Pobieranie prezentacji. Proszę czekać

Pobieranie prezentacji. Proszę czekać

Pierwszy władca Polski.  Niewiadomo dokładnie, kiedy narodził się Mieszko I, ale szacuje się że było to między 922 a 945 rokiem naszej ery. Znamy za.

Podobne prezentacje


Prezentacja na temat: "Pierwszy władca Polski.  Niewiadomo dokładnie, kiedy narodził się Mieszko I, ale szacuje się że było to między 922 a 945 rokiem naszej ery. Znamy za."— Zapis prezentacji:

1 Pierwszy władca Polski

2  Niewiadomo dokładnie, kiedy narodził się Mieszko I, ale szacuje się że było to między 922 a 945 rokiem naszej ery. Znamy za to jego datę śmierci, 25maja 992 roku.

3  Według niektórych źródeł Mieszko do siódmego roku życia był ślepy. Niektórzy uważają, że miało to oznaczać ślepotę Polski przed przyjęciem chrześcijaństwa.

4  Mieszko przejął władzę po śmierci ojca około 960 roku. Odziedziczył po nim ziemie Polan i Goplan oraz ziemię sieradzko łęczycką.

5  Na początku władzy Mieszka, albo jeszcze za panowanie jego ojca lub dziadka podbito Mazowsze. Na wczesne lata sześćdziesiąte X wieku przypada podbicie Pomorza Wschodniego i Środkowego. Następnie książę skupił się na plemionach żyjących w okolicy Odry.

6  Po podbiciu plemienia Licicawiki Polska rozpoczęła się wojna z Wolinianami i Wieletami. Niestety, ich sprzymierzeńcem byli Czesi

7  W 964 roku Mieszko rozpoczął pertraktacje z Bolesławem I Srogim, władcą Czech. W ich wyniku ożenił się w 965 roku z Dobrawą Przemyślidką, córką Bolesława Srogiego.

8  W 966 roku Mieszko I przyjął chrzest. Była to prawdopodobnie decyzja polityczna, mająca na celu wzmocnienie kontaktów z Czechami i zaprzestanie najazdów Niemców.

9  Podbicie Pomorza  Wojna z cesarstwem oraz wsparcie opozycji niemieckiej  Wojna z Danią  Wojna z Czechami  Inne, mniej znaczące wojny i podboje

10 Wykonał: Antoni Stachowski* *Na rzecz grupy Antoni Stachowski, Mateusz Żyła oraz Łukasz Szczyt


Pobierz ppt "Pierwszy władca Polski.  Niewiadomo dokładnie, kiedy narodził się Mieszko I, ale szacuje się że było to między 922 a 945 rokiem naszej ery. Znamy za."

Podobne prezentacje


Reklamy Google