Pobieranie prezentacji. Proszę czekać

Pobieranie prezentacji. Proszę czekać

Zdrowe Żywienie Człowieka

Podobne prezentacje


Prezentacja na temat: "Zdrowe Żywienie Człowieka"— Zapis prezentacji:

1 Zdrowe Żywienie Człowieka

2 Dieta Zbilansowana Prawidłowe odżywianie się to dostarczanie organizmowi niezbędnych składników odżywczych, a tym samym energii i substratów potrzebnych do utrzymania zdrowia i wszystkich funkcji organizmu.

3 Składniki odżywcze To składniki pokarmowe niezbędne do odżywienia organizmu człowieka, zwłaszcza białko, węglowodany, tłuszcze , witaminy, składniki mineralne.

4 Składniki odżywcze dzielą się na:
Energetyczne (głównie węglowodany, tłuszcze) Budulcowe (białko, składniki mineralne, niektóre kwasy tłuszczowe) Regulujące (witaminy składniki mineralne)

5 Ważne !!! Każdego dnia nasz organizm potrzebuje około 60 różnych składników. Nie istnieje produkt spożywczy, który zawierał by wszystkie niezbędne składniki odżywcze w odpowiednich, potrzebnych dla organizmu ilościach. Tylko wykorzystanie różnych produktów pozwala na właściwe zbilansowanie diety.

6 Piramida zdrowego żywienia

7 Produkty zbożowe (węglowodanowe)
Powinny stanowić główne źródło energii i powinny występować w każdym posiłku w ciągu dnia. W jadłospisie należy stosować urozmaicone ich rodzaje – pieczywo, kasze, płatki zbożowe, musli, makarony. Zaleca się, aby produkty te były jak najmniej przetworzone, gruboziarniste a pieczywo pochodziło z jak najmniej przetworzonych mąk gruboziarnistych, razowych które są jednocześnie źródłem węglowodanów złożonych i błonnika regulującego prace przewodu pokarmowego.

8 Produkty zbożowe

9 Warzywa lub owoce Powinny znaleźć się w każdym posiłku. Są one bogatym źródłem witamin (zwłaszcza witaminy C), soli mineralnych i błonnika. Witaminy i flawonoidy zawarte w warzywach i owocach mają działanie przeciwnowotworowe i przeciwmiażdżycowe.

10 Owoce i warzywa

11 Mleko i przetwory mleczne
Są źródłem łatwo przyswajalnego wapnia na które zapotrzebowanie w okresie intensywnego wzrostu jest u nastolatków wysokie i wynosi mg/dobę. Mleko jest również wysokowartościowego białka i witamin z grupy B oraz witamin A i D. Osoba dorosłym zaleca się spożywanie dwóch porcji produktów mlecznych, a nastolatką, kobietą ciężarnym i matką karmiących powinny spożywać od 3 do 4 porcji dziennie.

12 Mleko i przetwory mleczne

13 Tłuszcze Znajdują się obok węglowodanów które stanowią główne źródło energii. Tłuszcze roślinne maja duże znaczenie w prawidłowym diecie dzieci przede wszystkim ze względu na zawartośc w nich niezbędnych nienasyconych kwasów tłuszczowych, niezbędnych po prawidłowego rozwoju.

14 Woda Jest jednym z najważniejszych składników organizmu, stanowi około 60% masy ciała dorosłego człowieka. Jej obecność jest niezbędna dla jego prawidłowego funkcjonowania ze względu na kluczową rolę w regulowaniu temperatury ciała, transporcie składników odżywczych oraz udział we wszystkich reakcjach biochemicznych w organiźmię.

15 Woda

16 Regularność posiłków Prawidłowe żywienie to nie tylko dostarczanie organizmowi wszystkich niezbędnych składników pokarmowych, ale także regularność posiłków. Dzieci i młodzież powinny spożywać od 4 do 5 posiłków dziennie, najlepiej o stałych porach dnia.

17 Zasady zdrowego żywienia dzieci i młodzieży w wieku szkolnym
Jedz codziennie różne produkty z każdej z grup uwzględnionych w Piramidzie Zdrowego Żywienia Bądź codziennie aktywny fizycznie / ruch korzystnie wpływa na sprawność i prawidłową sylwetkę. Produkty zbożowe, najlepiej te z pełnego przemiału, powinny być podstawą Twojej diety. Spożywaj codziennie przynajmniej 3-4 porcje mleka lub produktów mlecznych takich jak jogurty, kefiry, maślanka, sery. Jedz codziennie dwie porcje produktów które są źródłem białka – mięso, ryby, jajka.

18 Owoce i warzywa powinno się spożywać przy każdym posiłku – min
Owoce i warzywa powinno się spożywać przy każdym posiłku – min. 5 porcji dziennie. Jedną porcję warzyw lub owoców w ciągu dnia może stanowić porcja soku. Ograniczaj spożycie tłuszczów zwierzęcych na rzecz tłuszczów roślinnych (w umiarkowanych ilościach). Zachowaj umiar w spożyciu cukru i słodyczy. Ograniczaj spożycie soli. Dostarczaj organizmowi wystarczającą ilość płynów.

19 Zapotrzebowanie kaloryczne
Dziewczęta w przedziale wiekowym lat , a dziewczęta w wieku lat potrzebują kalorii Natomiast chłopcy w wieku lat powinni przyjmować , 14-18 lat kalorii dziennie.

20 Dziękujemy z uwagę ☺ Prezentacje wykonały: Natalia Jakubek
Sandra Jeżyk


Pobierz ppt "Zdrowe Żywienie Człowieka"

Podobne prezentacje


Reklamy Google