Pobieranie prezentacji. Proszę czekać

Pobieranie prezentacji. Proszę czekać

Mniejszości narodowe to grupy osób innej narodowości niż dominująca na terenie danego państwa. ich członkowie dążą do zachowania własnej kultury, języka.

Podobne prezentacje


Prezentacja na temat: "Mniejszości narodowe to grupy osób innej narodowości niż dominująca na terenie danego państwa. ich członkowie dążą do zachowania własnej kultury, języka."— Zapis prezentacji:

1 Mniejszości narodowe to grupy osób innej narodowości niż dominująca na terenie danego państwa. ich członkowie dążą do zachowania własnej kultury, języka i tradycji, czyli tożsamości narodowej.

2 Mniejszości narodowe Polska jest obecnie krajem jednolitym narodowo.
Mniejszości narodowe stanowią tylko ok. 3 % ogółu społeczeństwa. Najwięcej jest: Niemców, Ukraińców, Białorusinów i Litwinów.

3 Mniejszości narodowe

4 Mniejszości narodowe Prawa mniejszości narodowych w Polsce:
do zachowania i rozwijania swojej kultury i tradycji, do posługiwania się własnym językiem (szkoły, czasopisma, telewizja), do wyznawania własnej religii, do zasiadania w parlamencie bez konieczności uzyskania 5% poparcia, do języka pomocniczego (na terenach, gdzie mniejszość przekracza 20% ludności)

5 Mniejszości narodowe

6 Mniejszości etniczne Choć wyróżniają się charakterystycznymi zwyczajami lub językiem, tworzą jeden naród wraz z resztą mieszkańców kraju, np. Kaszubi, Ślązacy, Tatarzy, Łemkowie.

7 Polskie społeczeństwo
dominuje ludność miejska społeczeństwo „starzeje się” wzrasta ogólny poziom wykształcenia kształtuje się społeczeństwo informacyjne


Pobierz ppt "Mniejszości narodowe to grupy osób innej narodowości niż dominująca na terenie danego państwa. ich członkowie dążą do zachowania własnej kultury, języka."

Podobne prezentacje


Reklamy Google