Pobieranie prezentacji. Proszę czekać

Pobieranie prezentacji. Proszę czekać

Grupy wsparcia Specjalistyczny Ośrodek Wsparcia dla Ofiar Przemocy w Rodzinie 88-100 INOWROCŁAW ul. B. Krzywoustego 15 Tel/fax 052 355 93 40.

Podobne prezentacje


Prezentacja na temat: "Grupy wsparcia Specjalistyczny Ośrodek Wsparcia dla Ofiar Przemocy w Rodzinie 88-100 INOWROCŁAW ul. B. Krzywoustego 15 Tel/fax 052 355 93 40."— Zapis prezentacji:

1 Grupy wsparcia Specjalistyczny Ośrodek Wsparcia dla Ofiar Przemocy w Rodzinie 88-100 INOWROCŁAW ul. B. Krzywoustego 15 Tel/fax 052 355 93 40

2 GRUPY WSPARCIA dla KOBIET prowadzone przez pracowników GRUPY WSPARCIA dla KOBIET prowadzone przez pracowników SPECJALISTYCZNEGO OŚRODKA WSPARCIA W I N O W R O C Ł A W I U Prowadzący : Lilianna Dyks - pedagog Krystyna Miklas – psycholog Krystyna Miklas – psycholog

3 DLACZEGO POWSTAŁA GRUPA WSPARCIA DLA KOBIET? Zgłaszało się coraz więcej kobiet z problemem przemocy w rodzinie. Nie było jeszcze SOWdOPwR, ale prowadziliśmy Ośrodek Interwencji Kryzysowej ze schroniskiem dla matek z dziećmi i mieliśmy dobrą kadrę, chętną do ciągłego poszerzania wiedzy i doświadczeń w pracy. Zgłaszało się coraz więcej kobiet z problemem przemocy w rodzinie. Nie było jeszcze SOWdOPwR, ale prowadziliśmy Ośrodek Interwencji Kryzysowej ze schroniskiem dla matek z dziećmi i mieliśmy dobrą kadrę, chętną do ciągłego poszerzania wiedzy i doświadczeń w pracy.

4 DLACZEGO POWSTAŁA GRUPA WSPARCIA DLA KOBIET? Opracowałyśmy ofertę dla kobiet – ofiar przemocy, które chcą dokonać zmian w sobie, swoim samopoczuciu, rozwijać umiejętności w sposobie komunikowania się (m.in. z pracownikami różnych instytucji, w tym pomocowych). Opracowałyśmy ofertę dla kobiet – ofiar przemocy, które chcą dokonać zmian w sobie, swoim samopoczuciu, rozwijać umiejętności w sposobie komunikowania się (m.in. z pracownikami różnych instytucji, w tym pomocowych). Uczestniczki mają możliwość uzyskania informacji na temat mechanizmów, faz i rodzajów przemocy, o tym jak sobie radzić, aby tę przemoc przerwać, do kogo zwrócić się po pomoc. Uczestniczki mają możliwość uzyskania informacji na temat mechanizmów, faz i rodzajów przemocy, o tym jak sobie radzić, aby tę przemoc przerwać, do kogo zwrócić się po pomoc.

5 DLACZEGO POWSTAŁA GRUPA WSPARCIA DLA KOBIET? Mają miejsce, w którym mogą porozmawiać o tym co przeszły w związku z przemocą i uzyskać zrozumienie i wsparcie innych kobiet. Mają miejsce, w którym mogą porozmawiać o tym co przeszły w związku z przemocą i uzyskać zrozumienie i wsparcie innych kobiet. Zapoznałyśmy z tą ofertą ośrodki pomocy społecznej w mieście i powiecie inowrocławskim, kuratorów sądowych i policję. Zapoznałyśmy z tą ofertą ośrodki pomocy społecznej w mieście i powiecie inowrocławskim, kuratorów sądowych i policję. Bardzo szybko uzyskaliśmy konkretne dowody potwierdzające zapotrzebowanie na taką formę pomocy. Bardzo szybko uzyskaliśmy konkretne dowody potwierdzające zapotrzebowanie na taką formę pomocy.

