Pobieranie prezentacji. Proszę czekać

Pobieranie prezentacji. Proszę czekać

Klasa I,II,IIIA SOSW Tursko 2016r Najpiękniejsze miejsca na Kaszubach „Wanoga z dëchama”

Podobne prezentacje


Prezentacja na temat: "Klasa I,II,IIIA SOSW Tursko 2016r Najpiękniejsze miejsca na Kaszubach „Wanoga z dëchama”"— Zapis prezentacji:

1 Klasa I,II,IIIA SOSW Tursko 2016r Najpiękniejsze miejsca na Kaszubach „Wanoga z dëchama”

2 Kaszuby to piękne krajobrazy, wspaniała historia i odrębny język. Kaszuby to piękne krajobrazy, wspaniała historia i odrębny język.

3 ‘’Szlakiem Kaszubskich skarbów’’ Wdzydze Kiszewskie Wdzydze Kiszewskie Wieżyca Wieżyca Kartuzy Kartuzy

4 Wdzydze Kiszewskie (kaszb. Wdzydze) – wieś kaszubska w Polsce położona w województwie pomorskim, w powiecie kościerskim, w gminie Kościerzyna, na Pojezierzu Kaszubskim i na obszarze Wdzydzkiego Parku Krajobrazowego. Wieś jest siedzibą sołectwa Wdzydze Kiszewskie, w którego skład wchodzą również miejscowości Gołuń, Zabrody i Kruszyna. Jest to miejscowość turystyczna na Kaszubach, położona nad jeziorem Gołuń, siedziba najstarszego w Polsce skansenu – Kaszubskiego Parku Etnograficznego – założonego w 1906 przez nauczyciela miejscowej szkoły Izydora Gulgowskiego i jego żonę Teodorę. Zgromadzono w nim obiekty ludowe z XVII-XIX wieku, w tym kompletne wyposażenie kilku budynków. W skansenie znajduje się między innymi XVII-wieczny kościółek przeniesiony ze Swornegaci, chata z Piechowic oraz wiatrak holenderski. Wdzydze Kiszewskie (kaszb. Wdzydze) – wieś kaszubska w Polsce położona w województwie pomorskim, w powiecie kościerskim, w gminie Kościerzyna, na Pojezierzu Kaszubskim i na obszarze Wdzydzkiego Parku Krajobrazowego. Wieś jest siedzibą sołectwa Wdzydze Kiszewskie, w którego skład wchodzą również miejscowości Gołuń, Zabrody i Kruszyna. Jest to miejscowość turystyczna na Kaszubach, położona nad jeziorem Gołuń, siedziba najstarszego w Polsce skansenu – Kaszubskiego Parku Etnograficznego – założonego w 1906 przez nauczyciela miejscowej szkoły Izydora Gulgowskiego i jego żonę Teodorę. Zgromadzono w nim obiekty ludowe z XVII-XIX wieku, w tym kompletne wyposażenie kilku budynków. W skansenie znajduje się między innymi XVII-wieczny kościółek przeniesiony ze Swornegaci, chata z Piechowic oraz wiatrak holenderski.

5 Kaszubski park etnograficzny Skansen we Wdzydzach Kiszewskich

6 Wiatrak holenderski Wieża widokowa i poniżej widok z wieży widokowej

7 Wieżyca (kaszb. Wieżëca) – najwyższe wzgórze pasma morenowych Wzgórz Szymbarskich o wysokości 328,6 m n.p.m., położone w woj. pomorskim, w powiecie kartuskim, w gminie Stężyca. Wierzchołek jest porośnięty lasem bukowym. Na szczycie wzgórza usadowiono platformę widokową – Kaszubska Wieża Widokowa im. Jana Pawła II. Najwyższe wzniesienie polskich pojezierzy oraz całego Niżu Polskiego. Przez szczyt prowadzi turystyczny Szlak Wzgórz Szymbarskich. Na Wieżycy znajduje się stok narciarski i wyciąg. W bezpośrednim sąsiedztwie Wieżycy przebiega ostatni odcinek Drogi Kaszubskiej. Szczyt Wieżycy wraz z wybranymi stokami jest od roku 1962 objęty rezerwatem krajobrazowym “Szczyt Wieżyca” o powierzchni 33,6 ha. Ochronie podlega głównie buczyna kwaśna. Wieżyca (kaszb. Wieżëca) – najwyższe wzgórze pasma morenowych Wzgórz Szymbarskich o wysokości 328,6 m n.p.m., położone w woj. pomorskim, w powiecie kartuskim, w gminie Stężyca. Wierzchołek jest porośnięty lasem bukowym. Na szczycie wzgórza usadowiono platformę widokową – Kaszubska Wieża Widokowa im. Jana Pawła II. Najwyższe wzniesienie polskich pojezierzy oraz całego Niżu Polskiego. Przez szczyt prowadzi turystyczny Szlak Wzgórz Szymbarskich. Na Wieżycy znajduje się stok narciarski i wyciąg. W bezpośrednim sąsiedztwie Wieżycy przebiega ostatni odcinek Drogi Kaszubskiej. Szczyt Wieżycy wraz z wybranymi stokami jest od roku 1962 objęty rezerwatem krajobrazowym “Szczyt Wieżyca” o powierzchni 33,6 ha. Ochronie podlega głównie buczyna kwaśna.

8 WIEŻYCA

9 Kartuzy (dodatkowa nazwa w j. kaszub. Kartuzë) – miasto w woj. pomorskim, w powiecie kartuskim, siedziba gminy miejsko-wiejskiej Kartuzy. Miasto leży nad czterema jeziorami zwanymi Kartuskimi. Są to: jezioro Karczemne, Klasztorne Duże, Klasztorne Małe i Mielenko. Przez miasto przechodzą 2 szlaki turystyczne: Szlak Kartuski i czerwony Szlak Kaszubski. Kartuzy (dodatkowa nazwa w j. kaszub. Kartuzë) – miasto w woj. pomorskim, w powiecie kartuskim, siedziba gminy miejsko-wiejskiej Kartuzy. Miasto leży nad czterema jeziorami zwanymi Kartuskimi. Są to: jezioro Karczemne, Klasztorne Duże, Klasztorne Małe i Mielenko. Przez miasto przechodzą 2 szlaki turystyczne: Szlak Kartuski i czerwony Szlak Kaszubski.

10

11 Kolegiata Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny, Kartuzy (Kartuzë) – dawniej i dziś Kolegiata Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny, Kartuzy (Kartuzë) – dawniej i dziś

12 Inne zabytki Kartuz :

13 Kościół poewangelicki św. Kazimierza z 1885-1887 Kościół poewangelicki św. Kazimierza z 1885-1887

14 Muzeum Kaszubskie w Kartuzach Eksponaty Muzeum prezentowane są w siedmiu salach wystawowych budynku głównego. Na parterze wystawione są dla zwiedzających gości podstawowe obiekty związane z zajęciami tutejszej ludności, na piętrze natomiast przedstawiamy wytwory sztuki ludowej Kaszubów. Eksponaty Muzeum prezentowane są w siedmiu salach wystawowych budynku głównego. Na parterze wystawione są dla zwiedzających gości podstawowe obiekty związane z zajęciami tutejszej ludności, na piętrze natomiast przedstawiamy wytwory sztuki ludowej Kaszubów.

15

16

17 Dziękuję za uwagę i serdecznie zapraszam do zwiedzania !


Pobierz ppt "Klasa I,II,IIIA SOSW Tursko 2016r Najpiękniejsze miejsca na Kaszubach „Wanoga z dëchama”"

Podobne prezentacje


Reklamy Google