Pobieranie prezentacji. Proszę czekać

Pobieranie prezentacji. Proszę czekać

PROJEKT Z BIOLOGII. Nasz projekt obejmuje 3 główne zagadnienia: „Ruch i kalorie”, „Czy każdy może być sportowcem?”, „Czy sport jest zawsze zdrowy?”.

Podobne prezentacje


Prezentacja na temat: "PROJEKT Z BIOLOGII. Nasz projekt obejmuje 3 główne zagadnienia: „Ruch i kalorie”, „Czy każdy może być sportowcem?”, „Czy sport jest zawsze zdrowy?”."— Zapis prezentacji:

1 PROJEKT Z BIOLOGII

2

3 Nasz projekt obejmuje 3 główne zagadnienia: „Ruch i kalorie”, „Czy każdy może być sportowcem?”, „Czy sport jest zawsze zdrowy?”. Celem nadrzędnym projektu jest zaznajomienie z biologicznymi aspektami sportu.

4

5  wyjaśnienie zależności zapotrzebowania energetycznego człowieka od trybu życia, wieku i płci  poznanie wydatków energetycznych na różne czynności fizyczne  zestawienie diety sportowców różnych dyscyplin sportowych jej uzasadnienie  przedstawienie predyspozycji fizycznych do uprawiania różnych dyscyplin sportowych

6  wyjaśnienie różnorodności sylwetek sportowców w różnych dyscyplinach sportowych  przypomnienie wpływu używek na organizm  wyjaśnienie negatywnego wpływu używek na organizm sportowca  przedstawienie zagrożeń dla zdrowia wynikających z wyczynowego uprawiania sportu (kontuzje, zaburzenia odżywiania, trwałe uszkodzenia i zniekształcenia ciała, przerost mięśnia sercowego, wycieńczenie)

7

8 W projekcie wzięło udział 7 dziewczyn i 1 jeden nauczyciel koordynujący. Podzieliłyśmy się na 3 drużyny 2-3 osobowe. Każdy z nas otrzymał oddzielny temat. Wszystko co zebrałyśmy wysyłałyśmy Pani Lidii Rode. W poniedziałki przed lekcjami odbywały się zajęcia dodatkowe, na których przedstawiałyśmy efekty pracy.

9

10  Dzienne zapotrzebowanie energetyczne - oznacza ilość energii, którą należy dostarczyć każdego dnia organizmowi w pożywieniu, aby pokryć wydatki energetyczne wynikające z:  podstawowej przemiany materii, na którą składają się procesy fizjologiczne tj. trawienie, oddychanie, krążenie, odnowa komórek i tkanek, itp.  aktywności fizycznej.

11

12

13  indywidualnego tempa metabolizmu  masy ciała  wzrostu  poziomu aktywności fizycznej  płci  wieku

14

15  2000 kcal dla kobiety  2500 kcal dla mężczyzny

16

17 Diety w każdym sporcie różnią się od siebie.

18

19 Wysiłek fizyczny związany z wykonywaną pracą na danym stanowisku wpływa znacząco na wydajność pracownika i może prowadzić do szybkiego zmęczenia, a co za tym idzie niekiedy potrzeby wprowadzenia profilaktycznych posiłków i napojów.

20 Im dłuższa i cięższa jest wykonywana czynność fizyczna tym więcej energii zużywamy. PODSUMOWANIE :

21

22

23 Do każdej dyscypliny sportu jest ważna inna predyspozycja fizyczna. Wyróżniamy kilka dyscyplin w których ważną rolę odgrywa wzrost: koszykówka, siatkówka, piłka ręczna. Z różnymi dyscyplinami sportu związane są różne typy sylwetek. W każdej dyscyplinie kształtują się mięśnie istotne dla danego sportu.

24

25 W sporcie istotną rolę odgrywa nie zniechęcanie się do danej dyscypliny, trenowanie, zdrowe odżywianie oraz unikanie używek

26 Każdy sport ma sobie coś ciekawego i jest na swój sposób pociągający. Zastanów się, jakie masz preferencje, co lubisz a czego wolisz nie robić. I zacznij uprawiać jakiś sport, choćby miały być to ćwiczenia w domu czy jogging. Warto ćwiczyć, aby utrzymać kondycję i być zdrowszym.

27

28 Jakie są zagrożenia dla zdrowia wynikające z wyczynowego uprawiania sportu?

29  Kontuzje  Trwałe uszkodzenie i zniekształcenie ciała  Przerost mięśnia sercowego  Wycieńczenie organizmu  Zaburzenia odżywiania  Wzrost ciśnienia krwi i przyśpieszenie akcji serca

30

31 Używka - substancja z powodu swego składu chemicznego działająca na centralny układ nerwowy. Większość używek uzależnia po pewnym czasie osobę zażywającą je. Używki to produkty spożywcze nie mające właściwości odżywczych, zawierające substancje, które działają pobudzająco na układ nerwowy. Najczęściej stosowane używki to: kawa, herbata, tytoń, napoje alkoholowe oraz narkotyki.

32

33  mają szkodliwy wpływ na Twoje relacje z rodzicami i innymi bliskimi osobami;  wpływają na doznawane przez Ciebie emocje – sprawiają, że zamiast poczuć się lepiej, staniesz się smutny, przygnębiony i przestraszony  uzależniają – ich zażywanie nie będzie już Twoim wyborem, lecz koniecznością;  możesz wejść w konflikt z prawem i mieć poważne kłopoty.

34

35 Są to syntetyczne lub naturalne substancje stosowane w celu sztucznego zwiększenia sprawności i wydolności organizmu. Zaliczamy do nich środki anaboliczne, które zwiększają produkcję białka w organizmie, a tym samym powodują rozrost mięśni.

36 Jakie są skutki stosowania dopingu?

37  zahamowanie wzrostu, mimo nadmiernego umięśnienia ciała  zmiany skórne tzw. trądzik sterydowy, który ma cięższy przebieg niż trądzik młodzieńczy  powiększenie gruczołów sutkowych u mężczyzn  zahamowanie rozwoju jąder i bezpłodność  zaburzenia psychiczne  zaburzenie działalności układu pokarmowego

38  zwiększenie prawdopodobieństwa występowania nowotworów  obniżenie odporności organizmu  uzależnienie  zmniejszenie wytrzymałości więzadeł  bezsenność

39 Mimo tego, że sport nie zawsze jest bezpieczny warto go uprawiać. Doping jest niewątpliwie ciemną stroną sportu, ale niestety wszechobecną. Coraz częściej słyszymy o skandalach związanych ze stosowaniem przez sportowców niedozwolonych środków dopingujących.

40

41 Mimo tego, że sport nie jest zawsze zdrowy, warto mieć swoją dyscyplinę. Nie zażywać żadnych środków dopingujących i używek, gdyż to szkodzi tylko Tobie! Pamiętaj, że przy uprawianiu sportu masz możliwość doskonalenia się i bycia najlepszym w danej dziedzinie.

42

43 W swoim życiu kieruj się jedną myślą: „SPORT TO ZDROWIE!”

44 Dziękujemy za uwagę i życzymy miłego dnia ! W projekcie brały udział dziewczyny z klasy II a i Pani Lidia Rode


Pobierz ppt "PROJEKT Z BIOLOGII. Nasz projekt obejmuje 3 główne zagadnienia: „Ruch i kalorie”, „Czy każdy może być sportowcem?”, „Czy sport jest zawsze zdrowy?”."

Podobne prezentacje


Reklamy Google