Pobieranie prezentacji. Proszę czekać

Pobieranie prezentacji. Proszę czekać

 (ur. 16 grudnia 1938 w Miedniewicach, zm. 8 marca 2009 w Warszawie) – polski kardiochirurg i polityk.  Senator RP III (1993–1997) i V kadencji (2001–2005).

Podobne prezentacje


Prezentacja na temat: " (ur. 16 grudnia 1938 w Miedniewicach, zm. 8 marca 2009 w Warszawie) – polski kardiochirurg i polityk.  Senator RP III (1993–1997) i V kadencji (2001–2005)."— Zapis prezentacji:

1

2  (ur. 16 grudnia 1938 w Miedniewicach, zm. 8 marca 2009 w Warszawie) – polski kardiochirurg i polityk.  Senator RP III (1993–1997) i V kadencji (2001–2005). W latach 2005–2007 minister zdrowia w rządzie Kazimierza Marcinkiewicza, a następnie w rządzie Jarosława Kaczyńskiego. Od 2007 do 2009 poseł VI kadencji. Członek Międzynarodowej Kapituły Orderu Uśmiechu. Kawaler i członek Kapituły Orderu Orła Białego [2]. Objął patronat nad podstawowym programem Fundacji Dzieciom „Zdążyć z Pomocą” (1998).

3  W Klinice Kardiochirurgii WOK (przekształconym później w Śląskie Centrum Chorób Serca w Zabrzu) 15 sierpnia 1985 przeprowadził pierwszą operację na sercu. 5 listopada tego samego roku zespół lekarzy pod jego kierownictwem przeprowadził tam pierwszy udany zabieg przeszczepienia serca w Polsce. Dawcą serca był człowiek w stanie śpiączki. Po orzeczeniu śmierci mózgu lekarze pobrali narząd i karetką przewieziono go z Warszawy do Zabrza. Biorcą był 62-letni rolnik z Krzepic, który zmarł wkrótce po operacji.  Dalszymi osiągnięciami były prace nad wykorzystaniem wszczepialnych urządzeń wspomagających pracę serca oraz nad wyprodukowaniem tzw. sztucznego serca. Zajęła się tym utworzona z inicjatywy Zbigniewa Religi Pracownia Sztucznego Serca Śląskiej Akademii Medycznej w Zabrzu.  W 1987 po jednej z kolejnych operacji przeszczepu serca Zbigniew Religa znalazł się na jednym ze zdjęć wykonanych dla magazynu „National Geographic” przez Jamesa Stanfielda, które zostało fotografią tego roku w tym piśmie oraz znalazło się wśród 100 najlepszych zdjęć „NG”. Na zdjęciu Zbigniew Religa siedzi wyczerpany przy stole operacyjnym, na którym leży zoperowany przez niego pacjent. W tle widać jego asystenta, który ze zmęczenia śpi w kącie sali.

4  Order Orła Białego (2008, nadany przez prezydenta Lecha Kaczyńskiego, w uznaniu znamienitych zasług dla Rzeczypospolitej Polskiej, a w szczególności na rzecz rozwoju kardiochirurgii, za wybitne osiągnięcia w działalności państwowej i publicznej)  Krzyż Wielki Orderu Odrodzenia Polski (1998 postanowieniem prezydenta Aleksandra Kwaśniewskiego, w uznaniu wybitnych osiągnięć w pracy naukowo-badawczej i dydaktycznej w dziedzinie medycyny, za zasługi dla rozwoju naukowej współpracy międzynarodowej) [  Krzyż Komandorski z Gwiazdą Orderu Odrodzenia Polski (1995, nadany przez prezydenta Lecha Wałęsę, za wybitny wkład w rozwój nauk medycznych, za osiągnięcia w pracy naukowo-badawczej)  Krzyż Wielki Orderu Pro Merito Melitensi  Kawaler Orderu Uśmiechu W  Odznaka „Za wzorową pracę w służbie zdrowia”  Medal im. Tadeusza Kotarbińskiego przyznawany przez Komitet Badań Naukowych (2004)  Medal im. Tadeusza Orłowskiego Polskiego Towarzystwa Chirurgicznego  Medal Gloria Medicinae Polskiego Towarzystwa Lekarskiego  Złoty medal Stowarzyszenia Lekarzy Polskich Medicus w Nowym Jorku  Nagroda im. Alfreda Jurzykowskiego w Nowym Jorku  Krzyż Komandorski Orderu Wynalazczości nadany przez Najwyższą Komisję Odznaczeń Królestwa Belgii  Doctor honoris causa Lwowskiego Uniwersytetu Medycznego, Akademii Medycznej w Warszawie, Śląskiej Akademii Medycznej, Uniwersytetu Medycznego w Białymstoku, Uniwersytetu w Opolu  Honorowy Obywatel Miasta Zabrze (16 września 2002) [  Patron Szkoły Podstawowej w Miedniewicach (1998) [, Szkoły Policealnej „Medyk” w Olsztynie (2010), Liceum Ogólnokształcącego w Gilowicach (2015)  Honorowy patron Fundacji Rozwoju Kardiochirurgii [

5  transplantacje serca i płuc  chirurgiczne leczenie niewydolności mięśnia sercowego  kliniczne zastosowanie sztucznego serca  stworzenie polskiej zastawki biologicznej i prototypu sztucznego serca  operacyjne leczenie zatorowości płucnej

