Pobieranie prezentacji. Proszę czekać

Pobieranie prezentacji. Proszę czekać

OBECNOŚĆ BOGA W PRZYRODZIE. Jak Cię poznać Boże?

Podobne prezentacje


Prezentacja na temat: "OBECNOŚĆ BOGA W PRZYRODZIE. Jak Cię poznać Boże?"— Zapis prezentacji:

1 OBECNOŚĆ BOGA W PRZYRODZIE

2 Jak Cię poznać Boże?

3 Aby poznać świat stworzony przez Stwórcę potrzebujemy odpowiednich narzędzi, te narzędzia poznacie, oglądając moją prezentację, w której posługuję się wiarą i nauką.

4 Czy można w nasionku zboża odkryć tajemnicę Stwórcy? Czyż to nie zadziwiające?

5 Pismo Święte i przyroda zgadzają się w wielu rzeczach, weźmy np. źdźbło i kłos zboża. Pismo Święte mówi „Ziarno rzucone w glebę musi obumrzeć aby wydało plon”. Ze względu na przyrodę, aby ziarno wykiełkowało musi mieć: 1.Żyzną glebę 2.Wilgoć 3.Słońce

6

7 Jakimi narzędziami posługuje się wiara? Gdyby Bóg nie dał odpowiednich warunków, ziarno byłoby skazane na zgubę. A jakimi narzędziami posługuje się nauka? Przyroda potwierdza, że gdy ziarno nie ma dostępu do żyznej gleby, wilgoci i słońca umrze. Z tych wypowiedzi wynika, że wiara i nauka są ze sobą ściśle związane.

8 Spróbujmy przyjrzeć się budowie zboża i drzewa. ŻYTO DĄB

9 Budowa: Żyto ma około 1,5m wysokości i małe korzenie, a źdźbło w środku jest puste, lekkie i delikatne. W kłosie znajduje się około 60 ziaren. Dąb natomiast ma około 15m wysokości i ogromne korzenie. Jest ciężki, twardy, a w środku wypełniony.

10 Dlaczego zboże podczas silnego wiatru nie złamie się, a drzewo tak? Przyroda mówi, że źdźbło zboża nie złamie się, gdyż jest w środku puste, wzmocnione kolankami i jest lekkie. W tym właśnie tkwi mądrość Boga.

11 Drzewo, chociaż jest grube, złamie się, bo nie ma takich wzmocnień tak jak źdźbło, a także ma ogromną, ciężką koronę i narażone jest na większe działanie wiatru.

12 Ile tajemnic kryje w sobie kłos zboża? Złociste, pełne kłosy falują na wietrze uginając się pod ciężarem dorodnych ziaren. A przecież każdy z nich wyrósł z jednego, małego ziarenka… Do tego świata roślin i zbóż odwołuje się Jezus, nauczając w przypowieści „O Siewcy”, w której tłumaczy tajemnicę Królestwa niebieskiego, tajemnicę Bożej obecności i panowania w świecie.

13 W kłosie jest około 60 ziaren, a źdźbło ma 1,5m wysokości. Gdyby człowiek chciał dorównać Panu Bogu i zbudować dom na wzór tej rośliny to wyglądałby on tak: 1,5km 60 mieszkań

14 Czy to jest możliwe? Według mnie taka budowla jest niemożliwa, gdyż na takiej podstawie jaką przedstawiłem nie ma możliwości, aby ten słup mógł udźwignąć 60 mieszkań.

15 Człowiek nie może dorównać Panu Bogu! „Głupi [już] z natury są wszyscy ludzie, którzy nie poznali Boga: Z dóbr widzialnych nie zdołali poznać Tego, który jest, patrząc na dzieła nie poznali Twórcy, lecz ogień, wiatr, powietrze chyże, gwiazdy dookoła…uznali za bóstwa, które rządzą światem.”(13,1-2)

16 Ile tajemnic kryją w sobie różne dzieła Boże? Weźmy na przykład nietoperza. Pan Bóg obdarzył go wspaniałym słuchem, ale za to ma słaby wzrok. Dlaczego potrafi ominąć napotkane przeszkody? Wiadomo jest, że na przykład samolot ominie przeszkodę dzięki radarowi. Czy nietoperz posiada taki radar?

17

18 Z Przyrody wiemy, że nietoperz posiada: 1.Skrzydła. 2.Duże uszy. 3.Słabe oczy. Nietoperze wiodą głównie nocny tryb życia, dlatego latają nocą.

19 Jak nietoperze omijają przeszkody? Zwierzęta te wydają piskliwe dźwięki, które odbijają się od przeszkód, znajdujących się im na drodze i wpadają do ich bardzo rozwiniętych uszu.

20 Człowiek chce dorównać Bogu. Człowiek chcąc dorównać Bogu wynalazł radar na wzór nietoperza. Radar tak samo wysyła dźwięki, które odbijają się od różnych rzeczy. Czyż to nie jest zadziwiające? „Wspominać będę dzieła Pana i opowiadać będę to, co widziałem. Na słowa Pana powstały dzieła Jego.”(Syr42,15)

21 Aby w pełni poznać prawdę o świecie i wszystkich dziełach Bożych musimy korzystać z wiary i nauki. „Bo z wielkości i piękna stworzeń poznaje się przez podobieństwo ich Stwórcę.”(Mądr. 13,5) Człowiek jako istota rozumna powinien w tych wszystkich dziełach poznawać Stwórcę i oddawać Mu cześć najwyższą.

22 Niebiosa i ziemio chwalcie Pana! „Chwalcie Pana z niebios”

23 „Chwalcie, Go słońce i księżycu, Chwalcie, Go wszystkie gwiazdy świecące.”

24 „Chwalcie Pana z ziemi, potwory i wszystkie morskie głębiny.”

25 Kamil Wołoszyn klasa 6B Szkoła Podstawowa im. ks. Jana Twardowskiego w Chodlu ul. Szkolna 19 24-350 Chodel Pod kierunkiem Pani katechetki mgr Magdaleny Kwietniewskiej


Pobierz ppt "OBECNOŚĆ BOGA W PRZYRODZIE. Jak Cię poznać Boże?"

Podobne prezentacje


Reklamy Google