Pobieranie prezentacji. Proszę czekać

Pobieranie prezentacji. Proszę czekać

Wpływ wybranych czynników na wzrost fotosyntezy. PROBLEM BADAWCZY Czy wpływ wybranych czynników decyduje o wzroście fotosyntezy?

Podobne prezentacje


Prezentacja na temat: "Wpływ wybranych czynników na wzrost fotosyntezy. PROBLEM BADAWCZY Czy wpływ wybranych czynników decyduje o wzroście fotosyntezy?"— Zapis prezentacji:

1 Wpływ wybranych czynników na wzrost fotosyntezy

2 PROBLEM BADAWCZY Czy wpływ wybranych czynników decyduje o wzroście fotosyntezy?

3 HIPOTEZA ŚWIATŁO I DWUTLENEK WĘGLA ODGRYWAJĄ WAŻNĄ ROLĘ W PROCESIE FOTOSYNTEZY

4 Do doświadczenia potrzebne będą: Gałązka moczarki kanadyjskiej – 20 cm Słoik litrowy

5 Woda gazowana lampka notatki miarka stoper Dwie uczennice MARTA I JUSTYNA

6 DOŚWIADCZENIE 1.Do słoika wlej wodę wodociągową 2.Umieść w słoiku gałązkę moczarki kanadyjskiej 3.Słoik z moczarką postaw w odległości około 90 cm od włączonej lampki 4.Po upływie 2 min rozpocznij liczenie pęcherzyków gazu wydzielanego przez roślinę. Licz je przez 5 min. Liczba wydobywających się pęcherzyków gazu świadczy o intensywności fotosyntezy. 5.Następnie przesuń słoik na odległość około 30 cm od lampki i ponownie policz pęcherzyki gazu wydzielanego przez roślinę. 6.Powtórz czynności zapisane w punktach 3 – 5 z słoikiem, w którym gałązka moczarki została umieszczona w wodzie wodociągowej zmieszaną z wodą gazowaną 7.Porównaj liczby pęcherzyków gazu w pierwszym i drugim przypadku. Podaj nazwę gazu produkowanego przez roślinę.

7 1.Do słoika wlej wodę wodociągową 2.Umieść w słoiku gałązkę moczarki kanadyjskiej 3.Słoik z moczarką postaw w odległości około 90 cm od włączonej lampki

8 4. Po upływie 2 min rozpocznij liczenie pęcherzyków gazu wydzielanego przez roślinę. Licz je przez 5 min. Liczba wydobywających się pęcherzyków gazu świadczy o intensywności fotosyntezy.

9 5. Następnie przesuń słoik na odległość około 30 cm od lampki i ponownie policz pęcherzyki gazu wydzielanego przez roślinę.

10 6. Powtórz czynności zapisane w punktach 3 – 5 z słoikiem, w którym gałązka moczarki została umieszczona w wodzie wodociągowej zmieszaną z wodą gazowaną +

11 7. Porównaj liczby pęcherzyków gazu w pierwszym i drugim przypadku. Podaj nazwę gazu produkowanego przez roślinę. Woda w słoiku Odległość słoika od lampki Woda wodociągowa w słoiku Woda wodociągowa + woda gazowana w słoiku Odległość 90 cm słoika od lampki 15230 Odległość 30 cm słoika od lampki 230815 Gazem produkowanym przez roślinę jest: TLEN

12 HIPOTEZA POTWIERDZONA WNIOSEK: Światło i dwutlenek węgla odgrywają dużą rolę w procesie fotosyntezy

13 DZIĘKUJEMY Marta Leszczyńska 2fJustyna Sikora 2f

14 BIBLIOGRAFIA podręcznik od biologii dla klasy 1 – „Puls życia 1” zdjęcia prywatne konsultacje i porady Pani Miszkurki Marta i Justyna (obrazki) – aplikacja bitstrips


Pobierz ppt "Wpływ wybranych czynników na wzrost fotosyntezy. PROBLEM BADAWCZY Czy wpływ wybranych czynników decyduje o wzroście fotosyntezy?"

Podobne prezentacje


Reklamy Google