Pobieranie prezentacji. Proszę czekać

Pobieranie prezentacji. Proszę czekać

Maria Skłodowska Curie 1. Maria Skłodowska Curie 2. Mąż 3. Pierwsza kobieta 4. Romans 5. Rad 6. Polon 7. Wyróżnienia i nagrody 8. Promieniowanie 9. Skutki.

Podobne prezentacje


Prezentacja na temat: "Maria Skłodowska Curie 1. Maria Skłodowska Curie 2. Mąż 3. Pierwsza kobieta 4. Romans 5. Rad 6. Polon 7. Wyróżnienia i nagrody 8. Promieniowanie 9. Skutki."— Zapis prezentacji:

1 Maria Skłodowska Curie 1. Maria Skłodowska Curie 2. Mąż 3. Pierwsza kobieta 4. Romans 5. Rad 6. Polon 7. Wyróżnienia i nagrody 8. Promieniowanie 9. Skutki promieniowania 10. Wykonali

2 Maria Skłodowska Curie Maria Skłodowska urodziła się jako piąte dziecko w znanej rodzinie nauczycielskiej, wywodzącej się z drobnej szlachty. Jej rodzina miała prawo do posługiwania się herbem Dołęga. Gdy Maria miała 10 lat rozpoczęła naukę na pensji dla dziewcząt, którą wcześniej prowadziła jej matka. Następnie kształciła się w gimnazjum dla dziewcząt, które ukończyła 12 czerwca 1882 r. otrzymując złoty medal. Kolejny rok spędziła na wsi u ziemiańskiej rodziny jej ojca, a następnie przy boku ojca w Warszawie, gdzie okazjonalnie udzielała korepetycji. W tym czasie zawarła ze swoją starszą siostrą Bronisławą umowę, że będzie ją wspierać finansowo w trakcie jej studiów medycznych w Paryżu, w zamian za podobne wsparcie za 2 lata. W związku z tym została guwernantką najpierw w prawniczej rodzinie z Krakowa, a następnie u ziemiańskiej rodziny Żórawskich, krewnych jej ojca, z którą to rodziną związała się na 2 lata. W trakcie pracy u rodziny Żórawskich zakochała się z wzajemnością w Kazimierzu Żórawskim, przyszłym wybitnym matematyku, jednak jego rodzice stanowczo odrzucili pomysł ślubu ich syna z ubogą krewną, a sam Kazimierz nie potrafił się im przeciwstawić, co skończyło się dla Marii utratą pracy. Znalazła pracę u rodziny Fuchsów w Sopocie, gdzie spędziła kolejny rok, stale wspierając finansowo siostrę Bronisławę.

3 Pierre Curie Był francuskim fizykiem, wykładowcą na uniwersytecie w Paryżu oraz mężem Marii Skłodowskiej-Curie. Urodził się 15 maja 1859 roku w Paryżu. Badał właściwości magnetyczne i elektryczne kryształów. W 1880 roku odkrył zjawisko piezoelektryczności czyli generowanie potencjału elektrycznego przez elementy poddawane mechanicznemu ściskaniu lub rozciąganiu. 18 lat później wraz z Marią Skłodowską odkrył 2 pierwiastki rad i polon. Gdy rad zaczęto stosować do walki z rakiem przeprowadził na sobie pierwsze doświadczenia. W 1903 roku z żoną dostał nagrodę Nobla za badania nad radioaktywnością. Zginął 19 kwietnia 1906 roku w Paryżu, potrącony przez konny wóz ciężarowy.

4 Pierwsza kobieta Maria Skłodowska-Curie - pierwsza kobieta, która w 1893 roku uzyskała licencjat nauk fizycznych i matematycznych na Sorbonie, pierwsza kobieta, która została mianowana profesorem Sorbony, pierwsza kobieta, która była laureatką nie jednej, lecz dwóch Nagród Nobla, i pierwsza kobieta, która została wybrana do mającej 224-letnią tradycję Akademii Medycznej

5 Romans Nieszczęśliwy romans z W wieku osiemnastu lat Maria Skłodowska wyjechała z Warszawy do dworu państwa Żorawskich w Szczukach, gdzie objęła posadę guwernantki. Kazimierz, najstarszy z rodzeństwa Żorawskich, o rok starszy od Marii, od razu wpadł jej w oko. O samym romansie nie wiadomo zbyt dużo, poza tym, że planowali się pobrać. Rodzice Kazia, kiedy się o nich dowiedzieli, natychmiast odmówili mu wydania zgody na małżeństwo. Przecież, jako ziemianie, nie mogli pozwolić na mezalians! Maria była tylko biedną guwernantką. Z zachowanych listów wynika, że młodzi odnowili później jeszcze swój romans, ale trwał on prawdopodobnie tylko jedno lato. Kaziem

6 Rad Pierwiastek chemiczny z grupy metali ziem alkalicznych w układzie okresowym. Nazwa pochodzi od łacińskiego słowa radius oznaczającego promień. Został on odkryty przez Marię Skłodowską-Curie i jej męża Piotra Curie. W formie czystej rad jest srebrzystym, lśniącym i miękkim metalem. Posiada silne własności promieniotwórcze. Jego własności chemiczne są zbliżone do baru. Reaguje stosunkowo powoli z tlenem atmosferycznym tworząc tlenek RaO i dość gwałtownie z wodą tworząc wodorotlenek Ra(OH) 2. Rad występuje naturalnie w rudach uranu, w formie tlenku RaO i wodorotlenku Ra(OH) 2. W skorupie ziemskiej występuje w ilości ok. 6x10 -7 ppm.

