Pobieranie prezentacji. Proszę czekać

Pobieranie prezentacji. Proszę czekać

J AK POMAGAĆ DZIECIOM W NAUCE ? P ORADNIK DLA RODZICÓW Krystyna Jasińska Myszków, 2016.

Podobne prezentacje


Prezentacja na temat: "J AK POMAGAĆ DZIECIOM W NAUCE ? P ORADNIK DLA RODZICÓW Krystyna Jasińska Myszków, 2016."— Zapis prezentacji:

1 J AK POMAGAĆ DZIECIOM W NAUCE ? P ORADNIK DLA RODZICÓW Krystyna Jasińska Myszków, 2016

2 Bardzo często rodzic ma dylemat - pomagać dzieciom przy odrabianiu prac domowych czy pozwolić im pracować samodzielnie? Jak kontrolować postępy w nauce? oraz Jak sprawić, aby dziecko nie zniechęciło się podczas odrabiania lekcji? Drogi Rodzicu ! Jeśli nie jesteś pewien, na czym powinna polegać twoja rola, ta prezentacja jest dla ciebie.

3 P IERWSZA ZASADA WSPÓLNEGO ODRABIANIA PRAC DOMOWYCH  Nie wyręczaj  bądź blisko, ale  „nie stój nad głową”

4 W AŻNY ETAP To bardzo ważny etap rozwoju oraz nabywania nowych umiejętności – organizowania czasu, stawiania celów oraz oceniania siebie. Im wcześniej dziecko zacznie się z tym mierzyć, tym lepiej poradzi sobie w dorosłym życiu.

5 O DRABIANIE LEKCJI Odrabianie lekcji to nic innego, jak samodzielna praca dziecka w domu. Zadania domowe są o tyle ważne, że pozwalają powtórzyć oraz utrwalić dziecku wszystko to, czego nauczyło się w szkole. Samodzielność w tym przypadku oznacza, że dziecko powinno umieć odrobić zadane ćwiczenia samo, a Ty powinieneś ingerować w ten proces jak najmniej.

6 T WOJA ROLA Nie oznacza to, że powinieneś mieć mniej kontaktu z dzieckiem – wręcz przeciwnie, twoja rola w tej kwestii jest ogromna. Nie dość, że musisz pozwolić dziecku na pewną swobodę, to jeszcze powinieneś mobilizować je do nauki oraz interesować się jego postępami. Musisz pozwolić dziecku uczyć się na błędach oraz przygotować na ewentualne porażki. W ten sposób pomagasz mu budować poczucie własnej wartości.

7 O D CZEGO ZACZĄĆ ? Twoim zadaniem jest przede wszystkim zapewnienie uczącemu się dziecku odpowiednich warunków do nauki. Jak się do tego zabrać? Zorganizuj dziecku kącik pracy. W ciszy i spokoju będzie mu się łatwiej skupić i zmobilizować do nauki.

8 M IEJSCE PRACY Niezależnie od sytuacji mieszkaniowej, dziecko w wieku szkolnym powinno mieć własny stolik lub biurko oraz szafkę, w której będzie mogło trzymać w porządku swoje podręczniki, zeszyty oraz wszelkiego rodzaju przybory. Krzesło powinno być dostosowane do jego wzrostu, gdyż niewygodna pozycja podczas pisania może przyczynić się do późniejszych problemów z kręgosłupem. Miejsce do pracy najlepiej urządźcie wspólnie. Pamiętaj, że powinno się ono twojemu dziecku podobać, aby lubiło w nim przebywać.

9 CZAS PRACY Warto także ustalić z dzieckiem stały czas na odrabianie zadań domowych. Jeśli będzie miało wyznaczoną porę do nauki, jest wielce prawdopodobne, że bardziej się do lekcji przyłoży i nie będzie odrabiało ich w pośpiechu. Ustalając jasne zasady, wyrabiasz u dziecka dobre nawyki oraz przyzwyczajasz do odpowiedniej organizacji pracy.

