Pobieranie prezentacji. Proszę czekać

Pobieranie prezentacji. Proszę czekać

HARRY POTTER I INSYGNIA ŚMIERCI J. K. Rowling. WAŻNIEJSZE POSTACIE Harry Potter Ron Weasley Ginny Weasley Fred i George Weasley Hermiona Granger Albus.

Podobne prezentacje


Prezentacja na temat: "HARRY POTTER I INSYGNIA ŚMIERCI J. K. Rowling. WAŻNIEJSZE POSTACIE Harry Potter Ron Weasley Ginny Weasley Fred i George Weasley Hermiona Granger Albus."— Zapis prezentacji:

1 HARRY POTTER I INSYGNIA ŚMIERCI J. K. Rowling

2 WAŻNIEJSZE POSTACIE Harry Potter Ron Weasley Ginny Weasley Fred i George Weasley Hermiona Granger Albus Dumbledore Severus Snape Ksenofilius Lovegood Ted Tonks Andromeda Tonks Ariana Dumbledore Gellert Grindelwald

3 STRESZCZENIE ROZDZIAŁÓW 1. Czarny Pan rośnie w siłę Podczas zebrania śmierciożerców, które odbywa się w domu Malfoyów (aktualnej siedzibie Voldemorta), Lord Voldemort wraz z Yaxleyem i Snape'em debatują o planach przeniesienia Harry'ego Pottera przez Zakon Feniksa. Yaxley podsyła fałszywą wersję, ale mimo to Lord Voldemort wierzy Snape'owi. Snape nie mówi o źródle, z którego zna prawdziwą wersję. 2. In memoriam Harry siedzi w swoim pokoju na Privet Drive 4. Pakuje się, bowiem niedługo ma się udać na tajną misję. Przy okazji czyta artykuły o Dumbledorze w gazetach. W jednym z nich Elfias Doge, stary kolega Albusa przedstawia go w dobrym świetle. Zaś Rita Skeeter pisze o mrocznej prawdzie, skrywanej przez niego, oczernia go i zapowiada premierę swej nowej książki "Życie i kłamstwa Albusa Dumbledore'a". Harry zastanawia się, komu ma wierzyć. 3. Dursleyowie opuszczają dom Harry schodzi na dół. Dursleyowie pakują się do wyjazdu. Jednak wuj Vernon w ostatniej chwili zmienia zdanie. Harry nie traktuje go poważnie, bo wuj zmienia zdanie co chwilę, przez cały tydzień. Po chwili do domu przybywają Hestia Jones i Dedalus Diggle, żeby zabrać Dursleyów do kryjówki. W ostatniej chwili wuj Vernon decyduje się iść z nimi. Ku zaskoczeniu wszystkich Dudley dziękuje Harry'emu za wszystkie razem spędzone lata i za obronę przed dementorami. To właśnie on namówił rodziców, by pojechali z aurorami.

4 4. Siedmiu Potterów Na Privet Drive 4 przylatują inni członkowie Zakonu Feniksa. Ich plan przewozu Harry'ego jest następujący: sześciu członków zamieni się w Harry'ego za pomocą eliksiru wielosokowego. Każdy z nich z ochroniarzem poleci do rożnych domów członków Zakonu Feniksa, skąd polecą do Nory za pomocą świstoklików. Po namowie Harry w końcu daje im swoje włosy. W Harry’ego zamieniają się Ron, Hermiona, Fred, Fleur, George i Mundungus. Łączą się w pary i odlatują na miotłach i testralach, jedynie Harry i Hagrid lecą na motocyklu. Pary rozdzielają się, gdy atakuje ich banda śmierciożerców. Podczas ucieczki Harry’ego i Hagrida, zginęła sowa Hedwiga. W walce ze Stanem Shunpike'em Harry wydaje im, że to on jest prawdziwy. Po chwili pojawia się Voldemort. Okazuje się, że potrafi latać. Dochodzi do pojedynku między odwiecznymi wrogami. Różdżka Harry'ego dziwnie się zachowuje i sama strzela złotym promieniem w Voldemorta. W końcu Harry i Hagrid trafiają w bariery ochronne. Spadają do sadzawki w ogrodzie państwa Tonks. 5. Poległy wojownik Harry budzi się w domu Teda i Andromedy Tonksów. Razem z Hagridem odlatują świstoklikiem do Nory. Czekają tam na nich pani Weasley i Ginny. Po chwili przylatują inni, chociaż było wiele komplikacji. Każdy wrócił z walki zakrwawiony. Widocznie śmierciożercy ich nie oszczędzali. Okazuje się, że George ma oderwane ucho, Mundungus Fletcher uciekł, a Moody nie żyje. Atmosfera w Norze staje się ciężka. Wszyscy się kłócą, ale jest wiele pytań, na które nikt nie zna odpowiedzi. Harry ma wizję. Wnika w umysł Voldemorta i widzi jak ten torturuje Ollivandera.

