Pobieranie prezentacji. Proszę czekać

Pobieranie prezentacji. Proszę czekać

54°07′N 20°08′E Orneta Orneta położona jest w północnej części województwa warmińsko-mazurskiego w powiecie lidzbarskim. Pierwsza osada powstała w pierwszych.

Podobne prezentacje


Prezentacja na temat: "54°07′N 20°08′E Orneta Orneta położona jest w północnej części województwa warmińsko-mazurskiego w powiecie lidzbarskim. Pierwsza osada powstała w pierwszych."— