Pobieranie prezentacji. Proszę czekać

Pobieranie prezentacji. Proszę czekać

Mazurskie Stonehenge WARMIA I MAZURY TO NIE TYLKO GOTYCKIE ZAMKI I KOŚCIOŁY. TO RÓWNIEŻ PAMIĄTKI PO WIELKICH MAJĄTKACH PRUSKIEJ ARYSTOKRACJI. JEDNĄ Z NICH.

Podobne prezentacje


Prezentacja na temat: "Mazurskie Stonehenge WARMIA I MAZURY TO NIE TYLKO GOTYCKIE ZAMKI I KOŚCIOŁY. TO RÓWNIEŻ PAMIĄTKI PO WIELKICH MAJĄTKACH PRUSKIEJ ARYSTOKRACJI. JEDNĄ Z NICH."— Zapis prezentacji:

1 Mazurskie Stonehenge WARMIA I MAZURY TO NIE TYLKO GOTYCKIE ZAMKI I KOŚCIOŁY. TO RÓWNIEŻ PAMIĄTKI PO WIELKICH MAJĄTKACH PRUSKIEJ ARYSTOKRACJI. JEDNĄ Z NICH JEST NIEZWYKŁA NEKROPOLIA W MARKOWIE, PRZYPOMINAJĄCA KAMIENNY KRĄG.

2 Lokalizacja  Nie wspominają o nim przewodniki. Znają go jedynie miejscowi i garstka miłośników historii. Leśny cmentarz koło Markowa (woj. warmińsko- mazurskie). Miejsce, gdzie w 1. połowie XX w. pochowano dwóch przedstawicieli jednej z najpotężniejszych familii dawnych Prus Wschodnich: Friedricha Ludwiga i jego syna Christopha Friedricha – hrabiów z rodu zu Dohna, właścicieli dworu w Markowie i rozległych posiadłości ziemskich w Prusach Górnych (niem. Oberland, dziś Mazury Zachodnie). Bez przewodnika trudno tu trafić. Gęsty las, wąwóz i mokradła skutecznie wyręczają muzealnego strażnika, chroniąc przed zadeptaniem jedną z najbardziej tajemniczych nekropolii północnej Polski.

3 Krąg brzóz Nie tylko położenie czyni ją wyjątkową. Jest rzadkim przykładem współczesnego cmentarza, który w swoim założeniu nawiązuje do zagadkowych kamiennych kręgów kultury megalitycznej (ok. 3–2 tys. p.n.e. w Europie). Nekropolia robi piorunujące wrażenie. W jej centrum znajduje się szeroki półokrąg, utworzony z kilkudziesięciu ustawionych ciasno półtorametrowych głazów. Tuż obok niego (południowa część cmentarza) wyrasta krąg z brzóz średnicy kilkunastu metrów. W jego wnętrzu znajduje się wciśnięty w ściółkę i przysypany liśćmi krąg z kamiennych ław. W środku kręgów leżą butwiejące szczątki drewnianego krzyża. Wzdłuż osi cmentarza (północ- południe) wiedzie ścieżka z dwoma rzędami granitowych schodów. Obok nich ustawiono ociosane głazy. Przy ścieżce, w odległości ok. 10 metrów od siebie, znajdują się dwa puste już dziś grobowce (kto i kiedy zabrał trumny, nie wiadomo).

4 Płyta nagrobna  Nieco wyżej, w centrum kamiennego półokręgu, wsparta na podporach płyta nagrobna ojca. Na niej gotycka inskrypcja: Friedrich Ludwig Burggraf und Graf zu Dohna-Lauck *4.4.1874-†1.7.1924, poniżej symbol szczęścia – czterolistna koniczyna, powyżej przykryta koroną tarcza herbowa Dohnów, przedstawiająca skrzyżowane rogi jelenia. Wokół płyty przebiega cytat z Apokalipsy św. Jana (14,13): „So spricht der Geist, sie sollen ausruchen von ihren Mühen, denn ihre Werke folgen ihnen nach” (Zaiste, mówi Duch, niech odpoczną od swoich mozołów, bo idą wraz z nimi ich czyny; tłum. za Biblią Tysiąclecia)

5 Grobowiec  Poniżej grobowiec syna. Płyta nagrobna jest skromna. Wyryto na niej jedynie napis: Christoph Friedrich Burggraf und Graf zu Dohna-Lauck *12.12.1907– †3.9.1934. Młody hrabia zginął w wypadku samochodowym u podnóża Alp. Jego auto stoczyło się do Jeziora Bodeńskiego. Ciało sprowadzono do Markowa, pogrzeb odbył się nocą, przy blasku pochodni. Niedługo potem (być może jeszcze w 1934 roku) przy płycie nagrobnej pojawił się potężny głaz. Od strony grobowca wyciosano w nim ogromną swastykę wpisaną w tarczę słoneczną, z której rozchodzą się promieniście świetliste smugi. Z drugiej strony głazu wypełnione mchem wyżłobienia układają się w cytat z Pierwszego Listu do Koryntian (15,55): „Der Tod ist verschlungen in der Sieg” (Gdzież jest o śmierci twoje zwycięstwo). Pod nim wyryto słowa: „Ich morte auf den Christus” (Umieram w Chrystusie). A jeszcze niżej imię i nazwisko, które dekadę później stało się synonimem największych zbrodni: „Adolf Hitler”.

6 Krąg kamienny a Stonehenge Na pierwszy rzut oka widać podobieństwo tych dwóch rzeźb jednak nie mają one ze sobą nic wspólnego.

7 Wykonały: Wiktoria Kościukiewicz Patrycja Wiśniewska Weronika Wróbel Gabriela Przybyła  Bibliografia:  http://historia.focus.pl/polska/swego-nie-znacie-markowo-mazurskie-stonehenge-1159 http://historia.focus.pl/polska/swego-nie-znacie-markowo-mazurskie-stonehenge-1159  http://pl.wikipedia.org/wiki/Pseudomegalityczny_cmentarz_Dohn%C3%B3w http://pl.wikipedia.org/wiki/Pseudomegalityczny_cmentarz_Dohn%C3%B3w


Pobierz ppt "Mazurskie Stonehenge WARMIA I MAZURY TO NIE TYLKO GOTYCKIE ZAMKI I KOŚCIOŁY. TO RÓWNIEŻ PAMIĄTKI PO WIELKICH MAJĄTKACH PRUSKIEJ ARYSTOKRACJI. JEDNĄ Z NICH."

Podobne prezentacje


Reklamy Google