Pobieranie prezentacji. Proszę czekać

Pobieranie prezentacji. Proszę czekać

Nasz Pruchnik. „…Od Bałtyku po Bieszczady poprzez Odrę, rzekę Bug leży Polska a w niej kilka pięknych miejsc a zaś piszę o Pruchniku, w którym mieszkam.

Podobne prezentacje


Prezentacja na temat: "Nasz Pruchnik. „…Od Bałtyku po Bieszczady poprzez Odrę, rzekę Bug leży Polska a w niej kilka pięknych miejsc a zaś piszę o Pruchniku, w którym mieszkam."— Zapis prezentacji:

1 Nasz Pruchnik

2 „…Od Bałtyku po Bieszczady poprzez Odrę, rzekę Bug leży Polska a w niej kilka pięknych miejsc a zaś piszę o Pruchniku, w którym mieszkam od 2 lat, który sercem swojej gminy jest…’’

3 Herb Pruchnika Od 14 listopada 2008 r.

4 Pocz ą tki Pruchnika Pierwszą wzmiankę o Pruchniku znajdujemy w dokumencie przywilejów Kazimierza Wielkiego dla miasta Lwowa z 1353 r. Widnieje tam podpisany jako świadek Jan Rozborski (Rozborowski) z Pruchnika.

5 Regionalne przysmaki Wielu mieszczan trudniło się masarstwem, a smaczne kiełbasy słynęły w całej okolicy. Kiedy Małopolska należała do Austrii, rzeźnicy pruchniccy co tydzień wysyłali swe wyroby do Wiednia.

6 Regionalne rzemios ł o Pruchnik słynął z przemysłu garbarskiego i wyrobu obuwia. Dawniejsze źródła podają, że liczba szewców dochodziła do stu.

7 Zabytki Pruchnika Najcenniejszy, najwyższej klasy zabytek i pomnik dawnej kultury to kościół murowany pod wezwaniem św. Mikołaja. Ołtarz główny pochodzi z 1770 r.

8 Obelisk z czasów najazdów tatarskich Stoją w Pruchniku na wzniesieniach ciekawe słupy – obeliski kilku metrowej wysokości zbudowane z kamienia. Jeden stoi w pobliżu cmentarza, drugi w kierunku Kramarzówki na górze Iwa, trzeci na Górnym Przedmieściu. Informowały o niebezpieczeństwie – palono na nich smołę.

9 Grób partyzanta z okresu II wojny ś wiatowej Pruchnicki cmentarz znajduje się na niedużym wzniesieniu za miastem w kierunku Rozborza. Otoczony jest drzewami, co powoduje że może spełniać również rolę parku. Cmentarz liczy ok. 180 lat. Najstarszy zachowany nagrobek jest z 1824 roku. Można tu zobaczyć wiele ciekawych grobów, zarówno bardzo starych, jak i stosunkowo nowych (np. gen Papały).

10 Obelisk upami ę tniaj ą cy ś mier ć Ż ydów Niedaleko cmentarza znajduje się obelisk z 1969 roku upamiętniający miejsce rozstrzelania przez hitlerowców w 1943 roku 67 mieszkańców pochodzenia żydowskiego.

11 Ci ęż kie czasy Pruchnika Pruchnik, podobnie jak inne miasteczka, w ciągu swych dziejów różne przechodził koleje. Przeżywał swoje czasy- okresy rozkwitu - chwile miłosne i radosne, przeżywał też różne kataklizmy i klęski. W 1870 roku panował w Pruchniku wielki głód. W 1871 mieszkańcy przeżyli zarazę – epidemię cholery. Inną klęską która nawiedziła Pruchnik były pożary (1498 rok, 1636 rok i 1902 rok).

12 Pruchnik dawniej

13 Pruchnik Rynek 1930 XX w.

14 Pruchnik dziś

15

16 Dzi ę kuj ę za uwag ę ☺ Bartek Kurzeja Klasa V B


Pobierz ppt "Nasz Pruchnik. „…Od Bałtyku po Bieszczady poprzez Odrę, rzekę Bug leży Polska a w niej kilka pięknych miejsc a zaś piszę o Pruchniku, w którym mieszkam."

Podobne prezentacje


Reklamy Google