5 6. Ghul w piżamie Następne dni wszyscy bohaterowie spędzają w Norze. Niedługo Harry ma urodziny, a wielkimi krokami zbliża się również ślub Billa i Fleur. Cały czas trwają skrzętne przygotowania do wesela. Pani Weasley specjalnie daje trójce przyjaciół tyle roboty, aby nie mogli ze sobą rozmawiać i zaplanować ucieczki ze szkoły. Gdy jednak mają chwilę spokoju Harry pyta Rona i Hermionę, czy na pewno chcą z nim szukać horkruksów. Oni mówią, że tak, a nawet dużo już poświęcili temu – Hermiona zmodyfikowała pamięć swoim rodzicom, a Ron przebrał w pidżamę swojego ghula i powiedział, że ministerstwo będzie myślało, że to on i że jest chory na groszopryszczkę. 7. Testament Albusa Dumbledore'a W dzień urodzin Harry'ego Ginny całuje go. Artur Weasley wysyła im patronusa i informuje ich, że zjawi się Scrimgeour. Po tej wiadomości Remus razem z Tonks deportują się. Minister Magii przedstawia im treść testamentu zmarłego dyrektora Hogwartu. Hermiona dostaje starą książkę "Baśnie barda Beedle'a", Ron wygaszacz, a Harry złotego znicza, którego złapał w pierwszym swoim meczu. Oprócz tego Harry miał także dostać Miecz Godryka Gryffindora, ale Scrimgeour na to nie pozwala. 8. Wesele Odbywa się ślub Billa i Fleur. Harry za pomocą eliksiru wielosokowego zamienia się w jednego z mugoli. Podczas wesela Wiktor Krum mówi Harry'emu, że znak, który nosi Ksenofilius Lovegood, to znak Grindewalda. Harry również spotyka się z Elfiasem Dogem, z którym rozmawia o Dumbledore. Na ślubie pojawiają się śmierciożercy, ale Harry z przyjaciółmi uciekają.

6 9. Kryjówka Harry Ron i Hermiona deportują się z wesela i wpadają na bandę śmierciożerców. Później ukrywają się w domu przy Grimmauld Place 12. 10. Opowieść Stworka Stworek opowiada Harry'emu, Ronowi i Hermionie o Regulusie Blacku i o jednym z horkruksów czyli medalionie. Harry prosi skrzata by ten sprowadził Mundugusa do domu, ponieważ to on miał medalion jako ostatni. 11. Łapówka Lupin odwiedza Harry'ego, Rona i Hermionę na Grimmauld Place 12. Proponuje im pomoc w wyprawie, ale Harry wrzeszczy na niego, że ten chce zostawić swoją rodzinę i boi się odpowiedzialności. Lupin odchodzi zdenerwowany. Stworek znajduje Mundungusa i przyprowadza go do Harry'ego. W rozmowie z nim wynika, że medalion Salazara Slytherina (horkruks) ma Umbridge. 12. Magia to potęga Harry, Ron i Hermiona przygotowują się do wejścia do Ministerstwa Magii. Po opracowaniu w plan, wprowadzają go w życie i przybierają postać trzech pracowników ministerstwa. Niestety Ron zostaje zatrzymany w celu zlikwidowania deszczu w jednym z gabinetów, natomiast Hermiona i Harry zmierzają dalej w głąb budynku. 13. Komisja Rejestracji Mugolaków Hermiona zostaje zatrzymana przez Dolores Umbridge, która nie poznaje jej. Umbridge chce, żeby Hermiona pisała protokoły podczas przesłuchań mugolaków. W międzyczasie Harry włamuje się do gabinetu Dolores, ale nie znajduje tam horkruksa i zamiast niego zabiera oko Szalonookiego Moody'ego. Następnie idzie do Hermiony i razem pomagają uciec mugolakom, przy okazji zabierając medalion od Umbridge.

