Pobieranie prezentacji. Proszę czekać

Pobieranie prezentacji. Proszę czekać

Elektromagnes i Zamek elektromagnetyczny. Zagadka która poruszyła świat.

Podobne prezentacje


Prezentacja na temat: "Elektromagnes i Zamek elektromagnetyczny. Zagadka która poruszyła świat."— Zapis prezentacji:

1 Elektromagnes i Zamek elektromagnetyczny. Zagadka która poruszyła świat.

2 Hans Christian Oersted Odkrywca zjawiska elektromagnetycznego. Co w efekcie doprowadziło do powstania nowego działu fizyki zwanym elektromagnetyzmem. Wykonał on ciekawe doświadczenie z igłą elektromagnetyczną.

3 I jeszcze odrobina historii. Pierwszy elektromagnes zrobił Wiliam Strugeon w 1825 roku było to przełomowe odkrycie Oersted’a jak i wspaniałe urządzenie Strugeon’a jak już wcześniej wspominaliśmy było to przełomowe odkrycie. W przeciągu lat elektromagnes zyskał rozgłos i jest powszechnie używanym urządzeniem.

4 Budowa elektromagnesu. Elektromagnes składa się z stalowego rdzenia (koniecznie musi być stalowy) owiniętego spiralnie izolowanym drutem miedzianym który jest bezpośrednio połączony z źródłem prądu.

5 Jak zrobić elektromagnes? 1 Na stalowy rdzeń dokładnie owiń izolowany drut, zostawiając jego końcówki. 2 Następnie obklej drut taśmom izolacyjną, pamiętając o pozostawionych końcówkach. 3 Lekko podpal końcówki drucika, tak aby zdjąć z nich osłonkę. 4 Końcówki drucików połącz z drucikami od ładowarki. 5 Podłącz urządzenie do prądu i sprawdź czy działa podkładając po niego żelazną sróbkę lub jakieś inny metalowy przedmiot. Narzędzie to powinno działać jak magnes

6 Jak to działa ??? Podczas przepływu prądu przez izolowany drut miedziany rdzeń wytwarza pole magnetyczne które oczywiście działa tak jak magnes. Jego siła zalezy od ilości dopływanego prądu.

7 Tematem FN jest urządzenie więc naszym będzie zamek elekromagnetyczny. Zamek elekromagnetyczny jest to urządzenie powszechnie stosowane na całym świecie można je na przykład spotka w furtce, w drzwiach, w lodówce z napojami w sklepie. Podsumowując zamek elektromagnetyczny ma takie samo zastosowanie co zwykły zamek za klucz.

8 Budowa zamku elektromagnetycznego. Obok mamy przedstawioną budowę wybranego zamku elektromag- netycznego. Wśrodku znajduje się elektromagnes który zasilany prądem wytarza pole magnetyczne którego siła zależy od budowy elektromagnesu. A) Jest to sam elektromagnes obudowany obudową B) i C) do tego właśnie modelu dołączone są elementy do montażu zamka D) i E). Ważnym elementem de akurat zamka jest czujnik kontaktronowy służący do kontrolowania pola magnetycznego F). Pozostałe części ów modelu to cienka płytka chroniąca czujnik G) oraz płytka zwory. H).

9 Jak działa zamek elekromagnetyczny? Jeśli już znamy działanie elektromagnesu to działanie zamku elektromagnetycznego nie jest ogromną tajemnicą. Wytworzone przez elektromagnes pole magnetyczne przyciąga z dużą siłą metalowe obiekty. Zamek elektromagnetyczny podczas pobierania energii elektrycznej, tworzy ów pole które przyczepia do siebie metalową cześć drzwi czy furtki. Odcięcie dopływu prądu powoduje zniknięcie pola magnetycznego co owocuje otworzeniem zamka. Pewnie większość z nas ma w domu domofon. Naciskają przycisk w domu otwieramy furtkę czy drzwi na zewnątrz. Urządzenie znajdującym się w furtce jest zamek elektromagnetyczny. Zamek elektromagnetyczny znajdujący się w prostej furtce.

10 Kilka ciekawych parametrów. Siła pola magnetycznego wytwarzana przez elektromagnes zależy od siły dostarczanego do elektromagnesu prądu i budowy elektromagnesu. Przykładowo: Zamek elektromagnetyczny zasilany 12 V prądem może przyciągać z siła 235kg -430kg a nawet więcej ( w przypadku drożysz i wyższej klasy zamków siła może wynieś nawet 1500kg) A zasilany 24 V przyciągnie z siłą 310kg-630kg i nawet więcej. Inny rodzaj zamka elektromagnetycznego.

11 KONIEC Pracę wykonali : Krystian Woźniak Marta Rosa Monika Waśniewska Źródła www.wikipedia.pl I ze strony internetowej firmy Magnetic Solutions.


Pobierz ppt "Elektromagnes i Zamek elektromagnetyczny. Zagadka która poruszyła świat."

Podobne prezentacje


Reklamy Google