Pobieranie prezentacji. Proszę czekać

Pobieranie prezentacji. Proszę czekać

Kucharz w kuchni króluje. Dobre posiłki gotuje ;).

Podobne prezentacje


Prezentacja na temat: "Kucharz w kuchni króluje. Dobre posiłki gotuje ;)."— Zapis prezentacji:

1 Kucharz w kuchni króluje. Dobre posiłki gotuje ;)

2 Kucharz jest osobą, która przyrządza potrawy w lokalach gastronomicznych dla klientów zgodnie z zamówieniami kelnera bądź według wybranego dania z karty menu. Kucharzowi nie są obce metody obróbki termicznej produktów żywieniowych a najczęściej wykorzystywane z nich to: gotowanie, smażenie, duszenie oraz pieczenie.

3 KUCHARZ: przygotowuje potrawy i napoje w punktach gastronomicznych; stosuje odpowiednie narzędzia, maszyny i urządzenia do przetwarzania produktów spożywczych; dobiera surowce i produkty, a następnie dokonuje ich oceny w oparciu o normy i receptury gastronomiczne; sporządza kalkulację potraw i napojów, oblicza ich wartość energetyczną; wydaje przygotowane potrawy, dbając o ich estetyczne wykończenie.

4 Kształcenie w zawodzie kucharz odbywa się w 3-letniej Zasadniczej Szkole Zawodowej (dla absolwentów gimnazjów) i umożliwia uzyskanie zawodu po zdaniu egzaminu przed Okręgową Komisją Egzaminacyjną (OKE).

5 Podczas nauki uczniowie zdobędą wiadomości i umiejętności w zakresie: technologii gastronomicznej, wyposażenia technicznego, rachunkowości gastronomicznej, przedsiębiorczości, podstaw żywienia, bezpieczeństwa i higieny pracy.

6 W „STASZICU” uczniowie mogą odbywać zajęcia praktyczne zarówno u pracodawców na terenie miasta Ostródy i okolic, jak i w Pracowniach Ćwiczeń Praktycznych znajdujących się w drugim budynku szkolnym na ul. Pieniężnego 8. Organizowane są wycieczki przedmiotowe, między innymi na targi branżowe oraz do zakładów gastronomicznych.

7 Samodzielne prace uczniów „STASZICA”

8 Absolwent kierunku kucharz, który potwierdził swoje umiejętności w tym zawodzie (zdany egzamin OKE), może podwyższać kwalifikacje zawodowe w specjalności technik żywienia i usług gastronomicznych.

9 W każdym punkcie, gdzie serwowane są potrawy: w restauracjach i kawiarniach, w barach szybkiej obsługi, w pensjonatach i w domach wczasowych, w stołówkach szpitalnych i zakładowych, w sanatoriach oraz firmach cateringowych na terenie naszego kraju i za granicą. W każdym punkcie, gdzie serwowane są potrawy: w restauracjach i kawiarniach, w barach szybkiej obsługi, w pensjonatach i w domach wczasowych, w stołówkach szpitalnych i zakładowych, w sanatoriach oraz firmach cateringowych na terenie naszego kraju i za granicą.

10 Dołącz do nas ! Zespół Szkół Zawodowych im. Stanisława Staszica i Centrum Kształcenia Ustawicznego w Ostródzie ul. Kard. Stefana Wyszyńskiego 2 14-100 Ostróda tel. 89 646 52 78 fax 89 646 91 41 e-mail: staszicostroda@poczta.onet.plstaszicostroda@poczta.onet.pl


Pobierz ppt "Kucharz w kuchni króluje. Dobre posiłki gotuje ;)."

Podobne prezentacje


Reklamy Google