Pobieranie prezentacji. Proszę czekać

Pobieranie prezentacji. Proszę czekać

SUBKULTURA: PUNKOWCY Joanna Grecman Kl. IV a.

Podobne prezentacje


Prezentacja na temat: "SUBKULTURA: PUNKOWCY Joanna Grecman Kl. IV a."— Zapis prezentacji:

1 SUBKULTURA: PUNKOWCY Joanna Grecman Kl. IV a

2 SUBKULTURA Subkultura - podkultura, pojęcie odnoszone najczęściej do zjawisk składających się na kulturę młodzieżową. Jej specyficznymi cechami są: spontaniczność, opozycyjność w stosunku do “kultury dorosłych”, zanegowanie kultury dominującej w społeczeństwie, odrzucenie wartości dorosłych, stworzenie własnych wzorów zachowań, podkreślanie odrębności poprzez język (żargon) i charakterystyczny wygląd. Kultura młodzieżowa ukształtowała się po II wojnie światowej z takimi jej przejawami jak muzyka rockowa, moda młodzieżowa, nowy typ niepokornego idola (np. J. Dean). Najbardziej znane subkultury to: rockersi, hippisi (lata 60), skinheadzi, punki (lata 70). W Polsce gitowcy, depeszowcy, szalikowcy (lata 80). Uważa się, że subkultura jest wstępną fazą procesu, którego wynikiem jest kultura alternatywna.

3 PUNK Słowo punk oznacza  rzeczy bezwartościowe, tandetne. Nazwa subkultury odzwierciedla jej główne cechy: buntowniczy i prowokujący charakter. Członkowie grupy protestowali przeciwko zastanemu porządkowi społecznemu, poddawali krytyce otaczającą ich rzeczywistość.

4 CECHY CHARAKTERYSTYCZNE IDEOLOGII PUNKÓW:
- zdecydowane odrzucenie tradycyjnego systemu społecznego, - kwestionowanie wszelkiego rodzaju autorytetów, - negowanie przyszłości i przeszłości życie chwilą, teraźniejszą. - sprzeciw wobec dyskryminacji, rasizmu, podziałów politycznych i ekonomicznych, - krytyka tradycyjnych wartości i realizujących je instytucji społecznych  nastawienie anarchistyczne, pacyfistyczne, a w części środowisk proekologiczne,

5

6 Dla subkultury punków charakterystyczny jest brak liderów, ideologów oraz sformalizowanej struktury. Strój punka ma charakter niedbały i celowo antyestetyczny. W jego skład wchodzą: skórzana lub dżinsowa kurtka nabijana ćwiekami, dżinsowe spodnie, oraz ciężkie, wojskowe buty. Fryzura ma postać biegnącego przez środek głowy czuba.

7 PODZIAŁ PUNKOWCÓW: Ska punk – styl muzyczny powstały w drugiej połowie lat 80. w Kalifornii z połączenia ska i punk rocka, inspirowany brzmieniem brytyjskiego 2 Tone; podstawowy nurt tzw. "trzeciej fali ska". Duży wpływ na wzrost znaczenia "trzeciej fali ska" miała emitowana w jednej z kalifornijskich rozgłośni radiowych cotygodniowa audycjaThe Ska Parade, w której zapraszane zespoły grały na żywo. Szczyt popularności gatunku w Stanach Zjednoczonych przypadł na drugą połowę lat 90. Oi!, street punk (punk uliczny) – podgatunek w obrębie muzyki punk, zapoczątkowany w Wielkiej Brytanii pod koniec lat 70. XX w., będący połączeniem klasycznej stylistyki wczesnych zespołów punkowych (The Clash, Ramones) i rockowych, takich jak The Rolling Stones, The Who; także określenie subkultury młodzieżowej z nim związanej, charakteryzującej punków i skinheadów.

8 CZĘŚĆ HUMORYSTYCZNA: Poglądy:
Nie lubią jadać w McDonald's, bo to on niszczy naszą planetę. Z wyboru siedzą w głębokim podziemiu o chlebie i winie, Zawsze olewają wszystko, co może ich dotyczyć, bo po co się buntować, skoro można napić się wina. Siedzą po klatkach w celu spicia trunków, na które zbierali cały dzień siedząc przy głównej ulicy, grając na gitarze i śpiewając hymn punków: Bo wiesz jak jest, rzuć jakieś drobne na wino. Kochają wino, ale bardziej niż wino kochają pogo i koncerty swoich zespołów, na które przychodzą upojeni winem. Chodzą na wszystkie manifestacje i jeśli nie będą zgadzać się z ideami, to idą jako kontrmanifestanci, podkręceni winem.

9 CZĘŚĆ HUMORYSTYCZNA: Kilka prawd o punkowym ubiorze:
Musisz mieć glany. Wydatek od 80 zł na przecenie na rynku do 300 zł w firmowym sklepie. Nie muszą być koniecznie czarne. Ważne, żeby miały prawdziwą stal na czubach. Jest to niezbędne, jeśli chcesz na punkowym koncercie zachować swoje palce w stanie nienaruszonym Planując zakup tego elementu garderoby miej na uwadze, że musisz je jak najszybciej zniszczyć, ale nigdy nie możesz robić tego umyślnie. Musi być to przypadek. Jeśli chcesz się wyróżniać, a nawet jak tego nie chcesz, spraw sobie czerwone rurki. Dobrze by było, gdyby owe rurki były w czarną kratę. Muszą Ci się jak najszybciej same porwać. Wtedy poproś mamę lub babcię, żeby wszyła Ci tam suwak lub naszywkę przedstawiającą Twoje przekonania. Pojawia się tu również plecak typu kostka, tyle, że w tym wypadku zgniłozielony. Koszt takiego to około 70zł. Musisz mieć przyszyte do niego w dużo naszywek głoszących, że jesteś antyrasistą, antyfaszystą, antynazistą, anty wszystkiemu o czym mówi się w szkole na polskim, historii i WOSie. Musisz mieć irokeza. Kolor dowolny, byle nie Twój naturalny. Musi być co najmniej takiej wysokości, żeby po wpadnięciu do studzienki kanalizacyjnej włosy wchodziły Ci w nos. Mniejsze lecz równie ważne elementy stroju to: pasy z ćwiekami, koszulki zespołów, łańcuchy skradzione od psa sąsiada czy z motoroweru dziadka. Nie zapomnij o agrafkach. Powinieneś je mieć na każdym centymetrze kwadratowym ubioru i co najmniej pięć w ciele, nie licząc tych w uchu. Jeśli chcesz być true, to miej kurtkę skórzaną (najlepiej ramonechę). Uwaga! Chodzenie w nowej ramonesce to obciach. Kolejny niezbędny element ubioru punka to czerwone sznurówy jak najbardziej zniszczone, przetarte i nieudolnie wciśnięte w Twoje glany.

10 BIBLIOGRAFIA: http://nonsensopedia.wikia.com/wiki/Punki


Pobierz ppt "SUBKULTURA: PUNKOWCY Joanna Grecman Kl. IV a."

Podobne prezentacje


Reklamy Google