Pobieranie prezentacji. Proszę czekać

Pobieranie prezentacji. Proszę czekać

MARIA SKŁODOWSKA- CURIE PIERWSZA DAMA POLSKIEJ I ŚWIATOWEJ NAUKI.

Podobne prezentacje


Prezentacja na temat: "MARIA SKŁODOWSKA- CURIE PIERWSZA DAMA POLSKIEJ I ŚWIATOWEJ NAUKI."— Zapis prezentacji:

1 MARIA SKŁODOWSKA- CURIE PIERWSZA DAMA POLSKIEJ I ŚWIATOWEJ NAUKI.

2 ŻYCIORYS Urodziła się 7 listopada 1867 roku w Warszawie. Była najmłodsza spośród pięciorga dzieci państwa Skłodowskich. Jej ojciec, Władysław uczył fizyki i matematyki. Matka, Bronisława była przełożoną jednej z najlepszych szkół żeńskich w Warszawie. W 1876 roku, gdy Maria miała 9 lat, umarła jej matka.

3 MARIA SKŁODOWSKA I JEJ RODZEŃSTWO

4 PARYŻ Jesienią 1891 roku wyjechała do Paryża. Zamieszkała w wynajętym pokoju. Warunki miała okropne.Zimą zamarzała woda w misce. W Paryżu w 1891 r. zdała jako pierwsza kobieta w historii egzaminy wstępne na wydział fizyki i chemii na Sorbonie. W dzień studiowała, a wieczorami pracowała jako korepetytorka.

5 STUDIA W 1893 r. uzyskała licencjat z fizyki i zaczęła pracować jako laborantka. W tym czasie dalej studiowała na Sorbonie, uzyskując drugi licencjat z matematyki w 1894 r.

6 MIŁOŚĆ W Paryżu poznała przyszłego męża i wspólpracownika Piotra Curie. 25 lipca 1825 roku odbył się ślub Marii z Piotrem Curie w miejscowości Sceaux pod Paryżem. Zamieszkali w skromnym mieszkaniu w pobliżu Wyższej Szkoły Fizyki i Chemii, gdzie Piotr wykładał krystalografię i elektryczność.

7

8 12 WRZEŚNIA 1895 ROKU PRZYCHODZI NA ŚWIAT CÓRKA IRENA. W 1904 ROKU URODZIŁA SIĘ DRUGA CÓRKA-EWA

9 MARIA I PIOTR CURIE PRZY PRACY W PARYSKIM LABORATORIUM.

10 POLON Przypuszczamy, że ciało które wyodrębniliśmy ze smółki uranowej zawiera nieznany jeszcze metal, zbliżony do bizmutu ze swoich właściwości chemicznych. Jeśli istnienie tego metalu się potwierdzi, proponujemy dla niego nazwę polon - od imienia ojczyzny jednego z nas." Polon został odkryty w 1898 roku. Jest to promieniotwórczy pierwiastek chemiczny 16 grupy głównej układu okresowego. Liczba atomowa 84, masa atomowa 208,98. Znanych jest 28 izotopów polonu, z których najtrwalszy ma czas połowicznego rozpadu 102 lata. Nazwa pochodzi od łacińskiej nazwy Polski. Polon jest srebrzystoszarym metalem o żółtym odcieniu i metalicznym połysku. Dobrze przewodzi prąd elektryczny. Tworzy dwie odmiany alotropowe.

11 TAK WYGLĄDAŁO PIERWSZE „LABORATORIUM FIZYKI JĄDROWEJ”

12

13 NAGRODA NOBLA Maria Skłodowska była dwukrotnie wyróżniona Nagrodą Nobla za osiągnięcia naukowe, po raz pierwszy w 1906 z fizyki wraz z mężem i Henrim Becquerelem za badania nad odkrytym zjawiskiem promieniotwórczości, po raz drugi w 1911 z chemii za wydzielenie czystego radu. Do dziś pozostaje jedyną kobietą, która tę nagrodę otrzymała dwukrotnie, a także jedynym uczonym w historii uhonorowanym nagrodą Nobla w dwóch różnych dziedzinach nauk przyrodniczych.

14 TRUDNE CHWILE 19 kwietnia 1906 r. Pierre Curie zginął, przejechany przez konny wóz ciężarowy. Zawsze towarzyszyły jej słowa męża:”Cokolwiek się stanie, chociażby przyszło zostać jak ciało bez duszy,trzeba pracować – mimo wszystko.”

15 PO ŚMIERCI MĘŻA MARIA SKŁODOWSKA -CURIE STAŁA SIĘ PIERWSZĄ KOBIETĄ - PROFESOREM SORBONY.

16 Lata po śmierci Piotra Curie są dla Marii latami wytężonej pracy i coraz bardziej rosnącej sławy. W 1908 roku wydaje dzieła męża, a w dwa lata później, już jako profesor zwyczajny Sorbony, ogłasza pracę „O radioaktywności.”

