Pobieranie prezentacji. Proszę czekać

Pobieranie prezentacji. Proszę czekać

Temat: Kto spisywał dzieje Polski? Cele lekcji: -dowiesz się kim byli, w którym wieku żyli i czym się zajmowali: Ibrahim ibn Jakub, Gall Anonim, Wincenty.

Podobne prezentacje


Prezentacja na temat: "Temat: Kto spisywał dzieje Polski? Cele lekcji: -dowiesz się kim byli, w którym wieku żyli i czym się zajmowali: Ibrahim ibn Jakub, Gall Anonim, Wincenty."— Zapis prezentacji:

1 Temat: Kto spisywał dzieje Polski? Cele lekcji: -dowiesz się kim byli, w którym wieku żyli i czym się zajmowali: Ibrahim ibn Jakub, Gall Anonim, Wincenty Kadłubek oraz Thietmar -poznasz jaki okres w historii Polski obejmowały relacje kronikarskie Galla Anonima i Wincentego Kadłubka oraz przykłady ich dziejopisarstwa -ocenisz przydatność kronik Galla Anonima i Wincentego Kadłubka w poznawaniu przeszłości państwa polskiego

2 Ibrahim ibn Jakub Gall Anonim Wincenty Kadłubek Thietmar

3 -Imię -Skąd pochodził? - W którym wieku żył? - Kim był? -Dlaczego spisywał dzieje? -Jak opisywał dzieje Polski? (pozytywnie, negatywnie, wiarygodnie, niewiarygodnie)

4 ,,Trójgłos o chrzcie Polski” -Jaki rodzaj źródła historycznego prezentują teksty? -Które ze źródeł zawiera więcej informacji o chrzcie? -Które informacje można ustalić jako wspólne dla wszystkich źródeł? -Jakie nowe szczegóły w stosunku do Thietmara dodają Gall Anonim oraz Wincenty Kadłubek? -Wskażcie informacje anegdotyczne i legendarne, które pojawiły się u Galla i Kadłubka -Jakie względy, zdaniem kronikarzy, były decydujące dla przyjęcia chrztu? - Przypomnijcie, jakie czynniki zadecydowały o przyjęciu chrztu przez Mieszka? -Jak poszczególne źródła przedstawiają osobę Dobrawy i jej rolę w przyjęciu chrztu? -Które ze źródeł jest najmniej wiarygodne i dlaczego?


Pobierz ppt "Temat: Kto spisywał dzieje Polski? Cele lekcji: -dowiesz się kim byli, w którym wieku żyli i czym się zajmowali: Ibrahim ibn Jakub, Gall Anonim, Wincenty."

Podobne prezentacje


Reklamy Google