7 14. Złodziej Po ucieczce przed śmierciożercami Ron zostaje rozszczepiony. Okazuje się, że Hermiona przewidziała możliwy rozwój wypadków i jest w pełni przygotowana do wyprawy. Bohaterowie śpią w zabezpieczonym czarami namiocie. Harry ma wizję, w której Voldemort przesłuchuje i zabija Gregorowicza. Czarny Pan wyciąga z niego tylko twarz złodzieja przedmiotu, na którym mu zależy. 15. Zemsta goblina Harry pogrzebał pod najstarszym drzewem w lesie oko Szalonookiego Moody'ego. Przyjaciele codziennie zmieniają miejsce zamieszkania, aby nie dać się złapać śmierciożercom. Pewnego dnia podsłuchują Teda Tonksa, Deana Thomasa, Dirka oraz dwa gobliny: Gryfka i Gornaka. Po tym wydarzeniu odchodzi od nich Ron. 16. Dolina Godryka Jest wigilia. Harry wybiera się z Hermioną do Doliny Godryka, gdzie na cmentarzu znajduje groby swoich rodziców, rodziny Dumbledore'ów i innych czarodziejów. 17. Sekret Bathildy Harry i Hermiona są w Dolinie Godryka. Znajdują dom, w którym mieszkali kiedyś Harry i jego rodzice. Spotykają Bathildę, która zaprasza ich do swojego domu. Ta prosi Harry'ego na górę. Tam okazuje się, że jest wężem Voldemorta – Nagini. Dochodzi do walki, przybywa Voldemort. Harry i Hermiona uciekają. Przez przypadkowe zaklęcie Hermiony różdżka Harry'ego zostaje złamana i traci swą moc. 18. Życie i kłamstwa Albusa Dumbledore'a Harry i Hermiona czytają fragment biografii Dumbledore'a i dowiadują się o jego współpracy z Grindewaldem.

8 19. Srebrna łania Harry w trakcie nocnej warty zauważa patronusa w kształcie łani. Idąc za nią dochodzi do małego jeziorka, na dnie którego znajduje się Miecz Godryka Gryffindora. Harry'emu nie udaje się go wyłowić przez horkruksa, którego ma na szyi. Ratuje go Ron, który wyłowił miecz. Harry postanawia dać Ronowi zniszczyć horkruksa. Ten próbuje omamić Rona, ale ostatecznie Ron go niszczy. Po powrocie do namiotu Weasley opowiada swoją historię, m.in. to, że przywiódł go tu wygaszacz. Hermiona jest na niego wściekła. 20. Ksenofilius Lovegood Hermiona zauważa w książce znak Grindewalda i chce się spotkać z Ksenofiliusem Lovegoodem, żeby go o niego wypytać, ponieważ na weselu miał on na sobie ten znak. Harry nie jest zadowolony z tego pomysłu, ale zgadza się, ponieważ zostaje przegłosowany. Kiedy przyjaciele przybywają do niego, ten mówi, że pójdzie zawiadomić Lunę o ich przybyciu i na chwilę znika. Następnie przyjaciele pytają go o Insygnia Śmierci. 21. Opowieść o trzech braciach Hermiona czyta bajkę o trzech braciach, którzy dostali od śmierci Czarną Różdżkę (najpotężniejszą z różdżek), Kamień Wskrzeszenia (potrafiący wzywać umarłych z zaświatów) i Pelerynę Niewidkę (dającą niewidzialność bez żadnych ograniczeń, posiada ją Harry). Pan Lovegood tłumaczy im, że to Insygnia Śmierci, których poszukują pokolenia czarodziejów. Lovegood jest niespokojny i co chwila zerka przez okno. Przylatują śmierciożercy. Okazuje się, że Ksenofilius chciał oddać Harry'ego śmierciożercom za uwolnienie Luny. W pewnym momencie Harry orientuje się, że Luny nie ma w domu od dawna, a gościna Ksenofiliusa jest tak naprawdę pułapką. Ksenofilius próbuje ich zatrzymać, ale nie udaje mu się, mało tego zostaje potraktowany klątwą zapomnienia. Przyjaciele teleportują się z domu Lovegooda.