10 D ZIECI NIE LUBIĄ ZADAŃ DOMOWYCH Trudno się dziwić. Nie wszystkie zadania domowe są dla naszego dziecka interesujące – często bywają nudne i męczące. Musisz się z tym pogodzić i nie starać się na siłę czynić ich pasjonującymi. Zamiast tego wytłumacz, że odrabianie lekcji jest obowiązkiem każdego ucznia i poszerza jego horyzonty. Zdajesz sobie sprawę, że nie jest to tak pasjonujące zajęcie, jak granie w najnowsza grę komputerową, ale należy je wykonać, a nauka przyniesie efekty w postaci szerszej wiedzy.

11 C O ZROBIĆ, KIEDY DZIECKO MÓWI : „M AMO, TATO POMÓŻ …” Ważne jest, aby wraz z pójściem do szkoły, ustalić jasny podział obowiązków. Obowiązkiem ucznia jest odrabianie lekcji, zaś obowiązkiem rodzica jest interesowanie się jego problemami. Nigdy nie odmawiaj dziecku pomocy, jeśli o nią poprosi – powinieneś być ekspertem, który wspiera oraz pomaga mu wdrożyć się w obowiązki szkolne. Doradzaj, ale nie wykonuj za niego.

12 M ĄDRA POMOC Jeśli zaobserwujesz, że dziecko zwraca się do ciebie z każdą trudnością, umów się z nim, że dopiero po trzykrotnym poniesieniu porażki może liczyć na pomoc z twojej strony. Zamiast wyręczać w obowiązkach, pomagaj mu je planować. Najważniejsza jest rozmowa z dzieckiem o tym, co ma do zrobienia, od czego chciałoby zacząć, który przedmiot wydaje mu się najtrudniejszy itp.

13 CO ZROBIĆ ?  Twoje dziecko szybko się męczy? Przekonaj go, aby zaczęło od najtrudniejszego zadania.  Trudno mu się zmobilizować? Może lepiej, aby zaczęło od czegoś łatwego, co zachęci je do dalszej pracy.

14 C ZEGO ABSOLUTNIE NIE POWINNIŚMY ROBIĆ : Nie wywołuj na dziecku presji. Nie powinieneś także prosić się dziecka o odrobienie lekcji, krytykować ani karać. Być może dziecko motywowane uczuciem strachu odrobi lekcje, ale nie będą mu się one dobrze kojarzyły i nie staną się jego nawykiem. Może to skończyć się również tym, że dziecko nie będzie chciało odrabiać lekcji, jeśli nie będziesz nad nim stał i nieustannie je kontrolował. Ty stracisz czas, a dziecko nie nauczy się odpowiedzialności.

15 N IE KOMENTUJ Niezależnie od rodzaju pracy domowej, nie powinieneś komentować przy dziecku sensowności wykonywania danego zadania. Ryzykujesz, że dziecko straci chęci do pracy i będzie miało pretekst, aby nie odrabiać lekcji „nie będę tego robił, bo to jest głupie”. W efekcie pójdzie do szkoły nieprzygotowane i niezadowolone.

16 KUPOWAĆ, NIE KUPOWAĆ ? Zarówno płacenie dziecku za dobre oceny, jak i karanie za słabe, nie wróży nic dobrego – nie dość, że może to powodować problemy w nauce, to jeszcze uczy niewłaściwego postępowania. Nic, tylko czekać, aż dziecko ci powie „odrobię lekcję, pod warunkiem że mi kupisz nowy rower”.

17 WNIOSKI Jak widać, to właśnie Ty, jako rodzic, masz największy wpływ na to, czy twoje dziecko będzie z ochotą zasiadało do zadań domowych, czy też nie. Pomaganie mu w tych kwestiach nie jest wcale łatwe i wymaga wiele cierpliwości, wytrwałości oraz odpowiedzialności. To właśnie Ty Drogi Rodzicu jesteś tą osobą, której zadaniem jest zaszczepienie w dziecku samodyscypliny, nauczenie go organizacji oraz zarządzania jego własnym czasem.

18 DZIĘKUJĘ ZA UWAGĘ źródło:onet.dziecko.pl


Pobierz ppt "J AK POMAGAĆ DZIECIOM W NAUCE ? P ORADNIK DLA RODZICÓW Krystyna Jasińska Myszków, 2016."

Podobne prezentacje


Reklamy Google