Pobieranie prezentacji. Proszę czekać

Pobieranie prezentacji. Proszę czekać

Cambodia Trust czyli „Fundusz dla Kambodży” to nazwa brytyjskiej organizacji pozarządowej, która od 1989 roku pomaga osobom okaleczonym przez miny przeciwpiechotne.

Podobne prezentacje


Prezentacja na temat: "Cambodia Trust czyli „Fundusz dla Kambodży” to nazwa brytyjskiej organizacji pozarządowej, która od 1989 roku pomaga osobom okaleczonym przez miny przeciwpiechotne."— Zapis prezentacji:

1 Cambodia Trust czyli „Fundusz dla Kambodży” to nazwa brytyjskiej organizacji pozarządowej, która od 1989 roku pomaga osobom okaleczonym przez miny przeciwpiechotne i ofiarom polio.

2 Kambodża -historia. W IX w. powstało silne państwo Khmerów. U szczytu swej potęgi w XII i XIII w. obejmowało znaczną część Półwyspu Indochińskiego. W efekcie penetracji europejskiej Kambodża została w 1887 włączona do Indochin Francuskich. W 1954 na konferencji w Genewie Francja uznała niepodległość Kambodży. W 1975 oddział Czerwonych Khmerów pod dowództwem Pol Pota przejął władzę. Za ich rządów państwo było izolowane od reszty świata i pozostawało politycznie związane z Chinami. Czerwoni Khmerzy zlikwidowali szkoły, deportowali ludność miejską, zmuszali ludzi do bezpłatnej i niewolniczej pracy, planowo realizowali ludobójstwo (w 1979 w wyniku chorób, głodu i masowych egzekucji śmierć poniosło 2 mln osób).

3 Kambodża historia W 1978 opozycja utworzyła Zjednoczony Front Ocalenia Narodowego Kampuczy, w styczniu 1979 przy wsparciu wojsk wietnamskich obalono dyktaturę Pol Pota i proklamowano Ludową Republikę Kampuczy. Kraj znalazł się pod wojskową i polityczną kontrolą Wietnamu Po śmierci Pol Pota w 1998, ONZ podjęła negocjacje z władzami Kambodży zmierzające do ustanowienia międzynarodowego trybunału dla osądzenia zbrodni popełnionych w czasie rządów Czerwonych Khmerów. Pod koniec 1998 władze zawarły porozumienie z ostatnimi oddziałami Czerwonych Khmerów, wielu z przywódców ugrupowania zostało objętych amnestią w zamian za uznanie rządu i zaprzestanie walki. 2001 przyjęto ustawę o powołaniu trybunału do osądzenia zbrodni Czerwonych Khmerów.

4 Problemy Kambodży Kambodża boryka się aktualnie z 2 największymi problemami:polio i pomoc ofiarom min przeciwpiechotnych

5 Miny przeciwpiechotne Kambodża szczyci się mało zaszczytnym tytułem najbardziej zaminowanego kraju na świecie. Czerwoni Khmerzy odeszli już w niepamięć zachodniej części świata, jednak to co pozostawili w ziemi wciąż zabija ludzi. Miesięcznie od min ginie w Kambodży ok. 40 ludzi. Wielu w wyniku wybuchu min traci ręce lub nogi. To nie są ludzie żądni przygód, szukający wątpliwych profitów ze sprzedaży turystom pozostałości reżimu, oni chcą uprawiać ziemię, wyżywić rodzinę. A tak się nieszczęśliwie składa, że to właśnie pola uprawne i okolice dróg są najgęściej zaminowane

6 Miny przeciwpiechotne W kraju, gdzie nie istnieje system opieki społecznej, ofiarom min nie pozostaje nic innego, jak żebranie. I, co najstraszniejsze, można obok nich przejść obojętnie. Wręcz trzeba, bo jest ich tylu, że nawet turystom z najzasobniejszym portfelem i najbardziej miękkim sercem nie uda się kupić spokojnego snu, nagrody za podzielenie się bogactwem z potrzebującymi.

7 Dzieci Małoletni zarabiający to potężna gałąź gospodarki Kambodży. Są wszędzie. W miastach, wioskach, blisko zabytków. Sprzedają. Książki, kwiaty, pamiątki a czasami siebie. Naiwnością wielką jest sądzić, że sprzedają dla siebie. Gdzieś za rogiem zwykle czyha ich mocodawca, który odbiera codzienny urobek. Daje im pracę i pewnie jakieś grosze, ale zabiera możliwość chodzenia do szkoły. Ta, choć teoretycznie bezpłatna, jest niedostępna dla wielu kambodżańskich dzieci. Bo podręczniki za drogie, bo do szkoły trzeba jeździć autobusem. Dzieci uczą się więc życia na ulicy. Mówią bardzo dobrze po angielsku i chyba w równie dobrym stopniu po japońsku, bo z łatwością prowadzą negocjacje z turystami z kraju kwitnącej wiśni.

8 Polio Jest to niebezpieczna choroba zakaźna wywoływana przez wirus polio zwana tez Chorobą Heinego i Medina, Nagminnym Porażeniem Dziecięcym. Choroba doprowadza do niesymetrycznego porażenia wiotkich kończyn dolnych, a także (jeśli porażenie postępuje w górę ciała) do porażenia mięśni kończyn górnych. Dramatycznie przebiega porażenie ośrodka oddychania i krążenia. Zakażenie: Wirus wywołujący chorobę przenoszony jest droga pokarmowa, atakuje komórki rdzenia kręgowego, a w szczególności neurony ruchowe. Choroba może doprowadzić nawet do trwałego paraliżu

9 Cambodia trust Cambodia Trust pracuje nad przywróceniem osób chorych na polio i pokrzywdzonym przez miny do normalnego życia. Dzięki otrzymanym protezom dzieci mogą chodzić do szkoły a dorośli do pracy, co pozwala wyrwać się z zaklętego kręgu ubóstwa i wykluczenia.

10 Organizacja pomocy Cambodia Trust, czyli „Fundusz dla Kambodży”, to nazwa brytyjskiej organizacji pozarządowej, która od 1989 roku pomaga osobom okaleczonym przez miny przeciwpiechotne i ofiarom polio. Film pokazuje sposoby, jakimi Cambodia Trust pracuje nad przywróceniem tych osób do normalnego życia. Dzięki otrzymanym protezom dzieci mogą chodzić do szkoły a dorośli do pracy, co pozwala wyrwać się z zaklętego kręgu ubóstwa i wykluczenia.


Pobierz ppt "Cambodia Trust czyli „Fundusz dla Kambodży” to nazwa brytyjskiej organizacji pozarządowej, która od 1989 roku pomaga osobom okaleczonym przez miny przeciwpiechotne."

Podobne prezentacje


Reklamy Google