9 22.Insygnia Śmierci (The Deathly Hallows) Harry, Ron i Hermiona rozprawiają o tym co się stało oraz o Insygniach. W ciągu kilku minut Harry zaczyna rozumieć, że jego peleryna niewidka jest tą, którą śmierć podarowała trzeciemu z braci, że kamień wskrzeszenia jest ukryty w zniczu oraz (ku jego przerażeniu), że tym czego Voldemort szuka jest właśnie czarna różdżka. Hermiona nie chce w to wszystko uwierzyć, a Ron też ma wątpliwości co do tego, co mówi Harry. Mija kilka następnych dni a podczas jednego z nich Harry nieumyślnie wypowiada imię Voldemorta które jest teraz tabu oraz, że powoduje zakłócenie zaklęć ochronnych. Nieumyślnie sprowadza na nich bandę szmalcowników. 23. Dwór Malfoya Harry, Ron i Hermiona zostają osaczeni przez szmalcowników. Spotykają Deana Thomasa oraz goblina Gryfka, którzy też zostali schwytani. Szmalcownicy znajdują w ich namiocie miecz Gryffindora, i rozpoznają ich. Trafiają na dwór Malfoya. W domu Malfoya pojawia się Bellatrix Lastrange. Jest przerażona, gdy widzi miecz. Torturuje Hermionę, w celu zdobycia informacji skąd mają miecz Gryffindora. Harry i Ron znajdują się w piwnicy domu, gdzie spotykają Lunę Lovegood oraz pana Olivandera. W piwnicy niespodziewanie zjawia się Zgredek i pomaga im deportując z niej Lunę, pana Olivandera oraz Deana Thomasa. Harry i Ron ratują Hermionę oraz goblina Gryfka w czym pomaga im Zgredek. Deportują się z miejsca walki. 24. Wytwórca różdżek Skrzat teleportuje Harry'ego, Rona i Hermionę do Muszelki, domu Billa i Fleur. Zgredek, skrzat domowy, zostaje podczas ratowania Harry'ego i jego przyjaciół przebity nożem przez Bellatriks. Harry sam wykopuje dół do pochowania skrzata. Przyjaciele rozmawiają z Ollivanderem o czarnej różdżce, która, jak się okazuje istnieje naprawdę. On, Ron i Hermiona rozmawiają z goblinem Gryfkiem i proszą go o pomoc przy włamaniu się do banku Gringotta w celu zdobycia następnego horkruksa. Harry widzi jak Voldemort włamuje się do grobu Dumbledora i zabiera z niego Czarną Różdżkę.

10 25. Muszelka Gryfek zgadza się pomóc im we włamaniu, lecz żąda za to miecza Gryffindora. Przjaciele niechętnie zgadzają się na to. Planują z Gryfkiem włamanie przez cały pobyt w muszelce. W ostatnim dniu ich pobytu w Muszelce zjawia się Remus Lupin. Wybacza Harry'emu jego zachowanie z Grimmauld Place 12 i prosi, aby został ojcem chrzestnym Teda Lupina – syna Remusa. 26. Bank Gringotta W końcu nadchodzi czas włamania się do Gringotta. Hermiona przemienia się w Bellatriks, Ron za pomocą specjalnych zaklęć zmienia swój wygląd, a Harry i Gryfek ukrywają się pod peleryną niewidką. Harry rzuca na gobliny zaklęcie niewybaczalne – Imperio. W końcu udaje się im dotrzeć do skrypty i zabrać czarę, jednak Gryfek przy nadarzającej się okazji zabiera miecz Gryffindora i wznosi alarm, że w banku są złodzieje. Harry w ostatniej chwili uwalnia smoka, wskakuje z Hermioną i Ronem na jego grzbiet i uciekają. 27. Ostatnia kryjówka Kiedy są bezpieczni, Harry dostaje się do umysłu Voldemorta. Widzi, jak śmierciożercy i gobliny informują Go o kradzieży. Lord Voldemort jest wściekły, ponieważ Potter dowiedział się o horkruksach. Postanawia sprawdzić, czy pozostałe są bezpieczne. Postanawia najpierw sprawdzić chatę, potem jaskinię, a na końcu Hogwart. Harry postanawia dostać się do Hogwartu by znaleźć przedostatni horkruks.

