Pobieranie prezentacji. Proszę czekać

Pobieranie prezentacji. Proszę czekać

Powierzchnia 14,3 tys. ha Ponad 600kompleksów, usytuowanych w dwóch województwach Nadleśnictwo Skierniewice położone jest na terenie dwóch województw;

Podobne prezentacje


Prezentacja na temat: "Powierzchnia 14,3 tys. ha Ponad 600kompleksów, usytuowanych w dwóch województwach Nadleśnictwo Skierniewice położone jest na terenie dwóch województw;"— Zapis prezentacji:

1

2 Powierzchnia 14,3 tys. ha Ponad 600kompleksów, usytuowanych w dwóch województwach Nadleśnictwo Skierniewice położone jest na terenie dwóch województw; łódzkiego w powiatach: łowickim, rawskim, skierniewickim, tomaszowskim, Mieście Skierniewice oraz mazowieckiego w powiecie żyrardowskim. Nadleśnictwo Skierniewice położone jest na terenach Regionalnej Dyrekcji Lasów Państwowych ŁÓDŹ

3 Nadleśnictwo Skierniewice powstało pod koniec I wojny światowej w 1919 roku. Interesującym obiektem jest Zespół Przyrodniczo- Krajobrazowy "Zwierzyniec Królewski„. Był to za czasów zaboru rosyjskiego jedyny w Polsce ogrodzony las w którym hodowano zwierzęta łowne (bażanty). W czasach świetności co roku hodowano ponad 4500 bażancich jaj z których część trafiała do Rosji. Car Rosji jako gospodarz na tych terenach zaprosił gości na wspólne polowanie właśnie do Zwierzyńca Królewskiego. Na terenie dawnej bażantarni ustanowiono rezerwat przyrody. W miejscu dawnej osady pierwszego leśniczego Karol Nemethy (bażantarni) pozostały ponad stu letnie drzewa owocowe (jabłonie i czereśnie z dawnego sadu). Zwierzyniec był miejscem polowań cara Rosji oraz jego rodziny. W1884 r. Skierniewice gościły trzech cesarzy (Franciszka Józefa – cesarza Austro-Wegier, Wilhelma I – cesarza Niemiec oraz Aleksandra III – cesarza Rosji).

4 Na terenie Nadleśnictwa Skierniewice przeważają gatunki iglaste które stanowią 78% powierzchni lasów.

5 Na terenie nadleśnictwa znajduje się 8 rezerwatów przyrody o łącznej powierzchni 401,16 ha. - Rezerwat Trębaczew- o powierzchni 173,66 ha - Rezerwat Bażantarnia - o powierzchni 44,52 ha - Rezerwat Źródła Borówki - o powierzchni 21,99 ha - Rezerwat Babsk- o powierzchni 10,97 ha - Rezerwat Ruda Chlebacz - o powierzchni 12,42 ha - Rezerwat Kopanicha- o powierzchni 42,53 ha - Rezerwat Polana Siwica- o powierzchni 68,38 ha. - Rezerwat Rawka - o powierzchni 26,69 ha.

6 Bolimowski Park Krajobrazowy (BPK)- został utworzony w 1986 roku. Łączna powierzchnia Bolimowskiego Parku Krajobrazowego wraz z otuliną w zasięgu terytorialnym wynosi 12858 ha, w tym na gruntach Nadleśnictwa Skierniewice 6232,06 ha.

7 Na terenie nadleśnictwa znajduje się 123 pomników przyrody. Większość tych pięknych drzew spotkać można w leśnictwie Zwierzyniec. Najciekawszy egzemplarz dębu bezszypułkowego rośnie w leśnictwie Chociw. Drzewo o obwodzie 626 cm rozdziela się na wysokości i 1,5 metra na 4 pnie o obwodach 257, 240, 238, 225 cm. Jest to najgrubszy w Lasach Państwowych dąb bezszypułkowy, nazywany „cztery dęby"..

8 W granicach nadleśnictwa znajdują się 3 obszary chronionego krajobrazu. - Obszar Chronionego Krajobrazu Pradoliny Warszawsko-Berlińskiej - Obszar Chronionego Krajobrazu Dolina Górnej Rawki - Obszar Chronionego Krajobrazu Bolimowsko-Radziejowicki z doliną środkowej Rawki

9 mgr inż. Jan Pawlaczyk – wieloletni (42 lata pracy) pracownik Nadleśnictwa Skierniewice, pracował jako m.in.: leśny nadzór inżynierski oraz zastępca nadleśniczego. Nadzorował prace leśne w 14 leśnictwach i lasach na obszarze 20 gmin o zasięgu ponad 175 km². Czuwał nad pracą około 50- ciu osób na powierzchni leśnej ok. 14 tys. ha. Nasz przewodnik po Nadleśnictwie Skierniewice.

10 Jan Ziombski- pseudonim „Zimorodek” Zuzanna Kowalska - pseudonim „Malina” Jan Ptasiński - pseudonim „Ptaszek” Uczniowie klasy Vb Szkoły Podstawowej nr 5 w Skierniewicach. Opiekun mgr. Anna Łukasik bibliografia- http://www.skierniewice.lodz.lasy.gov.pl/


Pobierz ppt "Powierzchnia 14,3 tys. ha Ponad 600kompleksów, usytuowanych w dwóch województwach Nadleśnictwo Skierniewice położone jest na terenie dwóch województw;"

Podobne prezentacje


Reklamy Google