17 RAD „Rad wykryłam, ale nie stworzyłam, więc nie należy do mnie, a jest własnością całej ludzkości." Rad został odkryty w 1898 roku. Promieniotwórczy pierwiastek chemiczny z II grupy głównej układu okresowego ( metali ziem alkalicznych). Nazwa pochodzi od łacińskiego słowa radius oznaczającego promień. Liczba atomowa 88, masa atomowa 226,03. Rad posiada 25 izotopów, najtrwalszy z nich jest izotop 226, który ma czas połowicznego rozpadu 1600 lat. Jest to ciało stałe o srebrno-szarym kolorze.

18 PROMIENIOWANIE MOŻE BYĆ UŻYTECZNE

19

20 PARK PRZY ULICY WAWELSKIEJ

21 W wyniku długotrwałego oddziaływania pierwiastków radioaktywnych Maria Skłodowska-Curie zmarła 4 lipca 1934r. na białaczkę, rodzaj raka krwi wywołanego przez napromieniowanie organizmu.

22 AMBITNA I PRACOWITA W czasie I Wojny Światowej organizowała ruchome stacje rentgenowskiego, w prześwietlano rannych. Z własnej inicjatywy zdobyła 20 samochodów i zorganizowała ruchome pogotowie z aparatami Roentgena. W lipcu 1916 roku jako jedna z pierwszych kobiet zrobiła prawo jazdy, by móc prowadzić samochód. Docierała do najbardziej zagrożonych pozycji pod Verdun. Jej pogotowie znał cały front. Oprócz pogotowia Maria Curie założyła 220 stacji radiologicznych i przeszkoliła kadry do ich obsługi. Obsłużyły one ponad 3 miliony przypadków urazów wśród francuskich żołnierzy.

23 SKROMNA Żołnierze nazywają ją pieszczotliwie „les petites Curies”(mała Curie).Nierzadko można ją widzieć pod deszczem, na błotnistej szosie, pochyloną nad otwartą chłodnicą albo z trudem naciągającą nową oponę. W 1918 roku do zespołu weszła córka Irena.

24 SPOTKANIE „TYTANÓW”

25 ODDANA LUDZIOM I NAUCE

26 CYTATY „Polska traci w śp. Pani Curie-Skłodowskiej nie tylko uczoną, ale i wielką obywatelkę, zawsze przez całe życie czujnie stojącą na straży interesów swojego narodu". Ignacy Mościcki „Pani Curie jest - z wszystkich ludzi na świecie - jednym nie zepsutym przez sławę człowiekiem." Albert Einstein „Ludzkość potrzebuje zapewne ludzi praktycznych, którzy pracują przeważnie dla własnych celów, chociaż pamiętają też o potrzebach ogółu. Lecz potrzebuje również marzycieli, których bezinteresowne dążenie do celu jest tak potężne, że nie potrafią oni zwracać uwagi na własną korzyść materialną." Maria Skłodowska Curie „Zanim przystąpię do właściwego tematu pragnę przypomnieć, że odkrycie radu i polonu dokonaliśmy wspólnie z Piotrem Curie. Prace z zakresu chemii, których celem było wydzielenie czystych soli radu i określenie właściwości tego pierwiastka wykonałam co prawda sama, lecz wiąże się ona najczęściej z wspólnym naszym dziełem..." Maria Skłodowska Curie

27 CIEKAWOSTKI Biografia Marii Skłodowskiej- Curie, napisana przez jej córkę Ewę jest najczęściej czytaną na świecie biografią, a w Japonii - obowiązująca lekturą szkolną.

28 MUZEUM Jedyne na świecie biograficzne Muzeum Marii Skłodowskiej- Curie znajduje się w Warszawie, mieści się w zabytkowej kamienicy z XVIII wieku, w której w 1867 roku przyszła na świat. Pozostaje pod opieką Polskiego Towarzystwa Chemicznego, którego współzałożycielem i członkiem honorowym była wielka Rodaczka.

29 MUZEUM MARII SKŁODOWSKIEJ-CURIE PRZY ULICY FRETA 16 W WARSZAWIE

30 W Muzeum są cztery sale, a w nich eksponaty, które pokazują kolejne etapy jej życia, pracę, nagrody, tytuły naukowe oraz konsekwencje odkrycia polonu i radu. W każdej sali znajdują się cytaty oraz fragmenty wypowiedzi Marii i Piotra Curie. Można tu zobaczyć jej prywatne rzeczy np.: pierwszy podręcznik z chemii, płaszcz w którym chodziła, kapelusz i rower.

31 ...W MUZEUM PRZY FRETA 16

32 Ludzkość zaliczyła Marię Skłodowską – Curie do grona najwybitniejszych uczonych świata. Jej wizerunek umieszczono w świątyni Konfuncjusza obok Buddy, Kartezjusza i Newtona.

33 Portret Marii Skłodowskiej Curie z podróży do Stanów Zjednoczonych w1921 roku. Nowy Jork wita ją świątecznie przybranymi tłumami, pękami kwiatów. Jako wielka uczona należy do całego świata - ale wszędzie niesie ze sobą sławę Polski, która ją zrodziła, i Francji, która ją kształciła.

34

35

36 Koniec Wykonały: Martyna Wojda Katarzyna Mularska


Pobierz ppt "MARIA SKŁODOWSKA- CURIE PIERWSZA DAMA POLSKIEJ I ŚWIATOWEJ NAUKI."

Podobne prezentacje


Reklamy Google