Pobieranie prezentacji. Proszę czekać

Pobieranie prezentacji. Proszę czekać

Seminarium dyplomowe5 Jan Brzozowski, Katedra Studiów Europejskich.

Podobne prezentacje


Prezentacja na temat: "Seminarium dyplomowe5 Jan Brzozowski, Katedra Studiów Europejskich."— Zapis prezentacji:

1 Seminarium dyplomowe5 Jan Brzozowski, Katedra Studiów Europejskich

2 Jak szukać publikacji w Internecie? II

3 Bazy artykułów elektronicznych Istnieje szereg baz z artykułami elektronicznymi. Część jest darmowa, inne wymagają subskrypcji (są płatne) – ale też mogą być użyteczne (zawierają dokładne dane bibliograficzne, dzięki czemu możemy dotrzeć do interesującego nas artykułu).

4 Przykład bezpłatnego serwisu: SSRN Social Science Research Network to serwis internetowy, którego celem jest upowszechnianie wyników badań. W serwisie dostępne jest kilkadziesiąt tysięcy tekstów naukowych (gł. tak zwanych working papers) z zakresu ekonomii, prawa, czy politologii.

5 http://www.ssrn.com/ Wyszukiwarka ogólna Wyszukiwarka najpopularniejszych Tekstów (wg. ilości Ściągnięć – downloads) Podział wg. dyscyplin

6 Szukanie wg. tytułów lub słów kluczowych Szukanie wg. autorów

7 To oznacza, że tekst jest do ściągnięcia za darmo Informacje o dacie zamieszczenia tekstu i modyfikacjach Informacje o ilości ściągnięć (uważać!) Informacje o tym, gdzie tekst został opublikowany (wydawnictwo recenzowane) – w przypadku wykorzystania takiego tekstu należy go odpowiednio zacytować.

8 Dlaczego nie należy się sugerować ilością ściągnięć?

9 Dlatego Ilość ściągnięć robi wrażenie, ale…

10 … tylko dzięki prowokacyjnemu tytułowi (tekst jest jak najbardziej naukowy!!!) Ale tylko raz został przez kogoś zacytowany.

11 Biblioteka UEK: http://kangur.uek.krakow.pl/biblioteka/index.php Baza czasopism elektronicznych, z której można korzystać w czytelni elektronicznej, na kampusie UEK albo w domu (po załatwieniu formalności)

12 Najlepiej korzystać z niej w połączeniu z google scholar. Najpierw – po szukaniu wg. słowa kluczowego znajdujemy interesujący nas artykuł. Np. słowo-klucz: economic growth

13 Interesuje nas ten artykuł: Ilość cytatów sugeruje, że jest to klasyczny, uznany artykuł uznanych autorów – co nie dziwi, skoro 1 z nich to laureat Ekonomicznej nagrody Nobla

14 Klikając na artykuł w google scholar, zostaniemy przekierowani do jstor, do którego nie mamy subskrypcji. Więc zaproponują nam kupno artykułu za 14 dolarów Oczywiście nie płacimy, ale klikamy w tym miejscu by mieć dokładną informację bibliograficzną

15 Teraz mamy dokładną informację, gdzie artykułu szukać! Nie tylko autorów, tytuł i rok wydania. Ale przede wszystkim: nazwę czasopisma, numer stron i numer czasopisma. Teraz wracamy na stronę biblioteki, do bazy czasopism (musimy się w niej zalogować).

16 Dlatego warto mieć dokładne informacje – nie trzeba szukać w całym roku, tylko we właściwym zeszycie.

17 Teraz wystarczy kliknąć i mamy nasz artykuł w formacie pdf

18 A co z polskojęzycznymi artykułami? Niestety, ich wyszukiwanie w Internecie jest uciążliwe i na ogół nie jest możliwe ściągnięcie ich w formacie elektronicznym. Ale – możemy ułatwić sobie pracę w bibliotece i oszczędzić sporo czasu. JAK?

19 Baza MAK (biblioteka narodowa) http://mak.bn.org.pl/wykaz.htm

20 Tak, niewątpliwym atutem tej bazy jest nowoczesny interfejs (user-friendly) Klikamy tutaj

21 Tajemniczy skrót BZCZ to baza czasopism naukowych. Można ją przeszukiwać wg. autora, tytułu i słów kluczowych. Niestety, są DWIE bazy: od 1996-2004 i po 2005. Szukanie w obu na raz jest uciążliwe, najlepiej korzystać z każdej osobno.

22

23 Baza aktualizowana jest z dużym opóźnieniem, dlatego jest spora szansa że najnowszych artykułów tu nie ma. Ale: lepszy rydz…

24

25 Mając informacje bibliograficzne, wracamy na stronę biblioteki i szukamy w katalogu: Numer sygnatury – bardzo ważne!

26 Numer sygnatury jest nam potrzebny, by wypełnić rewers (tak, w XXI wieku jeszcze coś takiego istnieje!) i zamówić numer danego czasopisma do czytelni głównej (nie ma mowy o wypożyczeniu). Ale najważniejsze czasopisma są w czytelni na półkach(najnowsze numery – w czytelni czasopism bieżących) – nie trzeba ich zamawiać z magazynu.

27 Na końcu pozostaje tradycyjne ksero.


Pobierz ppt "Seminarium dyplomowe5 Jan Brzozowski, Katedra Studiów Europejskich."

Podobne prezentacje


Reklamy Google