Pobieranie prezentacji. Proszę czekać

Pobieranie prezentacji. Proszę czekać

KRZYŻACY – OBRAZ ŚREDNIOWIECZA

Podobne prezentacje


Prezentacja na temat: "KRZYŻACY – OBRAZ ŚREDNIOWIECZA"— Zapis prezentacji:

1 KRZYŻACY – OBRAZ ŚREDNIOWIECZA

2 Warstwy społeczne średniowiecza.

3 Duchowieństwo W średniowieczu duchowieństwo miało największy bezpośredni wpływ na ludność danego państwa, a pośredni poprzez papieża i biskupów na króla i władców tego kraju. Przykładem może być pełnienie przez prymasa urzędu interrexa. Od innych średniowiecznych stanów różnił się tym, że był zasilany wyłącznie przez osoby z innych stanów, a to ze względu na obowiązujący w Kościele rzymskokatolickim celibat.

4

5 Rycerstwo Rycerz jest przykładem ideału świeckiego. Średniowieczni rycerze byli wzorem do naśladowania dla innych osób. Byli  obrońcami sierot i ubogich ludzi bądź biedaków. Był ideałem rycerza. Oczywiście musiał być chrześcijaninem który walczy w imię boga , jej obrony [ wiary ] . Nie walczy z bezbronnymi , jest sprawiedliwy. Walczy w obronie ojczyzny. Rycerz cechować sie musi odwagą , sprawiedliwością , doskonałą umiejętnością władania bronią .

6

7 Mieszczaństwo Stan bogaty, który górował nad biednym
rycerstwem i chłopstwem. Mieli prawa, ale bardzo ograniczone.

8

9 Wygląd rycerza

10

11 RYCERZ Rycerz miał ostrogi zbroję, pas, miecz, pochwę na miecz, hełm. Zazwyczaj ubrany w zbroję, nie zawsze lśniącą, hełm, tarcza miecz (jednoręczny, półtora-ręczny lub dwuręczny) Uzbrojenie: hełm, choć nie zawsze, naramienniki, napierśniki, nagolenniki, zazwyczaj tarcza.

12 Polska Średniowiecza

13

14 Powieść Henryka Sienkiewicza
pt.: „Krzyżacy”

15 „Krzyżacy” Henryka Sienkiewicza są powieścią historyczną
Autor pisał powieść w latach Opisane w niej wydarzenia rozgrywają się na przełomie XIV i XV wieku . Sienkiewicz korzystał z różnych źródeł i opracowań historycznych. Ukazane wydarzenia historyczne powiązane są z postaciami historycznymi. Całość autor wzbogacił o fikcję literacką. Sienkiewicz nie tylko odtworzył fakty historyczne przełomu XIV i XV wieku, ale też uwzględnił średniowieczne obyczaje, myślenie ludzi oraz język tego okresu.

16 Główni Bohaterowie „Krzyżaków”
Maćko z Bogdańca Jagienka ze Zgorzelic Zbyszko z Bogdańca Hlawa Danusia Jurandówna Jurand ze Spychowa Zych ze Zgorzelic

17 Henryk Sienkiewicz

18 pisarskiej, w dowód uznania
  Pisarz ten żył i tworzył w drugiej połowie XIXwieku. Jego utwory ukazywały się też pod pseudonimem literackim Litwos.Pisarz bardzo dużo podróżował zbierając materiały do późniejszych prac.Już za życia był lubianym i cenionym przez społeczeństwo polskie twórcą. Na jubileusz 25-lecia pracy pisarskiej, w dowód uznania otrzymał od swych rodaków majątek i dworek w Oblęgorku (woj.kieleckie).      Największym osiągnięciem pisarza było otrzymanie w 1905 roku Nagrody Nobla za powieść ''Quo vadis" , w której przedstawił obraz życia chrześcijan w starożytnym Rzymie, za panowania Nerona.      Kolejne pokolenia Polaków najbardziej cenią sobie Trylogie H.Sienkiewicza:  "Ogniem i mieczem, Potop, Pan Wołodyjowski - powieści historyczne, w których autor sławi bohaterstwo i patriotyzm dawnych polskich rycerzy.

19 Powieści H.Sienkiewicza
Ogniem i mieczem (1884) Potop (1886) Pan Wołodyjowski (1888) Ta trzecia (1889) Bez dogmatu (1891) Rodzina Połanieckich (1895) Quo vadis (1896) Krzyżacy (1900) Na polu chwały (1906) Wiry (1910) W pustyni i w puszczy (1911)

20 Nowele H.Sienkiewicza Humoreski z teki Worszyłły (1872) Hania (1880)
Szkice węglem (1880) Za chlebem (1880) Janko Muzykant (1880) Z pamiętnika poznańskiego nauczyciela (1880) Orso (1880) Bartek Zwycięzca (1882) Sachem (1883) Wspomnienie z Maripozy (1889)

21 Źródła: http://zadane.pl/zadanie/1753538

22 Dziękuję za uwagę. Wykonał: Wojciech Dudziński Kl. 1c


Pobierz ppt "KRZYŻACY – OBRAZ ŚREDNIOWIECZA"

Podobne prezentacje


Reklamy Google