Pobieranie prezentacji. Proszę czekać

Pobieranie prezentacji. Proszę czekać

Bajka o rybce Oto bajka o przygodzie, która zdarzyła się w polskiej wodzie. W krystalicznie czystym, górskim potoku żyła sobie rybka o wyjątkowym uroku.

Podobne prezentacje


Prezentacja na temat: "Bajka o rybce Oto bajka o przygodzie, która zdarzyła się w polskiej wodzie. W krystalicznie czystym, górskim potoku żyła sobie rybka o wyjątkowym uroku."— Zapis prezentacji:

1

2 Bajka o rybce

3 Oto bajka o przygodzie, która zdarzyła się w polskiej wodzie. W krystalicznie czystym, górskim potoku żyła sobie rybka o wyjątkowym uroku. Pewnego razu przy ładnej pogodzie znudziło się pływać rybce ciągle w tej samej wodzie. Bardzo była świata ciekawa. W długą podróż wyruszyła, rozpoczęła ją od rzeki Skawa. Ponieważ nurt rzeki był bardzo bystry, rybka dość szybko dotarła do Wisły.

4 Wisła rzeka głęboka i szeroka. Rybka spokojnie sobie płynie, nagle dostrzega wawelskiego smoka. Mocno była przerażona, ziejący ogniem potwór omal nie spalił jej ogona. Na szczęście dała drapaka i w błyskawicznym tempie opuściła miasto Kraka. Z grożących jej niebezpieczeństw nie zdawała sobie sprawy. Trochę wystraszona przybyła do Warszawy.

5 W pewnej chwili słyszy jak ktoś śpiewa piosenkę, podpływa bliżej brzegu, spotyka warszawską syrenkę, z którą ucina sobie miłą pogawędkę. W Wiśle dostrzega zbliżającą się ławicę, dołącza do niej i opuszcza stolicę. W trakcie swojej wędrówki poznaje pewnego węgorza, razem z nim udaje się w kierunku morza. Po kilku dniach dopływa do Gdańska.

6 W tym mieście finał bajki następuje. Bóg morza Neptun rybkę alarmuje, żali się, że człowiek wody od dawna nie szanuje. Nie chroni jej wcale. Truje i marnuje. Jeśli dalej tak będzie robił, kiedyś mocno tego pożałuje.

7 Mówi się, że dzieci i ryby głosu nie mają. Ale w tej bajce przed dewastacją przyrody wszystkich ostrzegają. Sprawa jest przecież oczywista: „Do życia na Ziemi, potrzebna jest woda czysta”


Pobierz ppt "Bajka o rybce Oto bajka o przygodzie, która zdarzyła się w polskiej wodzie. W krystalicznie czystym, górskim potoku żyła sobie rybka o wyjątkowym uroku."

Podobne prezentacje


Reklamy Google