Pobieranie prezentacji. Proszę czekać

Pobieranie prezentacji. Proszę czekać

KŁAMCZUCHA Maryla Szwałek Małgorzata Musierowicz Małgorzata Musierowicz, z domu Barańczak (ur. 9.01.1945 w Poznaniu) – autorka książek dla dzieci i młodzieży,

Podobne prezentacje


Prezentacja na temat: "KŁAMCZUCHA Maryla Szwałek Małgorzata Musierowicz Małgorzata Musierowicz, z domu Barańczak (ur. 9.01.1945 w Poznaniu) – autorka książek dla dzieci i młodzieży,"— Zapis prezentacji:

1

2 KŁAMCZUCHA Maryla Szwałek

3 Małgorzata Musierowicz Małgorzata Musierowicz, z domu Barańczak (ur. 9.01.1945 w Poznaniu) – autorka książek dla dzieci i młodzieży, ilustratorka. Ukończyła VII Liceum Ogólnokształcące im. Dąbrówki w Poznaniu oraz Akademię Sztuk Pięknych w Poznaniu. Z zawodu grafik. Pisywała felietony do Tygodnika Powszechnego, które później zostały wydane w formie trzech książek pod tytułem: Frywolitki, czyli ostatnio przeczytałam książkę!!!. Debiutowała w połowie lat 70. XX w. powieścią Małomówny i rodzina, wkrótce potem rozpoczęła cykl humorystycznych powieści Jeżycjada, zwany tak od nazwy poznańskiej dzielnicy Jeżyce, w której mieszkają jego bohaterowie. Musierowicz napisała także wiele książek dla młodszych dzieci. Na motywach powieści Kłamczucha powstał film o takim samym tytule, a na podstawie Kwiatu kalafiora i Idy sierpniowej zrealizowano film ESD. Oba filmy reżyserowała Anna Sokołowska.Jeżycjada W 1982 roku na Listę Honorową im. Hansa Christiana Andersena wpisano Kwiat kalafiora. Za swoje książki Małgorzata Musierowicz otrzymała wiele nagród, m.in. za drugą, Kłamczuchę, przyznano jej Złote Koziołki. Jej książka pt. Noelka została wpisana na polską listę Międzynarodowej Izby ds. Książek dla Młodych (IBBY). Jej powieści zostały przetłumaczone na wiele języków. Na wniosek dzieci została Kawalerem Orderu Uśmiechu w 1994 roku. W 2008 roku została odznaczona Medalem Polskiej Sekcji IBBY za całokształt twórczości. http://

4 BOHAREROWIE Aniela Kowalik - bohaterka główna, tytułowa “kłamczucha”, 15- letnia, drobna, czarnowłosa dziewczyna. Często kłamie, nie robi jednak tego w złej intencji. Albo chce w ten sposób komuś pomóc, albo osiągnąć swój cel.Uważa, że kłamstwo się opłaca. Jest pomysłowa. Paweł Nowacki - wysoki złotowłosy chłopak o szafirowych oczach. Uczeń II klasy poznańskiego ogólniaka. Spotyka się z Danusią, koleżanką z klasy, a jednocześnie pisze listy miłosne do Anieli. Szybko rozpoznaje we Frani Wyrobek Anielę, ale nie okazuje tego. Dalej otacza się wielbicielkami, co bardzo denerwuje Anielę. Gdy wyjawia jej, że ją rozpoznał, ta wpada w złość. Mimo, że adoruje Danusię, czuje sympatię do dziewczyny z Łeby.

5 Rodzina Kowalików - stryj Mamert - 33-letni chirurg, kuzyn ojca Anieli, Teofila - jego żona, pianistka, pięcioletnia Romcia i sześć i pół-letni Tomcio. Robert Rojek - zwany Robrojek bohater drugoplanowy; ROJEK ROBERT. Niski, krępy, rudowłosy chłopak, uczeń I klasy Liceum Poligraficznego, adorator Anieli. Ciotka Lila - właścicielka kamienicy, malarka, wynajmuje Anieli pokój na poddaszu.

6 CZAS I MIEJSCE AKCJI Akcja „Kłamczuchy” rozgrywa się w czasach odpowiadających powstawaniu powieści: główną bohaterkę, Anielę Kowalik, poznajemy w pewien majowy dzień 1977 roku, zbyt ładny, by spędzać go w szkolnej ławie i zdecydowanie bardziej nadający się na spacer po plaży. Rzecz dzieje się początkowo w Łebie, ale zakochana w Pawle Nowackim dziewczyna przenosi się za nim do Poznania i tu, w Boże Narodzenie tego samego roku, kończy się opowieść o losach tytułowej kłamczuchy.

7 Powieść Małgorzaty Musierowicz "Kłamczucha" jest typem wciągającej i humorystycznej książki. Powoduje, że zapominamy o realnym świecie i z zaciekawieniem śledzimy losy piętnastoletniej Anieli.Dziewczyna zachęca nas do czytania swoją osobą i pomysłami jakie przychodzą jej do głowy.Powieść ma także charakter dydaktyczny. Uświadamia nam, że kłamstwo ma krótkie nogi i chociaż jak bardzo byśmy się starali to i tak wyjdzie na jaw. Bohaterka zaczynała od dość niewinnych kłamstewek, które pociągnęły za sobą całą lawinę. Myślę, że warto przeczytać tę książkę.

8 Źródła; http://pl.wikipedia.org/wiki/Ma%C5%8 2gorzata_Musierowicz https://www.google.pl/search http://www.bryk.pl/lektury http://zadane.pl/zadanie/3682648 https://www.google.pl/search?q=kłamc zucha+ilustracje&client=opera&biw= 1576&bih=757&tbm=isch&tbo=u&so urce=univ&sa=X&ei=kFzGVOKoEcf xarOdgNAD&ved=0CDEQsAQ#img dii=_

9 Serdecznie dziękuję za obejrzenie mojej prezentacji Maryla Szwałek


Pobierz ppt "KŁAMCZUCHA Maryla Szwałek Małgorzata Musierowicz Małgorzata Musierowicz, z domu Barańczak (ur. 9.01.1945 w Poznaniu) – autorka książek dla dzieci i młodzieży,"

Podobne prezentacje


Reklamy Google