Pobieranie prezentacji. Proszę czekać

Pobieranie prezentacji. Proszę czekać

Patroni naszych ulic ul. Żwirki i Wigury. Stanisław Wigura Ur. 9 kwietnia 1901 w Warszawie, zm. 11 września 1932 w katastrofie lotniczej pod Cierlickiem.

Podobne prezentacje


Prezentacja na temat: "Patroni naszych ulic ul. Żwirki i Wigury. Stanisław Wigura Ur. 9 kwietnia 1901 w Warszawie, zm. 11 września 1932 w katastrofie lotniczej pod Cierlickiem."— Zapis prezentacji:

1 Patroni naszych ulic ul. Żwirki i Wigury

2 Stanisław Wigura Ur. 9 kwietnia 1901 w Warszawie, zm. 11 września 1932 w katastrofie lotniczej pod Cierlickiem Górnym koło Cieszyna – polski konstruktor lotniczy, inżynier i lotnik, współzałożyciel zespołu konstrukcyjnego RWD, wykładowca Politechniki Warszawskiej. Wraz z pilotem Franciszkiem Żwirką zwyciężył w międzynarodowych zawodach lotniczych Challenge 1932. Od wczesnej młodości interesował się techniką i lotnictwem, był aktywnym harcerzem 2 Warszawskiej Drużyny Harcerskiej. W 1920, podczas wojny polsko- radzieckiej, służył ochotniczo w 8. pułku artylerii polowej. Po wojnie powrócił do nauki. Ukończył w 1922 roku Gimnazjum im. Jana Zamoyskiego w Warszawie i rozpoczął studia na Wydziale Mechanicznym Politechniki Warszawskiej. Był jednym z założycieli Sekcji Lotniczej Koła Mechaników Studentów Politechniki Warszawskiej, w której spotkał m.in. Stanisława Rogalskiego i Jerzego Drzewieckiego. W grudniu 1925 studenci Sekcji utworzyli warsztaty Sekcji Lotniczej, w których budowali samoloty. W 1926 Wigura i Rogalski opracowali swój pierwszy samolot WR-1 (nazwa pochodziła od ich inicjałów), który został zbudowany w 1927 roku.

3 Franciszek Żwirko Ur. 16 września 1895 w Święcianach, zm. 11 września 1932 w katastrofie lotniczej pod Cierlickiem Górnym koło Cieszyna. Porucznik pilot Wojska Polskiego, pilot sportowy. Wraz z inżynierem Stanisławem Wigurą zdobył w 1932 w zawodach "Challenge" pierwsze miejsce i puchar międzynarodowy dla Polski. Szkołę średnią ukończył w Wilnie, podczas I wojny światowej został powołany do armii rosyjskiej. Po ukończeniu szkoły oficerskiej w Irkucku, służył w piechocie, m.in. w 27 Pułku Strzelców Syberyjskich i 674 Pułku Piechoty, walcząc z Niemcami. Służbę w armii rosyjskiej zakończył w randze porucznika. W 1917 zgłosił się do tworzącego się korpusu polskiego gen. Dowbora-Muśnickiego w Rosji. Po demobilizacji korpusu w lipcu 1918roku, wstąpił w sierpniu do rosyjskiej "białej" Armii Ochotniczej gen. Denikina, walcząc w rosyjskiej wojnie domowej.

4 Katastrofa Żwirkowisko to miejsce tragicznej śmierci 11 września 1932 polskich pilotów Stanisława Wigury i Franciszka Żwirki w Cierlicku Górnym koło Cieszyna na Śląsku Cieszyńskim, na terenie ówczesnej Czechosłowacji. Wypadek polskich pilotów miał miejsce podczas ich przelotu na zlot lotniczy do Pragi. Podczas gwałtownej burzy nastąpiło oderwanie skrzydła ich samolotu, maszyna runęła na ziemię. Obaj piloci zginęli na miejscu

5 Opis ulicy LOKALIZACJA I PRZEBIEG Ulica Żwirki i Wigury w Bolesławcu biegnąca w kierunku północno- zachodnim wzdłuż rzeki Bóbr, długości około 200 metrów. Prowadzi od ul. Chrobrego do ul. Asnyka gdzie przechodzi w ul.Karola Miarki. HISTORIA Powstała w XVlll wieku. Nosiła nazwę Friedrich Strasse. Obecna nazwa obowiązuje od 1912 r.- jej patronem jest Żwirko i Wigura.

6 Zdjęcia naszej ulicy Widok ulicy Żwirki i Wigury od strony zakładu pracy Polfa.

7 Zdjęcia Widok od strony ul.A.Asnyka.

8 Zdjęcia Skrzyżowanie ulic: Piotra i Pawła ze Żwirki i Wigury.

9 Zdjęcia Odnowione kamienice i bloki- między innymi te:

10 Napisy końcowe przygotowali: -Eryka Janiec -Magdalena Polańska -Czarek Kulig Klasa: Va Wychowawczyni: Marzena Borecka Źródło informacji: wikipedia.pl


Pobierz ppt "Patroni naszych ulic ul. Żwirki i Wigury. Stanisław Wigura Ur. 9 kwietnia 1901 w Warszawie, zm. 11 września 1932 w katastrofie lotniczej pod Cierlickiem."

Podobne prezentacje


Reklamy Google