11 28. Brakujące lusterko Harry, Hermiona i Ron aportują się w Hogsmeade. Chwilę później rozlega się alarm i z pobliskiego domu wybiegają śmierciożercy. Ratuje ich barman z karczmy "Pod Świńskim Łbem". Okazuje się, że jest to Aberforth, brat Albusa Dumbledore'a i że to on wysłał do nich Zgredka. Opowiada im historię o swojej siostrze, Arianie. Harry prosi go, by ten pomógł im dostać się do Hogwartu. Aberforth pokazuje im wejście do tajemnego tunelu, którym chwilę później przybywa Neville Longbottom. 29. Zaginiony diadem Neville przyprowadza Harry'ego, Hermionę i Rona do Hogwartu tajemnym tunelem. Po drodze opowiada im o nowym systemie "nauczania", w którym stosuje się Zaklęcia Niewybaczalne. Po wyjściu z tunelu otrzymują gorący aplauz. Okazuje się, że są w Pokoju Życzeń, razem z wieloma uczniami ze szkoły, m.in. Seamusem Finniganem, Erniem Macmillanem czy Luną Lovegood. Ta zaprowadza go do pokoju współnego Krukonów, by mógł zobaczyć, jak wyglądał diadem Roweny Ravenclaw. Niestety, okazuje się, że pilnowała go Alecto Carrow, która teraz wezwała Voldemorta. 30. Ucieczka Severusa Snape'a Luna rozbraja Alecto i patrzy na radość Krukonów. W tym samym czasie Harry dowiaduje się, gdzie jest Voldemort. Zjawia się Amycus Carrow, brat Alecto, któremu drzwi otworzyła Minerwa McGonagall. W porywie gniewu spluwa na nią. Harry rzuca na niego zaklęcie Cruciatus w akcie, jak powiedziała McGonagall, rycerskości. Tymczasem zjawia się Severus Snape. Otwarcie oskarża nauczycielkę o kontakt z Niepożądanym nr 1. Po krótkiej walce z profesorami: McGonagall, Sprout i Flitwickiem, ucieka. Następnie wzmacniane są szkolne zaklęcia obronne, prowadzona jest akcja ewakuacji młodszych uczniów. W Pokoju Życzeń Percy godzi się z rodziną.

12 31. Bitwa o Hogwart Harry rozmawia z Szarą Damą – duchem Revenclawu. Ta wyjaśnia mu co stało się z diademem jej matki. Harry już wie, gdzie Voldemort go ukrył. Hermiona wraz z Ronem przynoszą kły bazyliszka z Komnaty Tajemnic. Dziewczyna jednym z nich zniszczyła horkruksa. Idą do Pokoju Życzeń i znajdują diadem, lecz pojawia się Malfoy, Crabbe i Goyle. Po roznieceniu ognia przez Crabbe'a, on sam ginie, a Harry ratuje Dracona. Diadem zostaje zniszczony. Fred zostaje zabity przez jednego ze śmierciożerców. 32. Czarna Różdżka Harry razem z Percym przenoszą ciało Freda do niszy po zbroi. Tymczasem do zniszczenia pozostał jeszcze jeden horkruks - wąż Nagini. Harry, który zajrzał do świadomości Voldemorta, dowiedział się, że czeka on na niego we Wrzeszczącej Chacie. Nie czekając długo udał się tam wraz ze swoimi towarzyszami. Po drodze byli świadkami dalszej walki, porwania Hagrida przez potomków Aragoga, a także mogli być ofiarami dementorów, gdyby nie ich przyjaciele: Luna, Seamus i Ernie. Bohaterowie docierają do Wrzeszczącej Chaty, gdzie są świadkami rozmowy Lorda Vordemorta i Snape'a na temat Czarnej Różdżki - nie działa ona prawidłowo w rękach Czarnego Pana. Napuszcza on Nagini na Snape'a, ponieważ to on zabił Dumledore'a, przez co posiadł moc Czarnej Różdżki. Snape przed swoją śmiercią daje Harry'emu wspomnienie. 33. Opowieść Księcia Harry poznaje przeszłość Snape'a, m.in. próbę przekonania Lily Evans (późniejszej matki Harry'ego) do siebie i do czarów, niemiłe przygody z Huncwotami, przemianę Snape'a w Hogwarcie i późniejszą pokutę w postaci szpiegowania dla Dumbledore'a. Odkrywa, że Snape cały czas był po stronie dobra.

