Pobieranie prezentacji. Proszę czekać

Pobieranie prezentacji. Proszę czekać

W mieście Komaki w pobliżu miasta Nagoya (Prefektura Aichi) znajduje się Shintoistyczna świątynia Tagata Jinja. Znana jest szeroko ze swego corocznego,

Podobne prezentacje


Prezentacja na temat: "W mieście Komaki w pobliżu miasta Nagoya (Prefektura Aichi) znajduje się Shintoistyczna świątynia Tagata Jinja. Znana jest szeroko ze swego corocznego,"— Zapis prezentacji:

1

2

3 W mieście Komaki w pobliżu miasta Nagoya (Prefektura Aichi) znajduje się Shintoistyczna świątynia Tagata Jinja. Znana jest szeroko ze swego corocznego, wiosennego festiwalu (matsuri) zwanego Honen-sai. Jego celem jest zapewnienie ziemi płodności i urodzajności. Dniem święta jest zawsze niedziela przed 15 marca.

4 Komaki ( 小牧市 ). Shintoistyczna świątynia. Zgodnie z danymi faktograficznymi Tagata Jijna istnieje na tym terenie, w tej lub innej formie, już co najmniej 15000 lat. Jest ona historycznie powiązana ze znajdująca się niedaleko shintoistyczną świątynią Oagata Jinja. Niektórzy łączą te dwie świątynie z pierwszymi mitycznymi rodzicami Japonii, którymi byli Izanagi i Izanami.

5 Shintoistyczna świątynia - Oagata Jinja

6 Według oficjalnej wersji shintoistycznej w wewnętrznym sanktuarium świątyni Tagata Jinja mieszka duch księżniczki Tamahime-no-mikoto, córki potężnego magnata władającego terenem w tzw. późnym Okresie Yamato (III-V wiek), który wydał ją za mąż za księcia Takeinadane. We wczesno-średniowiecznej społeczności japońskiej kobiety miały wysoki status i po zawarciu związku małżeńskiego nie opuszczały swych rodzinnych domów. Nie mieszkały też razem z mężem. Mąż wiódł niezależne życie odwiedzając od czasu swą żonę. Książę Takeinadane zginął podczas wojny pozostawiając swą niepocieszoną żonę i dwójkę dzieci, czekających nadaremnie na jego powrót. Zgodnie z legendą pałac księżniczki Tamahime zbudowano na terenie pokrytym poprzednio przez gęsty las dokładnie w tym miejscu, gdzie obecnie znajdują się zabudowania świątynne Tagata Jinja. Chociaż w Tagata Jinja najbardziej rzuca się w oczy obecność fallusów jest to świątynia w której oddaje się cześć bóstwu żeńskiemu, w którym zawiera się idea płodności i żyzności ziemi. Wg popularnej interpretacji w świątyni tej oddaje się cześć Matce Ziemi, bez której sam fallus byłby pozbawiony znaczenia. Honen znaczy „bogate żniwa”, a drewniany fallus zwany Owasegata nie jest uważany za bóstwo lecz za składaną bogini ofiarę.

7 Tagata Jijna. Jak do każdej świątyni, także i do tej prowadzi brama (tori)

8 Pod daszkiem, w pobliżu wejścia znajduje się Temizusha - zbiornik z wodą, służącą do rytualnego obmycia rąk i opłukania ust.

9 Główny budynek świątyni Tagata Jinja

10 Dzwon w świątyni trochę inny niż zwykle.

11 W głównym budynku świątyni. Na zdjęciu 280 kilogramowy, 2,5 metrowy, drewniany symbol urodzaju.

12 Prośby o potomstwo umieszczane są na ema

13 Liczne ema z prośbami o szczęśliwe poczęcie i rozwój potomstwa. Ema, to małe, drewniane tabliczki z namalowanymi obrazkami, które można kupić w niemal każdym sanktuarium Shinto lub w świątyni buddyjskiej. Na pustej stronie zapisuje się życzenia, których spełnienia się oczekujemy. Tabliczki wiesza się w specjalnie wyznaczonym miejscu przy świątyni.

14 Tabliczki Ema ( 絵馬 ).

15

16 Inny budynek świątyni fallicznej

17 W świątyni fallicznej wyznawcy modlą się przede wszystkim o urodzaj i bogate plony, a także o zdrowie oraz o szczęście i harmonię w małżeństwie.

18

19 Bogata kolekcja

20 W mniejszym budynku na terenie shintoistycznej świątyni Tagata Jinja, otoczonym przez ogród ozdobiony kamieniami o kształcie fallicznym, przechowywane są różne przedmioty o fallicznej symbolice, które są oferowane zamieszkującemu świątynię kami. Przedmioty te otacza się szacunkiem i przypisuje się im magiczną moc. Są one wypożyczane tym, którzy poszukują życiowego partnera, pragną dziecka lub szukają lekarstwa na jakąś chorobę. Gdy życzenie spełnia się, wypożyczony przedmiot należy zwrócić do świątyni a do kolekcji dodać nowy falliczny przedmiot. Zwyczaj ten sięga korzeniami do starożytnych rytuałów mających na celu zapewnienie odrodzenia się zarówno cyklu rolniczego jak i człowieka. Jest głęboko zakorzeniony w japońskiej kulturze wyrosłej na gruncie wiary w mityczne połączenie mężczyzny z kobietą (Izanagi i Izanami), będące na początku tworzenia świata oraz wszelkiej kreacji i odnowy. Rodziny modlące się wewnątrz świątyni o szczęście i rozwój dzieci i dziękujące za potomstwo

21 Rzeźbione w drewnie fallusy-fetysze złożone wewnątrz świątyni Tagata Jinja

22

23 Żartobliwy obrazek przedstawiający festiwal płodności Honen-sai

24 I jeszcze jeden obraz ilustrujący festiwal płodności

25

26

27

28

29 W ogrodzie świątyni znajduje się wiele kamiennych fallusów

30

31

32 Kamienny płotek w ogrodach świątyni Na poszczególnych słupkach fragmenty modlitw. A za płotkiem…

33 … kamienne tablice z objaśnieniami związanymi z umieszczonymi na kamieniu kulami. Dotknięcie jednej z kul ma zapewnić nam spokój i harmonię w małżeństwie, drugiej zaś szczęśliwy romans bądź powodzenie w miłości.

34

35

36

37 Tu zwiedzający chętnie robią sobie zdjęcia.

38 Wizyta w świątyni ma zapewnić dzieciom przychylność bóstw i powodzenie

39 Kagura Of Tsuno Mountain – Shinto Ritual Music oprac. na podstawie WEB – jokoretsina www.rotfl.com.pl


Pobierz ppt "W mieście Komaki w pobliżu miasta Nagoya (Prefektura Aichi) znajduje się Shintoistyczna świątynia Tagata Jinja. Znana jest szeroko ze swego corocznego,"

Podobne prezentacje


Reklamy Google