Pobieranie prezentacji. Proszę czekać

Pobieranie prezentacji. Proszę czekać

„Tak żyć jak żyłem, warto było” - DZIAŁALNOŚĆ JÓZEFA PIŁSUDSKIEGO Autor: Eliza Szafrańska.

Podobne prezentacje


Prezentacja na temat: "„Tak żyć jak żyłem, warto było” - DZIAŁALNOŚĆ JÓZEFA PIŁSUDSKIEGO Autor: Eliza Szafrańska."— Zapis prezentacji:

1

2 „Tak żyć jak żyłem, warto było” - DZIAŁALNOŚĆ JÓZEFA PIŁSUDSKIEGO Autor: Eliza Szafrańska

3 Józef Klemens Piłsudski „BYĆ ZWYCIĘŻONYM I NIE ULEC TO ZWYCIĘSTWO, ZWYCIĘŻYĆ I SPOCZĄĆ NA LAURACH TO KLĘSKA.”

4 Kim był?  polski działacz społeczny i niepodległościowy  żołnierz  polityk  mąż stanu  członek Polskiej Partii Socjalistycznej  twórca: Organizacji Bojowej PPS Legionów Polskich Polskiej Organizacji Wojskowej  dwukrotny premier Polski (1926–1928 i 1930)

5 Młodość Józef Piłsudski urodził się 5 grudnia 1867 roku w Zułowie. Jego rodzice borykali się z trudnościami finansowymi, co było powodem zmian stałego zamieszkania. W 1885 roku rozpoczął studia medyczne i po raz pierwszy zaangażował się w działalność socjalistyczną.

6 Aresztowania 22 marca 1887 roku Józef Piłsudski został aresztowany pod zarzutem udziału w spisku na życie cara Aleksandra III Romanowa. W nocy z 21 na 22 lutego 1900 roku, J. Piłsudski został oskarżony o kolportaż nielegalnej prasy i literatury oraz udział w zabójstwie dwóch szpicli. Dzięki symulacji choroby psychicznej udało mu się uciec. W nocy z 21 na 22 lipca 1917 roku, Józef i Kazimierz Sosnkowski zostali aresztowani przez Niemców. Józefa oskarżono o agitację w wojsku i działalność konspiracyjną.

7 I wojna światowa 25 sierpnia 1912 roku J. Piłsudski został inicjatorem utworzenia Polskiego Skarbu Wojskowego. Rok później zorganizował kurs szkoły oficerskiej Związku Strzeleckiego. Po wybuchu I wojny światowej utworzył Pierwszą Kompanię Kadrową, która rozwinęła się w 1 Pułk Strzelców. W sierpniu 1914 roku został głównym komendantem w konspiracji o nazwie „Polska Organizacja Wojskowa”, natomiast dwa lata później – szefem „Departamentu Wojskowego w Radzie Stanu”.

8 Wojna polsko-bolszewicka Przebieg: dążenie do odbudowy państwa polskiego, zajęcie Wilna, Halicza oraz Stanisławowa przez Polskę, zawarcie układu pomiędzy Paderewskim i Petlurą w Paryżu, próba porozumienia z bolszewikami, złamanie klucza szyfrowego Armii Czerwonej, Armii Ochotniczej, „białej” Floty Czarnomorskiej, Armii URL, istnienie tajnych negocjacji polsko-bolszewickich w Mikaszewiczach - 6.11 - 22.12.1919 rok, pokój ryski w 1921 roku.

9 Polityka Po wyborze prezydenta J. Piłsudski zamierzał wycofać się z polityki i poświęcić się tylko wojsku. Razem z Władysławem Sikorskim utworzył rząd- szefem Sztabu Generalnego został J. Piłsudski. 28 maja 1923 roku zrezygnował z dowództwa oraz przewodniczenia Ścisłej Radzie Wojennej. Usuwając się z życia politycznego, wygłosił przemówienie, po którym udał się na „emigrację” do Sulejówka pod Warszawą.