13 34. Znowu w Zakazanym Lesie Harry po dowiedzeniu się, że jest horkruksem Voldemorta wyrusza mu na spotkanie, aby dać się zabić i zniszczyć przedostatni horkruks. Przed wyjściem z zamku do Zakazanego Lasu nakłania Neville'a aby zabił Nagini – ostatniego horkruksa Voldemorta. Przywołuje z pomocą Kamienia Wskrzeszenia swojego ojca, matkę, ojca chrzestnego i Remusa Lupina. W ostatniej chwili przed śmiercią myśli o Ginny Weasley. 35. King's Cross Harry trafia do miejsca, którym okazuje się King Cross. Spotyka Dumbledore'a, który mówi mu, że to jego "przyjęcie". Długo rozmawiają, m.in. na temat przeszłości Dumbledore'a, misji Harry'ego, horkruksów i insygniów. Na końcu rozmowy Harry postanawia wrócić do świata żywych. 36. Luka w planie Harry budzi się w Zakazanym Lesie. Voldemort każe Hagridowi zabrać go przed zamek. Voldemort pokazuje rzekome ciało Harry'ego i drwi z niego oraz z Neville'a. Ten uwalnia się z zaklęć Voldemorta i ucina Nagini głowę za pomocą miecza Gryffindora. Ponownie wybucha walka, z czego korzysta Harry, biegnąc do Wielkiej Sali pod peleryną-niewidką. Tam Molly Weasley pokonuje Bellatrix Lestrange. Harry zdejmuje pelerynę i udowadnia Voldemortowi, że to on jest panem Czarnej Różdżki. Zaklęcie Avada Kedavra Voldemorta odbija się od Expelliarmus Harry'ego i Czarny Pan, ugodzony własnym zaklęciem, umiera. Epilog: Dziewiętnaście lat później Rok 2017. Harry i Ginny (wraz z córką Lily) odprowadzają swoich dwóch synów (Jamesa i Albusa) na pociąg do Hogwartu. Przy pociągu spotykają Rona i Hermionę i ich dzieci (Rose i Hugona). Spotykają też m.in. Teda Lupina, syna Tonks i Remusa, oraz rodzinę Malfoyów.

14 PROBLEMATYKA W książce opisane jest wiele problemów dotyczących życia w świecie magii. Harry, Ron i Hermiona wyruszają na poszukiwanie horkruksów, by uratować tysiące innych żyć przed Voldemortem (przy tym narażając samych siebie). W trakcie podróży wiele razy się kłócą, lecz autorka ukazała jak bardzo przyjaźń jest ważna, trwała i jak przyjaciele pomagają w dotarciu do celu. Główny wątek opowieści to odwieczna walka dobra ze złem. Bohaterowi, którzy występują w opowieści muszą wybrać między tym, co dobre, a tym, co łatwe. Zło zaczyna zwyciężać. W „Insygniach śmierci” nie zabrakło jednak także zwrotów akcji: w końcu dobro obejmuje kontrolę i zwycięża. Niestety podczas bitwy o Hogwart ginie wiele dobrych, niewinnych ludzi, którzy przyjaźnili się z głównymi bohaterami, jednak było to nieuniknione, by historia skończyła się pomyślnie. W książce jest poruszone także wiele bardziej przyziemnych tematów. Ron i Hermiona w końcu po siedmiu latach znajomości wyznają sobie uczucia, podobnie dzieje się z Ginny i Harry’m. Jestem zadowolona, gdyż po przeczytaniu dowiedziałam się, jak potoczyły się losy „chłopca, który przeżył” i reszty bohaterów. Jednocześnie czuję też niedosyt, ponieważ nie powstaną już następne części, które z chęcią bym przeczytała.

15 Przygotowała: Monika Bartnicka Kl. Ia


Pobierz ppt "HARRY POTTER I INSYGNIA ŚMIERCI J. K. Rowling. WAŻNIEJSZE POSTACIE Harry Potter Ron Weasley Ginny Weasley Fred i George Weasley Hermiona Granger Albus."

Podobne prezentacje


Reklamy Google