Pobieranie prezentacji. Proszę czekać

Pobieranie prezentacji. Proszę czekać

Historia telefonu Aleksandra Adamczyk. Alexander Gaham Bell  fizyk i fizjolog amerykański. Urodził się w 1842 roku w Szkocji. Gdy miał 34 lata, w roku.

Podobne prezentacje


Prezentacja na temat: "Historia telefonu Aleksandra Adamczyk. Alexander Gaham Bell  fizyk i fizjolog amerykański. Urodził się w 1842 roku w Szkocji. Gdy miał 34 lata, w roku."— Zapis prezentacji:

1 Historia telefonu Aleksandra Adamczyk

2 Alexander Gaham Bell  fizyk i fizjolog amerykański. Urodził się w 1842 roku w Szkocji. Gdy miał 34 lata, w roku 1876 opatentował telefon, w 1877 uzyskał patent na membranę.

3 Pierwszy telefon Prawzorem telefonu był tzw. telefon nitkowy - rodzaj zabawki znanej w dawnych Chinach; rozmawiano na odległość za pomocą dwóch płaskich kubków i naprężonego pomiędzy nimi cienkiego sznurka. W 1667 eksperymentował z takim telefonem uczony angielski Robert Hooke.

4 Pierwsza centrala telefoniczna  Pierwsza na świecie ręczna centrala telefoniczna skonstruowana została w 1878 roku w New Haven (USA) przez Amerykanina E. T. Holmesa. Pierwsze połączenie telefoniczne wykonywano przez pokręcanie korbką i poproszenie obsługi centrali o połączenie z numerem

5 Pierwszy telefon w Polsce  Pierwsze warszawskie aparaty telefoniczne pochodziły zapewne z Ameryki, skonstruowane zaś były w stylu solidnej drewnianej szafki. Wyposażone w korbkę, miały własne zasilanie. Ale zawsze znajdowały się "w zasięgu". Gwarantowała im to właśnie ta odległość, nieprzekraczająca "trzech wiorst" od centrali, i odpowiednia grubość przewodów. Oraz sprawne dziewczyny, które obsługiwały centralę.

6 Rozwój telefonii Telefon jak wiemy, wynaleziono w 1876 roku. Zgodnie z zamysłem wynalazcy, telefon miał służyć do transmitowania na odległość muzyki; Bell nie myślał o tym, by jego urządzenie mogło zrewolucjonizować bezpośrednie kontakty międzyludzkie. Do tego przecież doskonale nadawał się telegraf. A jednak możliwość bezpośredniej rozmowy zdecydowała o sukcesie telefonii.

7 Światłowód  Przełom nastąpił w latach osiemdziesiątych. Wynikał z kilku czynników. Po pierwsze, w końcu opracowano opłacalne technologie światłowodowej transmisji sygnału. Kanał do przewodzenia fali świetlnej. Zasada działania światłowodu polega na wielokrotnym wykorzystaniu zjawiska całkowitego wewnętrznego odbicia.

8 Ciekawostki  1878 - powstaje pierwsza na świecie książka telefoniczna. Została ona wydana przez znajdującą się w New Haven w USA Okręgową Spółkę Telefoniczną. W książce tej znajdował się spis 50 nazwisk.  1880 - zostaje uruchomiona pierwsza na świecie budka telefoniczna (w USA). W budce tej znajdował się kasjer, który pobierał opłaty za przeprowadzone połączenie.  1889 - zostaje opatentowany płatny telefon. Był to telefon na monetę, czyli połączenie można było nawiązać tylko po wrzuceniu monety.  1913 - zostają uruchomione pierwsze budki telefoniczne w Paryżu.  1923 - powstaje pierwszy telefon z obrotową tarczą, z pomocą, której wybierać można było numer telefonu.  1946 - zostaje przeprowadzona pierwsza międzymiastowa rozmowa telefoniczna.  1955 - powstaje telefon, który do działania wykorzystywał energię słoneczną.  1963 - na rynek wchodzą aparaty telefoniczne, które zamiast tarczy obrotowej mają przyciski.  1964 - na ulicach Nowego Jorku, Chicago i Waszyngtonu pojawiły się budki w których znajdowały się wideofony, umożliwiające oprócz przekazu dźwięku również transmisję obrazu. Rozmowa za pośrednictwem takiego wideofonu kosztowało od 16 do 21 dolarów za 3 minuty połączenia.  1973 - zostaje przeprowadzona po raz pierwszy rozmowa za pośrednictwem telefonu komórkowego.  1976 - w celu zabezpieczenia budek telefonicznych przed wandalami niszczącymi je w poszukiwaniu monet, stworzono karty telefoniczne zaopatrzone w pasek magnetyczny. Zostały one po raz pierwszy wykorzystane we Włoszech


Pobierz ppt "Historia telefonu Aleksandra Adamczyk. Alexander Gaham Bell  fizyk i fizjolog amerykański. Urodził się w 1842 roku w Szkocji. Gdy miał 34 lata, w roku."

Podobne prezentacje


Reklamy Google