Pobieranie prezentacji. Proszę czekać

Pobieranie prezentacji. Proszę czekać

„ Świat bez dopalaczy, narkotyków i… ”

Podobne prezentacje


Prezentacja na temat: "„ Świat bez dopalaczy, narkotyków i… ”"— Zapis prezentacji:

1 „ Świat bez dopalaczy, narkotyków i… ”

2 Jak wiadomo, człowiek może uzależnić się nie tylko od alkoholu, ale także od innych substancji psychoaktywnych. Substancje psychoaktywne są to takie środki chemiczne, które poprzez swoje działanie na organizm człowieka powodują zmiany w jego samopoczuciu oraz zmieniony odbiór otaczającej go rzeczywistości. Przyjmowanie tych substancji wiąże się z bardzo dużym prawdopodobieństwem uzależnienia się.

3

4 Dopalacze to narkotyki wyjątkowo niebezpieczne dla zdrowia
Dopalacze to narkotyki wyjątkowo niebezpieczne dla zdrowia. Najczęściej po substancje psychoaktywne sięgają młode osoby. Niekiedy nieświadome zagrożenia, jakie dopalacze niosą dla zdrowia i psychiki. Jakie mogą być skutki zażywania dopalaczy?

5 Skutki dopalaczy: ♦ nudności, ♦ bóle głowy, ♦ zawroty głowy,
♦ stany lękowe, ♦ bezsenność, ♦ drgawki, ♦ problemy z oddychaniem, ♦ urojenia, ♦ ataki szału, ♦ wysoka gorączka, ♦ nadmierne pocenie się, ♦ śpiączka,

6 Narkotyk, substancja psychoaktywna, środek odurzający, używka – to określenia o podobnym znaczeniu stosowane wymiennie w języku potocznym. W medycynie, psychologii aktualnie obowiązującym nazewnictwem jest substancja psychoaktywna. W medycynie „narkotykami” określa się te substancje psychoaktywne, które działają m.in. przeciwbólowo poprzez określone receptory mózgowe.

7 Skutki narkomanii: ♦ utrata zdrowia psychicznego i fizycznego,
♦ degradacja zdrowia szybsza i skutki dotkliwsze niż w przypadku picia alkoholu, ♦ napady padaczkowe, ♦ udar mózgu, ♦ zawał serca, ♦ uszkodzenia nerek, ♦ uszkodzenia wątroby.

8 Nikotyna to związek chemiczny zawarty w tytoniu a dokładnie w jego liściach. Bez wątpliwości nikotyna ma negatywny wpływ na ludzki organizm. Jest to toksyna, która jest również obecna w wielu narkotykach. Jest to substancja, która uzależnia. Mimo tego, że wiele osób zdaje sobie sprawę z konsekwencji zdrowotnych jakie powodują papierosy nadal palą, lekceważąc wszelkie przesłanki, które informują o szkodliwości tej substancji.

9 Skutki palenia: ♦ powstanie chorób nowotworowych,
♦ powstanie choroby wieńcowej, Burgera i innych chorób układu krążenia, ♦ zwolnienie procesów psychicznych, zawroty i bóle głowy, nadpobudliwość, ♦ trudności w skupieniu uwagi, szybkie zmęczenie, zaburzenia widzenia, ♦ osłabienie narządów zmysłu: węchu, smaku i słuchu, ♦ przyspieszenie procesów starzenia, ♦ szkodzenie osobom niepalącym.

10 Alkohol wpływa na ośrodkowy układ nerwowy, co powoduje zmiany nastroju, myślenia i zachowania. Większość pijących uważa, że alkohol działa pobudzająco. Tak jednak nie jest. Alkohol jest przede wszystkim depresantem. Ożywienie, rozluźnienie, euforia i podniecenie, odczuwane w pierwszej fazie działania alkoholu, mają charakter przejściowy i wynikają z hamowania mechanizmów kontrolujących, stąd zaburzenia samokontroli i krytycyzmu oraz duże wahania nastroju.

11 Skutki picia alkoholu:
♦ niszczenie życia uczuciowego, ♦ utrata kontaktu i zrozumienia ze strony otoczenia, ♦ brak źródła oparcia i wzajemnej pomocy, ♦ izolacja od świata zewnętrznego, ♦ wyczerpanie zasobów materialnych, ♦ współuzależnienie innych członków rodziny, ♦ utrata zdrowia, ♦ utrata autorytetu, ♦ konflikty, agresja, wchodzenie w kolizje z prawem.

12 Substancje psychoaktywne:
*wpływają na centralny układ nerwowy, *przyjmowane są w celu doznania przyjemności, zmiany świadomości, uzyskania określonego nastoju, przeżycia ekstremalnych doznań, *mają pochodzenie naturalne lub syntetyczne, *wpływają na organizm człowieka powodując w różnym stopniu zmiany psychiczne (np. euforię, zmieniony odbiór rzeczywistości, iluzje, omamy, zaburzenia pamięci) oraz fizyczne (np. wzrost ciśnienia krwi, przyspieszenie tętna, pobudzenie).

13

14 Źródła skutki-uboczne-zazywania-dopalaczy_37554.html https://portal.abczdrowie.pl/skutki-zazywania-narkotykow dopalaczachhttps://www.google.pl/search?q=gify+dopalacze&espv=2&biw=1920&bih =946&source=lnms&tbm=isch&sa=X&ved=0ahUKEwishZ6mxoTLAhUminIKHY79AY8Q_A UIBigB


Pobierz ppt "„ Świat bez dopalaczy, narkotyków i… ”"

Podobne prezentacje


Reklamy Google