Pobieranie prezentacji. Proszę czekać

Pobieranie prezentacji. Proszę czekać

Pitagoras Z Samos Życie i działalność.

Podobne prezentacje


Prezentacja na temat: "Pitagoras Z Samos Życie i działalność."— Zapis prezentacji:

1 Pitagoras Z Samos Życie i działalność

2 Kim jest Pitagoras? Pitagoras to grecki uczony, świetny matematyk i filozof. Jest również uważany za mistyka. Urodził się w 572r. p.n.e. na wyspie Samos, która położona jest na Morzu Egejskim. Pitagoras miał żonę Teano. Wychował dwóch synów: Telangesa i Menezarcha. Pochodził z rodziny kupieckiej. Samos W wieku 40 lat opuścił Jonię (Jonia prowadziłą walki z Persją) i rozpoczął swoje liczne podróże. Za namową Talesa, który był jego mistrzem, odbył podróż do Egiptu, następnie do Babilonii, gdzie zapoznawał się z tamtejszą matematyką. Pitagoras twierdził, iż w Egipcie jest wielu mędrców, a on sam jest tylko miłośnikiem mądrości, czyli filozofem. Był on również między innymi w Indiach, gdzie poznał tamtejsze systemy filozoficzno-religijne. Dużo czasu spędził w Tracji, ale w końcu osiadł w Wielkiej Grecji. Tales

3 W trójacie prostokątnym suma kwadratów przyprostokątnych jest równa kwasratowi przeciwprostokątnej. – twierdzenie to pozwala obliczyć jeden bok trójkąta prostokątnego jesłi znamy przynajmniej dwa boki yego trójkąta. Pitagoras jako pierwszy użył określenia filozofia w rozumieniu "miłość mądrości”. Świadczy to o jego zamiłowaniu do nauki. Pitagoras gromadził wokół siebie wielu ludzi zwanych pitagorejczykami i to również dzięki nim rozpowszechniały i rozwijały się teorie i prawa Pitagorasa m.in. prawo, które potwierdzało tezę dotyczącą trójkąta prostokątnego, że suma kwadratów przyprostokątnych jest równa kwadratowi przeciwprostokątnej.

4 W 529r. p. n. e. w Krotonie założył szkołę pitagorejczyków
W 529r.p.n.e. w Krotonie założył szkołę pitagorejczyków. Rozważano tam między innymi takie problemy matematyczne, jak podwojenie sześcianu, trysekcja kąta, kwadratura koła itp. Wykłady odbywały się w jego domu. Jest również twórcą pitagoreizmu, czyli kierunku filozoficzno-religijnego, którego głównymi elementami są: muzyka, harmonia i liczba, które mają zbliżać do Boga. Trysekcja kąta- Polega on na podziale kąta na trzy równe części jedynie przy użyciu cyrkla i liniału. Pitagorejczycy celebrujący wschód słońca

5 Najważniejsze dokonania Pitagorasa
Podobizna Pitagorasa na monecie rzymskiej Najważniejsze dokonania Pitagorasa Dowód, że suma kątów trójkąta równa jest dwóm kątom prostym. Wprowadzenie średniej arytmetycznej. Konstrukcje wielościanów foremnych i odkrycie dwunastościanu foremnego. Muzyczny strój pitagorejski – harmoniczne interwały w muzyce, można przedstawić za pomocą prostych stosunków liczbowych. Stworzenie tabliczki mnożenia (np. w Rosji jest ona nazywana tabliczką Pitagorasa). Twierdzenie Pitagorasa.

6 Ostatnie chwile życia Po rozpadzie Związku Pitagorejskiego spowodowanego odkryciem liczb niewymiernych Pitagoras został wypędzony z Krotony. Spalono jego szkołę, a on sam do końca życia przebywał na wygnaniu w Metaponcie zakładając tam gminę podobną do sekt orfickich. Gmina miała głównie cele religijne, moralne, polityczne i naukowe. Ludzi należących do niej obowiązywało bezwzględne posłuszeństwo dla mistrza i jego nauczania, zachowywanie w tajemnicy nauk Pitagorasa i wiele symbolicznych przepisów. Ci, którzy chcieli dostać się tam musieli przechodzić przez okres próby i oczyszczenia. Dookoła osoby Pitagorasa utworzyło się wiele legend. Pitagoras nie pozostawił po sobie żadnych dzieł. Jednak idee pitagoreizmu przetrwały jeszcze kilka stuleci i wywarły trwałe piętno na rozwoju nauki. Zmarł w domu Milona w 497r.p.ne. Pitagoras został zapamiętany również za swoje uwikłania w zamieszania polityczne.

7 Słynne słowa Pitagorasa
Wszystko jest liczbą. Muzyka budzi w sercu pragnienie dobrych czynów. Naprawdę poznajemy człowieka dopiero po jego śmierci. Milcz albo powiedz coś takiego, co jest lepsze od milczenia. Tak postępuj z przyjaciółmi, aby nie stali się nieprzyjaciółmi, a z nieprzyjaciółmi tak, żeby jak najprędzej stali się tobie przyjaciółmi. U przyjaciół wszystko jest wspólne. Przyjaciel to ten, który jest drugim ja. Tak jak 220 i 284. ( nie ogarniam :P) Natura jest wszędzie taka sama. Wszechświat jest kosmosem, uporządkowaną całością i każdy z nas jest częścią kosmosu. Najkrótsze wyrazy - "tak" i "nie" - wymagają najdłuższego zastanowienia. Trudno jest iść przez życie wieloma drogami jednocześnie.

8 Ciekawostki W młodości Pitagoras był utalentowanym pięściarzem i zapaśnikiem. Zdobywał laury olimpijskie, wygrywając wszystkie walki. W przypadku wyrzucenia kogoś ze wspólnoty pitagorejczyków kopano odrzuconemu grób. Pozostawał on pusty i był symbolem śmierci tej osoby dla wspólnoty. Z wdzięczności dla bogów za udowodnienie twierdzenia nazywanego jego imieniem Pitagoras miał złożyć hekatombę, czyli ofiarę ze stu byków. Pitagorejczycy pierwsi używali terminów: "filozofia" i "matematyka”. To, co dziś zaliczamy do matematyki, nazywane było wtedy (i później, aż do XIX w.) "geometrią". Pitagoras był prawdopodobnie wegetarianinem. Twierdzenie Pitagorasa znane było już dawniej w Egipcie, Chinach, Indiach i Babilonii, ale Pitagoras udowodnił je.

9 Pitagorejczycy wierzyli w reinkarnację.
Legenda głosi, że Pitagoras miał dar rozmawiania ze zwierzętami. Podobno przekonał niedźwiedzia, który nękał okoliczną ludność, aby przestał atakować ludzi. Innym razem przekonał woła, aby nie jadł bobu, bo po nim choruje. Pitagoras miał zalecać swoim uczniom zadawanie sobie codziennie wieczorem pytań: Jaki błąd popełniłem? Co zdziałałem? Jakiego obowiązku zaniedbałem? Ulubioną figurą Pitagorejczyków był pentagram.

10 Jeszcze suchar Jakie jest twierdzenie odwrotne do twierdzenia Pitagorasa? Twierdzenie Asarogatip

11 Koniec Dziękuję za uwagę Maciej Sibiński


Pobierz ppt "Pitagoras Z Samos Życie i działalność."

Podobne prezentacje


Reklamy Google