Pobieranie prezentacji. Proszę czekać

Pobieranie prezentacji. Proszę czekać

Kacper Gonera 1F. Co to jest ?  Narkotykami nazywamy środki odurzające, substancje pochodzenia naturalnego lub syntetycznego działające na ośrodkowy.

Podobne prezentacje


Prezentacja na temat: "Kacper Gonera 1F. Co to jest ?  Narkotykami nazywamy środki odurzające, substancje pochodzenia naturalnego lub syntetycznego działające na ośrodkowy."— Zapis prezentacji:

1 Kacper Gonera 1F

2 Co to jest ?  Narkotykami nazywamy środki odurzające, substancje pochodzenia naturalnego lub syntetycznego działające na ośrodkowy układ nerwowy.

3 Podział NARKOTYKÓW  Opiaty, np. heroina, morfina  Psychosymulanty, np. amfetamina  Kokaina  Marihuana i haszysz  Halucynogeny np. DMT  Psychodeliki np. LSD-25  Środki lotne – kleje  Leki uspokajające i barbiturany

4 PRAWDA CZY MIT? Uzależniają się tylko słabi ludzie. NIEPRAWDA. Człowiek uzależnia się nie dlatego, że jest słaby lub silny, lecz w pierwszej kolejności, dlatego, że bierze narkotyki i podoba mu się ich działanie. Nie można też powiedzieć, że ludzie o silnej woli mogą brać środki odurzające i nic im się nie stanie. Każdy, kto zaczyna brać narkotyki powinien liczyć się z uzależnieniem.

5 Biorę tylko dla przyjemności, nie uzależnię się. NIEPRAWDA. Żaden z narkomanów nie zaczął brać, bo chciał się celowo i z premedytacją uzależnić. W mózgu osoby biorącej narkotyki po pewnym czasie następuje pewien,,przeskok” (wzrasta tolerancja, organizm zaczyna się uodparniać), po którym nie da już się wrócić do poprzedniego stanu.

6 Marihuana jest,,lekkim" narkotykiem i nie uzależnia. NIEPRAWDA. Marihuana, podobnie jak haszysz jest uzależniająca i chociaż uzależnia w nieco dłuższym czasie niż np. heroina, to jednak osobom, które ją palą trudno jest już po paru miesiącach zrezygnować z wypalenia skręta.

7 Zawsze wiadomo, co zawiera narkotyk. NIEPRAWDA. Nigdy nie ma pewności, jakie substancje wchodzą w skład narkotyku. Ten towar nie ma znaku jakości, a rozprowadzane narkotyki zwykle zawierają zanieczyszczenia. Domieszki są bardziej lub mniej toksyczne.

8 Marihuana, to niegroźne,,zioło". NIEPRAWDA. Marihuana uzależnia psychicznie. Może powodować niepokój, rozkojarzenie, pogorszenie koncentracji, pamięci i obniżenie sprawności intelektualnej, a także zobojętnienie i zniechęcenie do codziennych zajęć (syndrom motywacyjny).

9 Amfetamina poprawia zdolność umysłu. NIEPRAWDA. Amfetamina nie utrwala posiadanej wiedzy, ani nie przyspiesza przyswajania nowej. Pozwala na aktywność przez całą dobę, jednak kosztem wyczerpania organizmu i depresji, kiedy narkotyk przestaje działać. Ponadto silnie uzależnia.

10 Istnieje podział na narkotyki,,twarde" i miękkie”. NIEPRAWDA. Nie ma narkotyków,,twardych" i,,miękkich" są tylko wolniej i szybciej uzależniające.

11 Heroina to najbardziej niebezpieczny narkotyk. PRAWDA. Heroina z uwagi na ogromną siłę działania oraz powodowanie w szybkim czasie degradacji narządów wewnętrznych oraz ze względu na szybkie uzależnienie, rzeczywiście uważana jest za najbardziej niebezpieczny dla życia narkotyk. Może uzależnić już po pierwszym razie.

12 Sposoby leczenia Leczenie narkomanii przebiega zazwyczaj w trzech etapach: detoksykacja – polega na uwolnieniu chorego od dolegliwości będących następstwem zażywania narkotyków terapia – stanowiąca podstawową formę leczenia, prowadzona na oddziałach i w ośrodkach stacjonarnych readaptacja społeczna - prowadzona w warunkach otwartych, ma ona pomóc w powrocie do normalnych warunków życia.

13 bibliografia  https://www.google.pl/search?hl=pl&site=imghp&tbm=isch&source=hp&biw=1600&bih=1102&q=narko tyki&oq=narkotyki&gs_l=img.3..0l10.2656.5446.0.5749.9.6.0.3.3.0.130.663.1j5.6.0....0...1ac.1.46.img.. 0.9.671.csKrRXibiZ0#hl=pl&q=narkomania&tbm=isch&facrc=_&imgdii=_&imgrc=8ItwZ1_g2EYGSM% 253A%3BS- pCSHi_02KjfM%3Bhttp%253A%252F%252Fstatic1.money.pl%252Fi%252Fh%252F0%252Fnm2757 12.jpg%3Bhttp%253A%252F%252Ftech.money.pl%252Fchoroby%252Fnarkomania%252F%3B374% 3B233.money.pl%252Fchoroby%252Fnarkomania%252F%3B374% 3B233  http://chemia.wiedza.diaboli.pl/narkotyki/ http://chemia.wiedza.diaboli.pl/narkotyki/  http://pl.wikipedia.org/wiki/Narkotyk http://pl.wikipedia.org/wiki/Narkotyk  http://www.pogadaj.eu/index.php?option=com_content&view=article&id=2:narkotyki- artykul&catid=2:narkotyki-informacje&Itemid=4 http://www.pogadaj.eu/index.php?option=com_content&view=article&id=2:narkotyki- artykul&catid=2:narkotyki-informacje&Itemid=4


Pobierz ppt "Kacper Gonera 1F. Co to jest ?  Narkotykami nazywamy środki odurzające, substancje pochodzenia naturalnego lub syntetycznego działające na ośrodkowy."

Podobne prezentacje


Reklamy Google