Pobieranie prezentacji. Proszę czekać

Pobieranie prezentacji. Proszę czekać

Ród Tarnowskich. Historia rodu na ziemiach koneckich. W XVI wieku, miasto Końskie stanowiło już ważny ośrodek hutnictwa oraz wyrobnictwa ceramicznego.

Podobne prezentacje


Prezentacja na temat: "Ród Tarnowskich. Historia rodu na ziemiach koneckich. W XVI wieku, miasto Końskie stanowiło już ważny ośrodek hutnictwa oraz wyrobnictwa ceramicznego."— Zapis prezentacji:

1 Ród Tarnowskich

2 Historia rodu na ziemiach koneckich. W XVI wieku, miasto Końskie stanowiło już ważny ośrodek hutnictwa oraz wyrobnictwa ceramicznego. Na tamtych terenach istniało wtedy około 40 kuźnic i kilka manufaktur ceramiczno- wytopniczych. Od połowy XVII wieku, Końskie stały się własnością rodu Małachowskich. Jan Małachowski, będący kanclerzem wielkim koronnym, w roku 1729 nadał przywileje mieszkańcom Końskich, a także, dzięki jego staraniom, August III Sas Gruby nadał tej miejscowości przywilej lokacyjny. Na terenie ówczesnego miasta, zamieszkiwała już bardzo znacząca rodzina Tarnowskich, która to w okresie wojen polsko – szwedzkich i polsko- kozackich, była ostoją rodzimego patriotyzmu. Rodzina ta, poniosła ogromne zasługi w krzewieniu polskości podczas zaborów i zrywów narodowych rozpętanych w 1830 i w 1863 roku. Z biegiem lat, miasto to otrzymało herb przedstawiający splecione inicjały kanclerza K.J.M. znajdujące się na czerwonym tle tuż pod nazwą Końskie Wielkie, gdyż stały się one centrum zarządzania rozległymi posiadłościami wspomnianego kanclerza. Akt lokacji miasta, spowodował napływ nowych osadników (powstała gmina żydowska) i rozwój rzemiosła, zaczęła pojawiać się też miejska zabudowa wokół rynku. Jan Małachowski przystąpił do budowy zespołu parkowo-pałacowego.

3 Drzewo genealogiczne Rodu Tarnowskich Ciemniejsze kreski to rozwój rodu Tarnowskich na naszych terenach

4 Jan Amor Tarnowski Jan Amor Tarnowski- pamiętnikarz, teoretyk wojskowości, mówca, kasztelan krakowski od 1536, wojewoda krakowski od 1535, wojewoda ruski od 1527, kasztelan wojnicki od 1522, starosta sandomierski, lubaczowski, stryjski, chmielnicki, w latach 1527- 1533, 1539-1546, 1547-1551, 1554-1555 i 1557-1559 dzierżył buławę hetmana wielkiego koronnego.

5 Zespół pałacowy rodu Małachowskich, który następnie przeszedł w posiadanie rodu Tarnowskich. Obecnie znajduje się tam Urząd Miasta i Gminy Końskie.

6 Dodatkowo Zamieszczamy link do filmu z historią rodu Tarnowskich na ziemi koneckiej. http://www.tvp.pl/historia/magazyny- historyczne/z-herbem-w- nazwisku/wideo/tarnowski-herbu- leliwa/2072013

7 Prezentację przygotowali: Jakub Kosmala II F Robert Łukomski II F


Pobierz ppt "Ród Tarnowskich. Historia rodu na ziemiach koneckich. W XVI wieku, miasto Końskie stanowiło już ważny ośrodek hutnictwa oraz wyrobnictwa ceramicznego."

Podobne prezentacje


Reklamy Google