6 ABY POWSTAŁA GRUPA WSPARCIA TRZEBA BYŁO: znaleźć osoby gotowe do napisania programu i prowadzenia grupy znaleźć osoby gotowe do napisania programu i prowadzenia grupy przeprowadzić nabór do grupy (bardzo wskazana współpraca) przeprowadzić nabór do grupy (bardzo wskazana współpraca) przeprowadzić konsultacje indywidualne z potencjalnymi uczestniczkami przeprowadzić konsultacje indywidualne z potencjalnymi uczestniczkami

7 JAKA GRUPA – WARUNKI JEJ FUNKCJONOWANIA: grupa otwarta (ale skład raczej stabilny) grupa otwarta (ale skład raczej stabilny) spotkania 1x w tygodniu po 3 godziny (stały dzień i godzina rozpoczęcia) spotkania 1x w tygodniu po 3 godziny (stały dzień i godzina rozpoczęcia) opieka nad dziećmi uczestniczek w czasie spotkania grupowego opieka nad dziećmi uczestniczek w czasie spotkania grupowego w razie potrzeby zapewnienie pomocy indywidualnej (prawnej, lekarskiej, socjalnej, psychologicznej). w razie potrzeby zapewnienie pomocy indywidualnej (prawnej, lekarskiej, socjalnej, psychologicznej).

8 OD KIEDY ROZPOCZĘŁA SIĘ DZIAŁALNOŚĆ GRUP WSPARCIA: I grupa – wrzesień 2004r. do czerwca 2005r. (+ 1 spotkanie wrzesień 2005) I grupa – wrzesień 2004r. do czerwca 2005r. (+ 1 spotkanie wrzesień 2005) II grupa – wrzesień/październik 2005r. do czerwca 2006r. (+ j.w.) II grupa – wrzesień/październik 2005r. do czerwca 2006r. (+ j.w.) III grupa – październik 2006r. do grudnia 2007r. III grupa – październik 2006r. do grudnia 2007r.

9 W sierpniu 2007r. zrealizowano odrębny program dla wyjazdowej grupy wsparcia (dla matek i dzieci – ofiar przemocy) pod nazwą „Mama i ja”. W sierpniu 2007r. zrealizowano odrębny program dla wyjazdowej grupy wsparcia (dla matek i dzieci – ofiar przemocy) pod nazwą „Mama i ja”. 9 kobiet i 16 dzieci wyjechało do ośrodka wypoczynkowego na 7 dni. 9 kobiet i 16 dzieci wyjechało do ośrodka wypoczynkowego na 7 dni. W tym czasie prowadzono specjalne zajęcia dla dzieci w wieku szkolnym uczące bezpiecznego wyładowywania złości. W tym czasie prowadzono specjalne zajęcia dla dzieci w wieku szkolnym uczące bezpiecznego wyładowywania złości.

10 Ich mamy uczestniczyły w zajęciach warsztatowych, na których dzieliły się doświadczeniami, spostrzeżeniami i uwagami pomagającymi przerwać przemoc. Dzieci małe i niepełnosprawne przebywały w tym czasie pod opieką pielęgniarki i studentek pedagogiki. Pozostały czas wolny matki i dzieci spędzały wspólnie uczestnicząc w zabawach, grach sportowych, wycieczkach, itp. Ich mamy uczestniczyły w zajęciach warsztatowych, na których dzieliły się doświadczeniami, spostrzeżeniami i uwagami pomagającymi przerwać przemoc. Dzieci małe i niepełnosprawne przebywały w tym czasie pod opieką pielęgniarki i studentek pedagogiki. Pozostały czas wolny matki i dzieci spędzały wspólnie uczestnicząc w zabawach, grach sportowych, wycieczkach, itp.

11 WNIOSKI: Ostatecznie po trzech latach pracy uznałyśmy, że grupy wsparcia dla kobiet – ofiar przemocy to oferta korzystna dla kobiet, o dużej skuteczności, z widocznymi zmianami w krótkim czasie. Ostatecznie po trzech latach pracy uznałyśmy, że grupy wsparcia dla kobiet – ofiar przemocy to oferta korzystna dla kobiet, o dużej skuteczności, z widocznymi zmianami w krótkim czasie. W grupie łatwiej przekonać pojedyncze osoby do działania dla dobra własnego i swoich dzieci. W grupie łatwiej przekonać pojedyncze osoby do działania dla dobra własnego i swoich dzieci. Ważna dla skuteczności jest współpraca różnych specjalistów i służb pomocowych. Ważna dla skuteczności jest współpraca różnych specjalistów i służb pomocowych.