10 Przewrót majowy Przewrót majowy był ewenementem w dziejach świata. Rebelianci odnieśli zwycięstwo, ale nie zawieszono konstytucji, nie rozwiązano parlamentu, nie wprowadzono stanu wyjątkowego na terenie całego kraju. Więzienia nie zapełniły się pokonanymi, a triumf J. Piłsudskiego natychmiast został zalegalizowany. Ustąpił tylko rząd i prezydent, a złośliwi komentowali, aby J. Piłsudski został ministrem, choć to stanowisko proponowano mu już wcześniej. Józef mocno „uchwycił” władzę, chociaż nie przywiązywał wagi do jej zewnętrznych atrybutów. Interesowała go wyłącznie praktyka, nie pusta symbolika i pozory.

11 Pierwszy rząd Piłsudskiego 2.10.1926 roku J. Piłsudski został premierem. Skupiał się na sprawach wojskowych, uważając armię za jedyną siłę zdolną do ochrony suwerenności państwa. W wyniku zamachu stanu spotkał się z premierem litewskim, wymuszając stan pokoju pomiędzy Polską a Litwą.

12 Drugi rząd Piłsudskiego Marszałek kontynuował krytykę parlamentu na łamach „Gazety Polskiej”. Nie ukrywał, że: „Konstytucja mówi tylko o nietykalności sądowej; wszystko inne, panie pośle, jest tykalne!”. 29 sierpnia 1930 roku na wniosek J. Piłsudskiego wydano zarządzenie o rozwiązaniu parlamentu. Rząd upadł 4 grudnia 1930 roku. Na zdjęciu widać Drugi rząd marszałka po zaprzysiężeniu 25 sierpnia 1930 roku.

13 Mury brzeskie 1 września 1930 roku J. Piłsudski zapoznał się z listą wrogów politycznych. Zaznaczył najniebezpieczniejsze osoby, które osadzano w twierdzy brzeskiej. Tam ich bito, głodzono, torturowano psychicznie oraz upokarzano. Do dziś nie wiadomo, czy Marszałek wiedział o takim traktowaniu osadzonych.

14 Deklaracja J. Piłsudski planował współpracę z aliantami zachodnimi. Gdy do władzy niemieckiej doszedł Adolf Hitler, zaczęło narastać niebezpieczeństwo z ich strony. Planował uderzenie prewencyjne na Niemcy, ale Francja nie była zainteresowana takim planem. 26 stycznia 1934 roku podpisano polsko-niemiecką deklarację o nieagresji, obowiązującą przez 10 lat.

15 Konstytucja kwietniowa i choroba Piłsudskiego 25 marca 1935 roku uchwalono nową konstytucję. Po podpisaniu ustawy zasadniczej Marszałek miał przed sobą niecały miesiąc życia.

16 Śmierć Marszałka Józef Klemens Piłsudski zmarł w Belwederze 12 maja 1935 roku. Ciało Marszałka spoczęło na Wawelu. We Francji, Niemczech i ZSRR ogłoszono tygodniową żałobę narodową. Rok później w Wilnie pochowano przewiezione z Litwy szczątki matki Marszałka i zgodnie z jego życzeniem do grobu włożono urnę z jego sercem.

17 Ciekawostki  Przy łóżku J. Piłsudskiego zawsze musiał leżeć naładowany rewolwer.  Bardzo lubił karykatury na swój temat.  W stosunku do lubianych przez siebie podkomendnych używał często określenia „dziecko”.  Swobodnie posługiwał się językiem polskim, rosyjskim, francuskim i niemieckim.  Bardzo lubił pracować w nocy.  Uwielbiał poezję Juliusza Słowackiego.  Wiele ze swojego dobytku przeznaczał na cele charytatywne.

18

19 Bibliografia WIKIPEDIA.PL PORTALWIEDZY.ONET.PL CYTATY.INFO.PL GOOGLE GRAFIKA EDULANDIA.PL KOMENDANT.CAL.PL PILSUDSKI.ORG/ARCHIWA/ GOOGLE.COM SŁAWOMIR KOPER, JÓZEF PIŁSUDSKI- ŻYCIE PRYWATNE MARSZAŁKA


Pobierz ppt "„Tak żyć jak żyłem, warto było” - DZIAŁALNOŚĆ JÓZEFA PIŁSUDSKIEGO Autor: Eliza Szafrańska."

Podobne prezentacje


Reklamy Google