Pobieranie prezentacji. Proszę czekać

Pobieranie prezentacji. Proszę czekać

Komunikacja -proces przekazywania/wymiany informacji między jej uczestnikami. Dzięki opanowaniu techniki komunikacji było możliwe powstanie cywilizacji.

Podobne prezentacje


Prezentacja na temat: "Komunikacja -proces przekazywania/wymiany informacji między jej uczestnikami. Dzięki opanowaniu techniki komunikacji było możliwe powstanie cywilizacji."— Zapis prezentacji:

1

2 Komunikacja -proces przekazywania/wymiany informacji między jej uczestnikami. Dzięki opanowaniu techniki komunikacji było możliwe powstanie cywilizacji. Bez umiejętności porozumiewania, nie mogłyby tworzyć się społeczności. Z biegiem czasu mamy coraz to więcej sposobów komunikacji.

3  Komunikacja ludzi pierwotnych (zanim wykształciła się mowa) Ludzie od dawien dawna próbowali się ze sobą porozumieć. Nauczyli się oni komunikować ze sobą poprzez mimikę, gesty, wydawane dźwięki.

4 Komunikacja od chwili kiedy mówił do wynalezienia elektryczności Zakłada się, że gen FOXP2, który wykształcił się u człowieka ok.200 000 lat temu, dał mu wiele zdolności językowych. Język (mowa) - ukształtowany społecznie system budowania wypowiedzi używany w procesie komunikacji interpersonalnej. Mowa nie była jednak doskonałym sposobem przekazywania informacji. Wypowiedziane zdania docierały tylko do osób zgromadzonych wokół mówiącego.

5  Pierwsze symbole Najstarsze symbole przeznaczone do komunikacji na przestrzeni czasów to malowidła na ścianach jaskiń. Człowiek prehistoryczny mógł w ten sposób przekazywać informacje. Przykładem mogą być malowidła w jaskini Lascoux (powstałe w okresie paleolitu).

6  Pismo Pismo – system umownych znaków, za pomocą których można utrwalić język mówiony. W każdym wierzeniu wynalezienie pisma było zawdzięczane komu innemu. Egipt-Thot Babilonia-Nebo Grecja-Hermes W tradycji żydowskiej- Mojżesz Pismo alfabetyczne Egipt-Semici> alfabet fenicki>alfabet starogrecki>alfabet etruski>alfabet rzymski>alfabet łaciński

7  Sygnały optyczne ’’Optyczny telegraf’’ Wiele kultur używało dymu do przekazywania informacji. Taki sposób wykorzystywali m.in. Indianie. Ale widoczność tych sygnałów zależała od pogody. Meliograf-działał poprzez odbijanie promieni świetlnych od lustra. Semafor- (ułożenie prętu), pierwszy działający semafor miał 196 pozycji. Jednym z wariantów semafora mogą być stosowane na morzu flagi komunikacyjne.

8  Sygnały dźwiękowe Niezależnie od siebie w kulturach afrykańskich i amerykańskich powstały bębny. Rogi i bębny były często używane do komunikacji na polach bitwy.

9  Kurierzy i poczta Najstarsze informacje o systemie kurierskim pochodzą z Egiptu. Rozwój tego sposobu przesyłanie wiadomości dał początek poczcie. Jednak szybkość przesyłania ważnych informacji nie była zadowalająca. Poczta: -gołębie pocztowe, -piesi kurierzy, -kurierzy na koniach, -statki, -kolej, -auta, -samoloty,

10  Telegraf Telegraf- urządzenie do przekazywania informacji, przeważnie tekstowych, na odległość. Telegraf igiełkowy skonstruowali w 1833 roku w Getyndze uczeni niemieccy Carl Friedrich Gauss i Wilhelm Weber. Dzięki niemu zaistniała możliwość przesyłania ważnych inf.w krótkim czasie.

11  Telefon Telefon (z gr.tele – daleko oraz phone – głos) – urządzenie końcowe dołączane do zakończenia łącza telefonicznego. W latach 70 XIX w wynalazek ten spopularyzował Aleksander Graham Bell. Posiadanie tego urządzenia znacznie ułatwiło komunikację między ludźmi. W szybki i łatwy sposób można przekazać informacje jak i porozmawiać na różne tematy, min. skomentować usłyszane nowiny.

12  Radio Za wynalazcę radia uważa się powszechnie Guglielmo Marconiego. Radiofonia-czyli system rozpowszechniania drogą radiową publicznie dostępnych audycji. Radioodbiornik – urządzenie umożliwiające odbiór i odsłuchiwanie audycji radiowych. Radio służy m.in. do podawania najświeższych/najważniejszych wiadomości z kraju i ze świata. Podczas II wojny światowej, był to główny środek informowania ludności.

13  Telewizja Telewizja (TV) – dziedzina telekomunikacji przekazująca ruchomy obraz oraz dźwięk na odległość. W jednym miejscu za pomocą kamery telewizyjnej i mikrofonu rejestruje się sygnał, który następnie jest transmitowany do dowolnego miejsca w zasięgu transmisji. Sygnał odbierany jest przez odbiornik telewizyjny i przetwarzany na obraz oraz dźwięk.

14  Komputer Komputer- maszyna elektroniczna przeznaczona do przetwarzania informacji, które da się zapisać w formie ciągu cyfr albo sygnału ciągłego. Jest niezastąpiony w dzisiejszych czasach, dzięki swoim możliwościom. Komputery są obecne w niemal każdej dziedzinie życia człowieka, przez co bardzo ułatwiają nam życie.

15  Internet Nikt nie zaneguje roli internetu we współczesnym świecie. Nie potrafimy sobie wyobrazić życia bez niego. Dzięki internetowi możemy komunikowć się z niemal każdym zakątkiem świata. Internet- ogólnoświatowa sieć komputerowa, określana również jako sieć sieci, daje nam możliwość rozmowy, video rozmowy (Skype), wysyłania wiadomości (e-mail) czy prowadzenia konwersacji elektronicznej (gg, komunikatory).

16 Podsumowując, wraz z rozwojem cywilizacyjnym mamy coraz więcej możliwości komunikacji. Jest ona prostsza, szybsza i niemal niczym niograniczona. Przygotowała Weronika Pożdał 1 d


Pobierz ppt "Komunikacja -proces przekazywania/wymiany informacji między jej uczestnikami. Dzięki opanowaniu techniki komunikacji było możliwe powstanie cywilizacji."

Podobne prezentacje


Reklamy Google