Pobieranie prezentacji. Proszę czekać

Pobieranie prezentacji. Proszę czekać

Czeskie powstanie narodowe -1945 karty pracy. Na podstawie mapy przedstaw sytuację w Europie w kwietniu i w maju 1945r. strzałki czerwone – akcje aliantów.

Podobne prezentacje


Prezentacja na temat: "Czeskie powstanie narodowe -1945 karty pracy. Na podstawie mapy przedstaw sytuację w Europie w kwietniu i w maju 1945r. strzałki czerwone – akcje aliantów."— Zapis prezentacji:

1 Czeskie powstanie narodowe -1945 karty pracy

2 Na podstawie mapy przedstaw sytuację w Europie w kwietniu i w maju 1945r. strzałki czerwone – akcje aliantów kolor niebieski – pozycje niemieckie

3 Mapa obrazuje operacje wojsk radzieckich na terenach czeskich pod koniec wojny. Opisz je. Gdzie doszło do najcięższych walk wyzwoleńczych?

4 Na postawie mapy powiedz, gdzie w kwietniu i w maju 1945r. operowała armia amerykańska z gen. Pattonem na czele.

5 Wyjaśnij pojęcie linii demarkacyjnej. Które większe miasta w Czechach przecinała? Dlaczego Amerykanie nie wyzwolili większej części ziem czeskich i nie przekroczyli tej linii ?

6 Pytania i zadania Przedstaw sytuację na ziemiach czeskich przed końcem wojny. Które jednostki krajowego i zagranicznego ruchu oporu uczestniczyły w przygotowaniu i organizacji powstania?

7 Pytania i zadania W którym morawskim mieście powstanie wybuchło najwcześniej? Na których terenach rozprzestrzeniły się zamieszki?

8 Pytania i zadania „ Wzywamy czeską policję do rozgłośni, tu się strzela!.... Wszyscy do czeskiej rozgłośni! Strzelają tu do Czechów! Przyjdźcie jak najszybciej! Przybądźcie nam na pomoc!“ To wezwanie stało się impulsem do powstania. Przybliż początek powstania w Pradze.

9 Pytania i zadania Przedstaw zwięźle przebieg powstania. Co stało się symbolem walk w Pradze ?

10 Kim byli własowcy? Przedstaw ich udział w końcowych walkach. Jakie były losy własowców po kapitulacji niemieckiej? Dlaczego przemilczano ich udział w powstaniu (po roku 1948)? Kim był Andrej Andrejewicz Własow ? Pytania i zadania

11 Wymień kilku głównych przedstawicieli Czeskiej Rady Narodowej (CzRN). Wymień dowódców współpracujących z CzRN. Dlaczego nie doceniano roli CzRN i dlaczego nie zdobyła ona zaufania KPCz? Przedstaw znaczenie powstania narodowego z roku 1945.

12 Pytania i zadania Zinterpretuj powojenne plakaty oraz ilustrację z 1945r. Za ich pomocą przybliż atmosferę panującą w Europie pod koniec wojny. patrz - kolejne strony

13

14

15 Pytania i zadania Powojenna euforia szybko minęła, zastąpiona przez konfrontację – zimną wojnę. Bardzo dobrze dokumentują ją radzieckie plakaty propagandowe z końca 40. i początku lat 50. Koniec wojny w roku 1945 charakteryzują nowe stosunki. Spróbuj je zinterpretować. Kogo uważano w nich za twórcę pokoju a kogo za podżegacza wojennego? patrz – kolejne strony

16

17

18 Zdroje www.20thcentury.unas.cz; www.ceskapolitika.cz; www.zanikleobce.cz; www.rozhlas.cz; ihned.cz; www.vejr.cz; druhavalkakonec; ueweb.cz; www.ct24.cz; www.militaryzone.cz;www.ahmp.cz; wikipedia; www.nationalarchives.gov.uk; Cat.llgc.org.uk


Pobierz ppt "Czeskie powstanie narodowe -1945 karty pracy. Na podstawie mapy przedstaw sytuację w Europie w kwietniu i w maju 1945r. strzałki czerwone – akcje aliantów."

Podobne prezentacje


Reklamy Google