Pobieranie prezentacji. Proszę czekać

Pobieranie prezentacji. Proszę czekać

Komunikacja przy stole. Wspólne gotowanie i biesiadowanie jako kreacja więzi rodzinnychKomunikacja przy stole. Wspólne gotowanie i biesiadowanie jako.

Podobne prezentacje


Prezentacja na temat: "Komunikacja przy stole. Wspólne gotowanie i biesiadowanie jako kreacja więzi rodzinnychKomunikacja przy stole. Wspólne gotowanie i biesiadowanie jako."— Zapis prezentacji:

1

2 Komunikacja przy stole. Wspólne gotowanie i biesiadowanie jako kreacja więzi rodzinnychKomunikacja przy stole. Wspólne gotowanie i biesiadowanie jako kreacja więzi rodzinnych i przyjacielskich Dr Wojciech Jan MALISZEWSKI

3 Rodzina – czym jest? związek intymnego, wzajemnego uczucia, współdziałania i wzajemnej odpowiedzialności, w którym akcent pada na wzmacnianie wewnętrznych relacji i interakcji rodzina jest grupą społeczną o swoistym systemie komunikacyjnym

4 Stół czy ława?  Stół - obiekt znaczący, łączący wiele funkcji, cech i znaczeń, miejsce niezliczonej ilości i sytuacji, mający własną tożsamość, tradycję, historię i legendę, istniejący we własnym, określonym czasie, przypominający o liniach czasów innych, domniemanych i prawdopodobnych, związanych z jego dziejami i towarzyszącymi mu wydarzeniami - świadectwo nieubłaganego upływu czasu, jego erozji, przemijania.  Ława – brak definicji w znaczeniu miejsca spotkań rodzinnych – ława fundamentowa lub ława w znaczeniu szyku bojowego?

5 Komunikowanie się w rodzinie – istota i cele  Komunikowanie się członków rodziny buduje więzi i scala rodzinę  Komunikowanie w rodzinie to proces kreowania wartości, postaw i czynnik wpływający na rozwój osobowy

6 Klasyfikacja destrukcyjnych zasad zniekształcających proces komunikowania w rodzinie NIE NALEŻY: 1.PROSIĆ O POMOC 2.MÓWIĆ O SWOICH NADZIEJACH I POTRZEBACH 3.WYRAŻAĆ ZŁOŚCI NA RODZICÓW 4.DOMAGAĆ SIĘ UZNANIA I POCHWAŁ ZA WYKONANĄ PRACĘ 5.PROSIĆ O WSPARCIE EMOCJONALNE 6.WYRAŻAĆ BÓLU I URAZY 7.ZAUWAŻAĆ I KOMENTOWAĆ BŁĘDÓW 8.WYRAŻAĆ LĘKU – itp.

7 STÓŁ – LEKARSTWO NA IZOLACJĘ. CO NA STOLE i JAK PRZY STOLE?  Czy przygotowanie posiłków, wspólne gotowanie, nakrywanie stołu i biesiadowanie to kreacja więzi rodzinnych?  Czy w polskich domach jest stół, przy którym domownicy razem zjadają posiłki?  Czy wspólne przebywanie przy stole jest już wartością samą w sobie?

8 Gotujemy słowiańskie jedzonko? Czemu nasze potrawy stają się znowu modne?  Serniczek, kulebiaczek, kiszka ziemniaczana, babka ziemniaczana, kartacze (zeppeliny) czemu nie ma ich na naszych stołach?  Argumenty za: tańsze i zdrowsze; a nade wszystko wspólnie przygotowane przez rodzinę!!!  Argumenty za: człek zwierzę stadne a nie żaden sobek i egoista!!!

9

10

11 Przepisy na wspólne gotowanie  Sernik  Kulebiaczki  Krokiety  Kartacze  Każdy z domowników ma coś do pracy – współdziałanie i odpowiedzialność

12 Jak na stole i przy stole 1. Serwetka 2. Widelec do sałatek 3. Widelec obiadowy 4. Widelec deserowy 5. Talerzyk do pieczywa z nożem 6. Talerz obiadowy 7. Nóż obiadowy 8. Łyżeczka 9. Łyżeczka 10. Łyżka do zupy 11. Widelec koktajlowy 12. Szklanka na wodę 13. Lampka do wina czerwonego 14. Lampka do wina białego 15. Filiżanka do kawy

