Pobieranie prezentacji. Proszę czekać

Pobieranie prezentacji. Proszę czekać

Trochę teorii, czyli… Ostrosłupem nazywamy wielościan, którego jedna ściana (podstawa) jest dowolnym wielokątem, a pozostałe ściany są trójkątami o jednym.

Podobne prezentacje


Prezentacja na temat: "Trochę teorii, czyli… Ostrosłupem nazywamy wielościan, którego jedna ściana (podstawa) jest dowolnym wielokątem, a pozostałe ściany są trójkątami o jednym."— Zapis prezentacji:

1

2 Trochę teorii, czyli… Ostrosłupem nazywamy wielościan, którego jedna ściana (podstawa) jest dowolnym wielokątem, a pozostałe ściany są trójkątami o jednym boku wspólnym z podstawą. Wysokością ostrosłupa nazywamy odcinek prostopadły poprowadzony z wierzchołka ostrosłupa do płaszczyzny podstawy. Ze względu na kształty podstawy wyróżniamy ostrosłupy: trójkątne, czworokątne, pięciokątne itd.

3 Czworościan foremny Czworościanem foremnym nazywamy ostrosłup prawidłowy trójkątny, którego wszystkie ściany są trójkątami równobocznymi. Ostrosłup prawidłowy trójkątny Ostrosłupem prawidłowym trójkątnym nazywamy ostrosłup, którego podstawą jest trójkąt równoboczny, a ściany boczne są przystającymi trójkątami równoramiennymi. Ostrosłup prawidłowy czworokątny Ostrosłupem prawidłowym czworokątnym nazywamy ostrosłup, którego podstawą jest kwadrat, a ściany boczne są przystającymi trójkątami równoramiennymi.

4 Objętość ostrosłupa Aby obliczyć objętość ostrosłupa trzeba znać jego wysokość i pole powierzchni podstawy. Do obliczenia objętości używamy wzoru V = ⅓ ∙ P p ∙ h Gdzie „h” oznacza wysokość ostrosłupa, zaś „P p ” pole jego podstawy.

5 Ostrosłupy kiedyś i dziś Dawno, dawno, temu… Chyba najbardziej znanymi budowlami na świecie, których kształt bazuje na ostrosłupie, są piramidy ( ostrosłupy, których podstawą jest kwadrat ). Któż nie słyszał o słynnych piramidach egipskich? Największą egipską piramidą jest piramida Cheopsa wysoka na 147 metrów. Jednak piramidy powstawały nie tylko w starożytnym Egipcie. Znaleźć można je na terenie Ameryki, lecz mniejsze występują na terenie całego świata, także w Polsce.

6 Piramidy w Polsce Piramida w Burdzach znajduje się w gminie Bojanów w powiecie stalowowolskim. Piramida o wysokości 5 m i podstawie 6,5 m jest miniaturą piramidy Cheopsa. Ustawiono ją zgodnie z kierunkami świata. Usytuowana jest na prywatnej działce, wkomponowana w leśny krajobraz Puszczy Sandomierskiej. Piramida w Burdzach

7 Piramida w Zagórzanach ma ok. 10 metrów wysokości i 12 metrów podstawy, jest to miniatura piramidy Cheopsa. W podstawę wkomponowany jest krzyż, znacznie przewyższający samą piramidę. Zaprojektowana przez Mariana Teodora Talowskiego. Jest to mauzoleum ówczesnych właścicieli miejscowości, rodu Skrzyńskich. Opowiada się, że A. Skrzyński tak bardzo bał się ciemności, że chciał, by w jego grobowcu przez 100 lat po jego śmierci było zapalone światło. Nie zdążył zapłacić, gdyż zginął w wypadku samochodowym. Piramida w Zagórzanach

8 Piramida także w dzisiejszych czasach jest bardzo popularna wśród architektów, którzy tworzą piękne i nie rzadko ekscentryczne budowle. Jednym z miejsc w których można podziwiać współczesne piramidy jest Luwr, na którego dziedzińcu stoi zapierająca dech w piersiach, zbudowana ze szkła i metalu piramida wysoka na 20 metrów. Istnieją także plany budowy futurystycznej piramidy, w której mieścić będą się biura, mieszkania oraz hotel. Budowla ma wznieść się na oszałamiające 50 pięter. Podobna ma też powstać w Dubaju. Piramida w Luwr we Francji

9 Przykładowe siatki ostrosłupów

10 Ostrosłupy w naszym otoczeniu dachy

11


Pobierz ppt "Trochę teorii, czyli… Ostrosłupem nazywamy wielościan, którego jedna ściana (podstawa) jest dowolnym wielokątem, a pozostałe ściany są trójkątami o jednym."

Podobne prezentacje


Reklamy Google