7 Polon Pierwiastek chemiczny z grupy metali bloku p w układzie okresowym. Nazwa pochodzi od łacińskiej nazwy Polski. Polon bywa klasyfikowany jako półmetal, co jest krytykowane jako błędne, gdyż polon wykazuje typowe właściwości metalu. Pierwiastek ten został odkryty w 1898 r. przez Marię Skłodowską-Curie i Piotra Curie – w tym samym roku co rad. Curie nadała mu nazwę na cześć Polski, która była wówczas pod zaborami, licząc na to, iż odkrycie nagłośni ten fakt na arenie międzynarodowej. Został on w ten sposób prawdopodobnie pierwszym pierwiastkiem, którego nazwa nosi w sobie wątek polityczny

8 Wyróżnienia i nagrody W dziedzinie fizyki w 1903 r. wraz z mężem Piotrem Curie oraz Becquerelem za prace nad promieniotwórczością. W dziedzinie chemii 1911 r. za rozwój chemii dzięki odkryciu polonu i radu oraz za zbadanie metalicznego radu i jego związków chemicznych.

9 Promieniowanie Kontakt z tonami rudy uranu i niebezpieczne badania wpływu promieniowania na ciało człowieka - tego doświadczyło małżeństwo Curie na drodze do wiedzy. Jednak chorobą popromienną Maria Skłodowska- Curie przypłaciła nie eksperymenty, ale działalność humanitarną. Strumień cząstek lub fal wysyłanych przez ciało. Wytwarzanie promieniowania jest nazywane emisją. Pierwotnie pojęcie promieniowanie używano do promieni słonecznych. Potem do tych rodzajów wysyłanych cząsteczek i fal (bez wnikania w ich naturę), którego wąski strumień (promień patrz światło) rozchodząc się w przestrzeni może być traktowany jak linia w geometrii (nie rozdziela się).

10 Skutki promieniowania Za najczęstsze skutki napromieniowania uważa się różnego rodzaju nowotwory. Jednak nie jest to takie proste do stwierdzenia, ponieważ czas rozwoju zmian nowotworowych w komórce może wynosić nawet kilkadziesiąt lat. Trudno w takim przypadku określić dokładną, bezpośrednią przyczynę. Należałoby prowadzić długoletnie obserwacje osób narażonych na promieniowanie oraz osób nie mających styczności z promieniowaniem. Do trudności w diagnozie dochodzą jeszcze różne rodzaje nowotworów - nie wszystkie są powodowane napromieniowaniem. Wykazywane więc zależności między chorobą a jej potencjalną przyczyna mogą być przypadkowe, jeśli badania nie będą przeprowadzone z zastosowaniem wszystkich zastrzeżeń oraz właściwe metody. Szczególnie należy zwracać tu uwagę na wyniki, które odbiegają, a nawet przeczą dotychczasowemu stanowi wiedzy. Rakotwórczy wpływ promieniowania na komórki organizmu jest taki sam, jak wpływ innych czynników rakotwórczych, np. substancji chemicznych. Zaburzeniu ulegają podziały komórkowe - szczególnie narażone są tkanki dzielące się, rosnące. Dlatego ludzie młodzi są bardziej podatni na promieniowanie niż starsi - w ich organizmach wiele narządów dopiero się rozwija (np. tarczyca czy piersi u dojrzewających dziewcząt). Wykazano nagły intensywny wzrost i rozprzestrzenianie się komórek tkanki piersiowej u dziewcząt poddawanych leczeniu radiologicznemu. U jeszcze młodszych dzieci, poniżej 10 lat, silnie narażona jest tarczyca. U osób po 20. roku życia nawet silne napromieniowanie tego gruczołu wywoływało niewielkie skutki. Wynika to z obniżenia jest aktywności w okresie po dojrzewaniu.

11 WYKONALI PAULINA BIEŃKO HUBERT STOŃ PIOTR SZAŁAS SEBASTIAN MAŚNIAK WOJTEK GŁASZCZKA


Pobierz ppt "Maria Skłodowska Curie 1. Maria Skłodowska Curie 2. Mąż 3. Pierwsza kobieta 4. Romans 5. Rad 6. Polon 7. Wyróżnienia i nagrody 8. Promieniowanie 9. Skutki."

Podobne prezentacje


Reklamy Google