Pobieranie prezentacji. Proszę czekać

Pobieranie prezentacji. Proszę czekać

Profilaktyka Działania profilaktyczne w pracy pielęgniarskiej Sn iż ana Dydy ń ska Svetlana Todorenko.

Podobne prezentacje


Prezentacja na temat: "Profilaktyka Działania profilaktyczne w pracy pielęgniarskiej Sn iż ana Dydy ń ska Svetlana Todorenko."— Zapis prezentacji:

1 Profilaktyka Działania profilaktyczne w pracy pielęgniarskiej Sn iż ana Dydy ń ska Svetlana Todorenko

2 Działania profilaktyczne pielęgniarka prowadzi we współpracy z lekarzem poprzez różne formy. Pierwszą z nich, ogromnie ważną w profilaktyce chorób nowotworowych narządu rodnego, jest PROFILAKTYKA PIERWOTNA – inaczej zapobieganie. Profilaktyka pierwotna w/g WHO jest to zespół przedsięwzięć, które mają na celu obniżenie częstości zachorowań, poprzez zmniejszenie ryzyka powstania choroby.

3 Utrzymanie i poprawę stanu zdrowia populacji i jednostek umożliwia promocja zdrowia i zachowania prozdrowotne. Głównym jej celem jest motywowanie do podejmowania decyzji w sprawie stylu życia, gdy jeszcze nie występują żadne symptomy choroby. Dlatego konieczne jest uświadomienie kobietom, że osobisty wybór dotyczący zdrowia ma bardzo duże znaczenie, należy więc unikać narażania się na czynniki ryzyka, które mogą zainicjować rozwój nowotworu złośliwego.

4 Pielęgniarka swoim zachowaniem i postępowaniem powinna zdobyć zaufanie kobiety już podczas pierwszego spotkania, co będzie dobrze służyło dalszej opiece zdrowotnej. Działania edukacyjne powinny zmierzać do przekonania pacjentki do badań profilaktycznych. Celem tych działań powinno być uświadomienie każdej kobiecie, że:

5 – prawdopodobieństwo wystąpienia nowotworu układu rozrodczego minimalizuje wyeliminowanie z codziennego życia czynników ryzyka tej choroby – nowotwory układu rozrodczego rozwijają się najczęściej podstępnie i bezobjawowo – medycyna dysponuje metodami wykrywania tych nowotworów zanim staną się one groźne dla zdrowia i życia – system ochrony zdrowia umożliwia każdej kobiecie okresową kontrolę.

6 Drugą formą zapobiegania jest PROFILAKTYKA WTÓRNA, czyli wczesne wykrywanie chorób i skryning. Odnosi się ona do przedsięwzięć mających na celu wykrywanie i leczenie stanów przedrakowych, oraz wczesnych postaci raka. Z wczesnym wyrywaniem raka łączy się konieczność podjęcia właściwych działań doprowadzających do zahamowania rozprzestrzeniania sie choroby.

7 Ogromne znaczenie w rozpoznawaniu i monitorowaniu nowotworów narządu rodnego, a w szczególności raka szyjki macicy ma cytodiagnostyka. Aby system cytologicznych badań przesiewowych był skuteczny, powinien spełniać kilka warunków:

8 – umożliwiać wykrycie choroby we wczesnym stadium – odróżniać zmiany chorobowe od innych zmian nieistotnych – być łatwy do zaakceptowania przez pacjentkę – możliwy do powszechnego stosowania – opłacalny

9 Głównymi zaletami cytodiagnostyki są: – wysoka dokładność wykrywania – możliwość pobierania rozmazów pochwowych nawet w najskromniej wyposażonych placówkach służby zdrowia – możliwość objęcia badaniami wszystkich kobiet znajdujących się w przedziale wieku największego zagrożenia rakiem.

10 dziękuję


Pobierz ppt "Profilaktyka Działania profilaktyczne w pracy pielęgniarskiej Sn iż ana Dydy ń ska Svetlana Todorenko."

Podobne prezentacje


Reklamy Google