Pobieranie prezentacji. Proszę czekać

Pobieranie prezentacji. Proszę czekać

Ciekawostki bożonarodzeniowe z różnych stron świata

Podobne prezentacje


Prezentacja na temat: "Ciekawostki bożonarodzeniowe z różnych stron świata"— Zapis prezentacji:

1 Ciekawostki bożonarodzeniowe z różnych stron świata
mgr Beata Birkowska

2 Australia

3 W Australii podczas świąt Bożego Narodzenia jest bardzo ciepło, ok
W Australii podczas świąt Bożego Narodzenia jest bardzo ciepło, ok. +30 stopni Celsjusza. Tam święta nie kojarzą się ze śniegiem Ludzie często obchodzą Boże Narodzenie na plaży. Św. Mikołaj odwiedza dzieci właśnie 25 grudnia. Wtedy dzieci rozpoczynają letnie wakacje. Choinkę zastępuje roślina nazywana „australijskim krzaczkiem”.

4 Postać Świętego Mikołaja jest często przedstawiana w letnim ubraniu lub na desce surfingowej

5 Meksyk

6 W Meksyku ludzie świętowanie rozpoczynają już na 2 tygodnie przed Bożym Narodzeniem. Nie ma tam tradycji ubierania choinki. W domach nie może natomiast zabraknąć wieńców z wilczomlecza czyli gwiazdy betlejemskiej.

7 Ulubioną zabawą meksykańskich dzieci jest rozbijanie wielkiej kolorowej kuli z siedmioma kolcami, wypełnionej słodyczami czyli pinaty. Kula symbolizuje szatana, kolce siedem grzechów głównych, a jej zniszczenie klęskę zła.

8 Rosja

9 Podczas Świąt Bożego Narodzenia Rosjanie mają urokliwy zwyczaj zapalania świec w oknach i ognisk na ulicach. Według tradycji mają na celu rozgrzanie narodzonego Dzieciątka w mroźną, zimową noc. Do domów, w których zapalono świece, pukają dzieci z papierowymi gwiazdami i lampionami, aby złożyć domownikom życzenia, odśpiewać kolędy lub odegrać przedstawienie teatralne.

10 Dzieci w Rosji prezenty dostają od Dziadka Mroza, męża Staruchy Zimy.
Ma on długą brodę, nosi długi czerwony lub błękitny kożuch przepasany sznurem. Mieszka wraz z żoną i wnuczką Śnieżynką w miejscowości Wielkij Ustiung w północnej części Rosji.

11 Holandia

12 Czarny Piotruś jest ciemnoskórym pomocnikiem św
Czarny Piotruś jest ciemnoskórym pomocnikiem św. Mikołaja, który bierze na siebie przykry obowiązek uporania się z niegrzecznymi holenderskimi dziećmi. Co roku setki dzieci w Holandii malują twarze na czarno za pomocą węgla, przebierają się w szaty Piotrusia i tak przemierzają ulice Holandii. Odbywają się także parady, których jedną z atrakcji jest przejazd platformy, na której jedzie św. Mikołaj i jego czarni słudzy.

13 Parada świętego Mikołaja Amsterdam
https://www.youtube.com/watch?v=CIGlS5ffvak

14 Wykorzystane źródła https://pl.wikipedia.org/wiki/Wikipedia:Strona_g%C5%82%C3%B3wna


Pobierz ppt "Ciekawostki bożonarodzeniowe z różnych stron świata"

Podobne prezentacje


Reklamy Google