6  Zbigniew Religa był człowiekiem idącym w zaparte w wielu rzeczach, zwłaszcza dotyczących chirurgii, kardiochirurgii, a zwłaszcza rozwoju medycyny w Polsce.  „To był 1984r wtedy w Polsce wykonywało się około tysiąca operacji serca, a tu nagle Religa mówi, że tylko w Zabrzu będziemy wykonywać co najmniej 500, co rzeczywiście stało się już w pierwszym roku” – prof. Bochenek

7  W latach 80 XX wieku życie w Polsce nie było łatwe, jest to doskonale przedstawione w filmie „Bogowie” przedstawiającym życie Religi. Ubogi sprzęt medyczny, brak pieniędzy, trudności w zdobyciu najprostszych leków dla ludzi, problemy te były dla Religi bardzo dobrze znane. A najtrudniejszym problemem dla niego było to, jak bardzo uwsteczniona jest wiedza ludzi na temat ratowania życia w porównaniu do krajów nie objętych komuną.

8  Ludzie nie mieli pojęcia że serce osoby u której stwierdzono śmierć kliniczną może bić w ciele innego człowieka. Było to dla nich nie tylko wyczynem wręcz nie możliwym do wykonania, lecz również nie zgodnym z ich wiarą, bali się że obce serce zmieni jak dotąd znaną im osobę.

9  Zbigniew Religa zawzięcie walczył z tym poglądem, rozmawiał, przekonywał, udowadniał, niestety środowisko lekarzy było nie ugięte, twierdzili, że to czego chce dokonać w tym kraju jest nie możliwe.  Dopiero na Śląsku stworzył sobie środowisko i otoczył się ludźmi którzy mieli taki sam cel jak on.

10  Religa przez długo był obiektem drwin z tego co próbuje zrobić, oskarżano go o „zabawę” na ludzkim życiu. Aż w końcu nadszedł ten dzień – 5 listopada 1985r przeszczep serca zakończył się powodzeniem. Był to pierwszy udany przeszczep w Polsce. Od tamtej pory zmieniło się życie nie tylko doktora ale również Polaków.

11  „W moim życiu jest tak, że na początku spotyka mnie sporo porażek i wszystko wygląda na to, że działanie skończy się spektakularną katastrofą. Jednak z biegiem czasu przychodzą sukcesy.”  – Zbigniew Religa

12  Dzięki tej operacji sprzed 31 lat transplantacja serca stała się rutynowa. Nie brakuje lekarzy potrafiących przeprowadzić taką operację, brakowało jedynie kogoś, kto postawi ten pierwszy krok i otworzy okno na lepsze jutro.

13  Nasza szkoła jest miejscem w którym uczą się młodzi, pragnący pomagać innym ludzie, tak samo jak prof. Religa.  Higienistki stomatologiczne, asystentki, elektroradiolodzy, masażyści, opiekunowie medyczni itd. To zawody które pozwolą nam dawać radość innym. Naszym celem jest niesienie pomocy tak samo jak niósł ją Pan Zbigniew Religa.

14  Powinien on być przykładem dla każdego z nas. Przykładem wytrwałości, zawziętości, profesjonalizmu, podejścia do ludzi, miłości do zawodu i chęci niesienia pomocy.

15  „Ten wielki, niepowtarzalny człowiek nauczył nas wszystkich, że można być światowej sławy postacią i jednocześnie można zawsze zauważyć drugiego człowieka i ukłonić mu się pierwszy, albo pomieszać kawę połamanym widelcem. Zachowywanie się zupełnie normalnie w codziennym życiu w niczym nie ujmuje wielkiej sławie. ”  Kolejny przykład jego wielkości dla nas. Stawiajmy sobie życiowe cele jak on, ale tak samo jak on zostańmy tym kim byliśmy wcześniej, bez względu na to co osiągniemy, kim w życiu będziemy, bądźmy sobą.

16  „Pogotowie przywoziło pacjenta, który umierał, ale chirurdzy – dzięki szybkim decyzjom i niesamowitym umiejętnościom – dawali mu szansę na dalsze życie. To było naprawdę oszałamiające. Wtedy zakochałem się w chirurgii.”  - Zbigniew Religa  Kochajmy swój zawód, kochajmy to co robimy pomimo trudów swoich dziedzin sprawiajmy uśmiechy u pacjentów.

17  „W moim życiu jest tak, że na początku spotyka mnie sporo porażek i wszystko wygląda na to, że działanie skończy się spektakularną katastrofą. Jednak z biegiem czasu przychodzą sukcesy.”  Nie poddawajmy się po pierwszej porażce, nie poddawajmy się tak łatwo walczmy o to co chcemy osiągnąć.

18

19 Pasja, nauka, mądrość, chęć niesienia pomocy  – najważniejsze rzeczy jakie przekazał nam całym swoim życiorysem prof. Religa

20

21


Pobierz ppt " (ur. 16 grudnia 1938 w Miedniewicach, zm. 8 marca 2009 w Warszawie) – polski kardiochirurg i polityk.  Senator RP III (1993–1997) i V kadencji (2001–2005)."

Podobne prezentacje


Reklamy Google