego, na organizm człowieka.

29  Niektóre urządzenia są wadliwe.  Liquidy zawierają szkodliwą dla zdrowia nikotynę.  E-papierosy UZALEŻNIAJĄ

30 Kto w ogóle nie powinien palić e-papierosów?  Osoby uczulone na którykolwiek składnik liquidu  Osoby mające problem z układem krążenia i oddechowym  Niepełnoletni  Kobiety w ciąży  Kobiety karmiące piersią

31 Kto jest najbardziej narażony? Elektroniczne papierosy największym zagrożeniem są dla ludzi młodych. Niektórzy sądzą, że rozpowszechnienie e-papierosa może doprowadzić do przedwczesnego rozpoczęcia palenia u osób młodych.

32 Ludzie młodzi palą e-papierosy zupełnie nieświadomi tego, że to dalej jest papieros, że jest on niedozwolony niepełnoletnim tak samo jak np. alkohol. Osoby te uważają, że bezkarnie mogą palić e-papierosy i nikt nie może im tego zabronić. Ileż też jest przypadków, że młodzi palą e-fajki tylko i wyłącznie dla szpanu.

33 Co dalej? Aktualnie, niemalże wszyscy zachwycają się e-papierosem. A co będzie, jeśli za parę, parenaście lat okaże się, że urządzenia te są bardzo szkodliwe? A tego właśnie najbardziej obawiają się lekarze. Dlatego też do e-papierosa podchodźmy z rozwagą i pewnym dystansem.

34 NAJWAŻNIEJSZE! E-papierosy nie są przeznaczone dla osób, które nigdy nie paliły. Wyprodukowano je dla ludzi, którzy borykają się z problemem palenia papierosów tradycyjnych, jako mniej szkodliwą alternatywę.

35 UWAGA! Jeśli chciałbyś spróbować palenia e-papierosów z wkładami beznikotynowymi, jak najszybciej zrezygnuj z tego pomysłu. Od wkładów beznikotynowych BARDZO ŁATWO przejść na te z nikotyną.

36 PAMIETAJ! Nie daj się wciągnąć zachętom producentów e-papierosów, ich milionom smaków. JEŚLI NIE PALISZ-NIE SIĘGAJ PO E-PAPIEROSA Wbrew pozorom wcale nie wygląda się cool z papierosem, nawet elektronicznym.

37 NIE PALĘ E-PAPIEROS MNIE NIE DOTYCZY. Jestem wolny od nikotyny Jeśli mamy tylko taką możliwość, to na zawsze pozostańmy wolni od jakiegokolwiek nałogu.

38 JEDYNYM NAŁOGIEM W ŻYCIU CZŁOWIEKA POWINNA BYĆ MIŁOŚĆ

39 Źródła  https://pl.wikipedia.org/wiki/E-papieros https://pl.wikipedia.org/wiki/E-papieros  https://starychemik.wordpress.com/e-papierosy-faq/ https://starychemik.wordpress.com/e-papierosy-faq/  http://joylife.pl/pl/i/E-papieros/19 http://joylife.pl/pl/i/E-papieros/19  http://www.poradnikzdrowie.pl/psychologia/nalog i/e-papieros-szkodliwy-czy-nie_42302.html http://www.poradnikzdrowie.pl/psychologia/nalog i/e-papieros-szkodliwy-czy-nie_42302.html  http://lpj.pl/E-pap_lpj.htm http://lpj.pl/E-pap_lpj.htm Ilustracje  Google Grafika  http://joylife.pl/pl/i/E-papieros/19 http://joylife.pl/pl/i/E-papieros/19

40 DZIĘKUJĘ ZA UWAGĘ Prezentację przygotowała Kinga Kozłowska do okręgowego etapu XXIV Ogólnopolskiej Olimpiady Promocji Zdrowego Stylu Życia PCK

41


Pobierz ppt "E-papieros Papieros elektroniczny – zasilane baterią urządzenie inhalacyjne dające użytkownikowi podobne wrażenie, jak przy paleniu tradycyjnych papierosów."

Podobne prezentacje


Reklamy Google