13 Stół = kultura osobista Siedzieć musimy nie tylko wygodnie i pewnie, ale i ładnie. Niestety, często siedzimy niechlujnie. Ma to miejsce wówczas, gdy nasze nogi wysuwamy przed siebie lub zasuwamy je na nogi krzesła oraz, gdy ręce zakładamy za oparcie krzesła. W czasie jedzenia trzymamy ręce na stole powyżej przegubu i nie krzyżujemy nóg. Taki sposób jedzenia zapewnia lepsze posługiwanie się sztućcami. Łokcie nie mają czego szukać na stole. Przystępując do jedzenia, bierzemy najpierw sztućce znajdujące się najdalej od talerza, z kolei następne, trzymając się zasady - od zewnątrz do wewnątrz. Sztućce są ułożone według kolejności użycia. Wśród członków rodziny i bliskich znajomych można pozwolić sobie na nieco swobodniejszy sposób siedzenia, ale kontaktując się z innymi osobami, nie podpieramy ręką głowy i nie zakładamy nogi na nogę. Uwaga ta szczególnie dotyczy kobiet, które noszą mini. Kobieta może jednak, ściskając lekko kolana, skrzyżować nogi w okolicy podudzia (powyżej kostek).

14 Najczęstsze uchybienia Przerywając jedzenie, odkładamy sztućce tak, aby częściowo znajdowały się na talerzu, a częściowo na stole. Nie należy zapominać, że sztućce wzięte do rąk nie powinny więcej dotykać obrusa. Sztućce w przerwie jedzenia krzyżujemy na talerzu a po zakończeniu - kładziemy równolegle na talerzu. Spożywając serwowane potrawy, pochylamy zbyt nisko głowę nad stołem, zbliżając ją do talerza. Tymczasem powinniśmy siedzieć prosto. Posługując się sztućcami, przenosimy potrawy do ust, a nie odwrotnie. Głowy nie wspieramy na łokciach. Ręce trzymamy na stole oparte środkiem stawu przedłokciowego. Kieliszka z winem nie trzymamy za kielich. Powinniśmy trzymać je za nóżkę. Ciągłe zachęcanie do picia alkoholu jest brzydkim zwyczajem i świadczy o braku zainteresowania innym człowiekiem. Toasty wznosi się między daniami, a nie wtedy, gdy na stole znajduje się gorące danie. Interesowanie się zawartością kieliszków sąsiadów, świadczy nie najlepiej o naszej kulturze. Poprawianie włosów, pudrowanie twarzy, szminkowanie ust nie odbywa się przy stole.

15 I to by było na tyle! Pomysł na ten drobny show zrodził się, gdy pewien omc mgr czyścił widelcem paznokcie. Kolejnym czynnikiem było spojrzenie na tzw. psinę jedzona razem z budą (czytaj hamburger), tablicę Mendelejewa (czytaj kebap – nomen omen przez p…czemu?) Mamy swoją tradycję – Jurek Owsiak pomyślał i oto WOŚP gra za duże pieniądze! Kto wie czemu? Kontakt z kucharzem: wojmal@ukw.edu.plwojmal@ukw.edu.pl Kontakt z adiunktem: wojmal@ukw.edu.pl

16 Rzeczy, których robić nie wolno  Nie wolno bez słowa odłożyć słuchawkę telefonu, jeżeli połączyliśmy się z niewłaściwym telefonem.  Kobiety nie powinny wycierać szminki w serwetę z materiału.  Kobiety nie powinny wyrywać dłoni, nawet jeśli nie mają ochoty na pocałunek w rękę.  Mężczyzna nie powinien siedzieć przy powitaniu i pożegnaniu.  Nie „puszczamy wiatrów”….!!!  Nie bekamy!  Nie cmokamy!

17 nie wolno…  Nie czyścimy paznokci będąc w towarzystwie innych osób.  Nie dłubiemy w zębach podczas posiłku.  Nie doprawiamy jedzenia przed spróbowaniem.  Nie jemy łapczywie.  Nie kładziemy na stole już raz użytych sztućców.  Nie korzystamy z telefonu komórkowego w trakcie oficjalnego spotkania.  Nie krytykujemy nowego stroju koleżanki - kolegi…  Nie mlaskamy w trakcie jedzenia.  Nie mówimy szeptem w większym gronie i i z pełnymi ustami.

18 Nie wolno…  Nie wolno pić alkoholu przed toastem gospodarza.  Nie wolno podawać dłoni przez stół.  Nie należy wykręcać kwiatów łodygami do góry.  Nie oblizujemy łyżeczki od kawy itd…  Nie wolno opierać sztućców o brzeg talerza.  Nie palimy papierosów przy stole.  Nie plotkujemy przy stole.  Nie pochylamy się nad talerzem.

19 MOŻNA UCIEC OD SĄSIADA, OD PRACODAWCY ALE PRZED RODZINĄ NIE !!! – TRZEBA W KOŃCU WRÓCIĆ WIECZOREM DO DOMU


Pobierz ppt "Komunikacja przy stole. Wspólne gotowanie i biesiadowanie jako kreacja więzi rodzinnychKomunikacja przy stole. Wspólne gotowanie i biesiadowanie jako."

Podobne prezentacje


Reklamy Google