12 JAKIE SĄ KORZYŚCI DLA KOBIET? ( odpowiedzią są wiersze Ewy).

13 Jestem w ciemnym tunelu i nie mogę znaleźć wyjścia Czekam dnia i godziny, tu na grupę do Was przyjścia. Błagam pomóżcie, nie wiem co mam dalej robić ze sobą, Jestem teraz bardzo słabą i znerwicowaną osobą. Stoję w jednym miejscu bez drogi powrotnej, Nie mogąc zrozumieć swej natury przewrotnej, Bardzo chcę rozwodu Lecz problemów prawnych strasznie się boję, Nie wiem czy pogorszę życie dzieci w tym domu, A także i swoje. Mściwość męża mego nie zna granic Potrafi wszystkich ludzi wkoło omamić, Kłamstwa z jego ust płyną strumieniami, Przez niego ci co byli, już nie są z nami. Straszy mnie różnymi punktami prawnymi, Gdy będę podskakiwać to nie będę z dziećmi swymi. Do mieszkania nie mam prawa żadnego, Po prostu gdy go wkurzę, to wypierdalam z niego. Prawo jest po jego, a nie po mojej stronie, O Boże, jak ja się tego bardzo, bardzo boję. Jedyne oparcie mam w Was i dzieciach swoich, Błagam, pomóżcie w tych ciężkich decyzjach moich.

14 Czy to złe, że mąż codziennie szuka ze mną zwady? Ze swym problemem nie mogłam dać sobie rady. Mam jednak takie miejsce, gdzie czuję się bezpiecznie, Jestem na luzie, zrelaksowana, chcę być tu wiecznie. Znalazłam się wśród ludzi, co mnie dobrze rozumieją, Z tego co robię lub mówię nigdy się nie śmieją, Tu otrzymam czuły gest, tu usłyszę miłe słowa, Nie kołacze mi serce ze strachu, nie boli mnie głowa. Kobieto bita, sponiewierana i poniżana Proszę przyjdź tutaj do nas, a przekonasz się sama. Tym miejscem gdzie biegnę co tydzień w pośpiechu, Gdzie jest płacz ulgi, a także dużo śmiechu, Gdzie bez wstydu i strachu powiesz co cię w duszy boli, Będziesz przychodzić do nas tylko z własnej woli, Tym miejscem azylu, cichym kątem życiowego rozdarcia Jest grono kobiet takich jak ty – GRUPA WSPARCIA. Tu nie poczujesz się gorsza ani poniżana, Przyjdź, nie wstydź się, tu nie będziesz już sama. Ja ogromu problemów i awantur już się nie boję, Po spotkaniach z grupą twardziej na nogach stoję. Potrafię powiedzieć DOŚĆ PRZEMOCY w domu mym, Tu się uczę mówić NIE nawet bliskim swym. Jeśli cierpisz przemoc – jesteś jedną z nas, Przyjdź tu do nas szybko, póki jeszcze czas.

15 JAKIE SĄ KORZYŚCI DLA NAS? mamy ciekawą ofertę, dobry program wychodzenia z sytuacji przemocy mamy ciekawą ofertę, dobry program wychodzenia z sytuacji przemocy robimy drugi krok w przerwaniu przemocy (1-szy to izolacja od sprawcy) robimy drugi krok w przerwaniu przemocy (1-szy to izolacja od sprawcy) mamy większe możliwości uzyskiwania dodatkowych środków na programy pochodne mamy większe możliwości uzyskiwania dodatkowych środków na programy pochodne otrzymujemy sympatyczne informacje zwrotne pełne wdzięczności i uznania – jest to bardzo miłe i dodaje sił do dalszej pracy. otrzymujemy sympatyczne informacje zwrotne pełne wdzięczności i uznania – jest to bardzo miłe i dodaje sił do dalszej pracy.

16 Nasze wspomnienia Grupa I – czerwiec 2005r. Grupa II – czerwiec 2006r. Oćwieka – grupa III – 2007r. Oćwieka – grupa III

17 Nasze wspomnienia Oćwieka – grupa III

18 Nasze wspomnienia Praca z grupą dzieci Pożegnanie z programem „Mama i ja”Warsztaty w grupie kobiet


Pobierz ppt "Grupy wsparcia Specjalistyczny Ośrodek Wsparcia dla Ofiar Przemocy w Rodzinie 88-100 INOWROCŁAW ul. B. Krzywoustego 15 Tel/fax 052 355 93 40."

Podobne prezentacje


Reklamy Google