Pobieranie prezentacji. Proszę czekać

Pobieranie prezentacji. Proszę czekać

DOPALACZE. CO TO SĄ DOPLACZE „Dopalacz", czy „dopalacze" to termin nieposiadający charakteru naukowego. Używa się go potocznie, dla nazwania grupy różnych.

Podobne prezentacje


Prezentacja na temat: "DOPALACZE. CO TO SĄ DOPLACZE „Dopalacz", czy „dopalacze" to termin nieposiadający charakteru naukowego. Używa się go potocznie, dla nazwania grupy różnych."— Zapis prezentacji:

1 DOPALACZE

2 CO TO SĄ DOPLACZE „Dopalacz", czy „dopalacze" to termin nieposiadający charakteru naukowego. Używa się go potocznie, dla nazwania grupy różnych substancji lub ich mieszanek o rzekomym bądź faktycznym działaniu psychoaktywnym, nieznajdujących się na liście substancji kontrolowanych przepisami ustawy o przeciwdziałaniu narkomanii.

3 Dopalacze są furtką dla narkotyków

4 Co daje ich zażywanie? Spożycie ich ma na celu wywołanie w organizmie jak najwierniejszego efektu narkotycznego substancji nielegalnych. narkotycznego

5 Jak rozpoznać czy ktoś brał dopalacze? U osób po zażyciu dopalczy mogą wystąpić:  silne pobudzenie psychomotoryczne  brak łaknienia  rozszerzenie źrenic  przyspieszona akcja serca i szybki oddech  podwyższone ciśnienie krwi i zwiększone wydalanie moczu  jadłowstręt  suchość w ustach

6 Dopalacze sprzedawane są do celów kolekcjonerskich Wszystkie produkty posiadają informację że nie nadają się do spożycia. Można je kupić tylko do celów kolekcjonerskich. Wypowiedź młodego człowieka, klienta smart szopu:,,Sprzedawca często doradza żeby dla lepszego efektu kolekcjonować dwa na raz"

7 Następstwa wieloletniego przyjmowania dopalaczy nie są do końca zbadane. Ale już dziś wiadomo, że na pewno są szkodliwe!!! Lista działań niepożądanych jest długa. Dopalacze mogą powodować nudności, bóle głowy, bezsenność, drgawki, stany lękowe. Oprócz tego wywołują problemy z oddychaniem, znużenie (mieszanki ziołowe), silne ataki szału, urojenia (szałwia wieszcza), znaczne podwyższenie temperatury ciała, biegunkę, zawroty głowy, obfite pocenie się ciała, śpiączkę (fly agaric) oraz wymioty i brązowienie skóry (kratom).

8 NIEKTÓRE Z DOPALACZY

9

10

11

12

13

14

15 Sklep z dopalaczami 200 m od szkoły

16 Dopalaczomaty – nowy sposób na ominięcie zakazu handlu dopalaczami !!! Wojna z dopalaczami nie kończy się. Producenci kolekcjonerskich specyfików, które działają w sposób podobny do narkotyków znaleźli kolejną lukę w przepisach. Chcą rozstawiać w klubach i sklepach dopalaczomaty. Wszystko ma być legalne dzięki systemowi żetonów, które będzie można kupić wyłącznie przez zagraniczny portal internetowy.

17 Do Polski wprowadzane są automaty sprzedające dopalacze. SMS-em, poprzez zagraniczny serwer, będzie można kupić żeton do maszyny

18 PRZYCZYNY SIĘGANIA PO SUBSTANCJE UZALEŻNIAJĄCE  Ucieczka od problemów.  Chęć odurzenia się – a więc przeżycia przyjemnych wrażeń.  Ciekawość, nuda.  Wpływ grupy rówieśniczej.  Bunt młodzieńczy.  Naśladownictwo.  Moda.

19 Sygnały, które powinny zaniepokoić rodzica:  zapach na ubraniu, włosach (słodkawy, zielskowaty),  typowo szkliste oczy,  zmiany w zachowaniu, wesołkowatość,  wzmożone łaknienie lub utrata i nagły spadek wagi ciała,  nagłe i nieuzasadnione niepowodzenia w nauce  huśtawka nastrojów (od euforii do zmęczenia),  powroty do domu w stanie typowym dla upojenia alkoholowego,

20  światłowstręt, zaczerwienienie i obrzęk powiek, wąskie lub powiększone źrenice, brak reakcji źrenic na światło,  agresywne zachowania lub nagłe wybuchy paniki,  brak zainteresowania dotychczasowym hobby,  izolowanie się od reszty domowników,  posiadanie substancji przypominających narkotyki – tabletki, pastylki, biały, brązowy lub kremowy proszek, zielone pokruszone liście.  akcesoria: słomki, fajki, fiolki, opakowania po lekach, małe foliowe torebki.

21 Gdzie szukać pomocy?  Stowarzyszenie „Kontakt”  Centrum Interwencji Kryzysowej  Antynarkotykowy telefon zaufania: 801 19999  Pogotowie Makowe 801 10 96 96  www. narkomania.org.pl

22 DZIĘKUJĘ Marcin Wojciński


Pobierz ppt "DOPALACZE. CO TO SĄ DOPLACZE „Dopalacz", czy „dopalacze" to termin nieposiadający charakteru naukowego. Używa się go potocznie, dla nazwania grupy różnych."

Podobne prezentacje


Reklamy Google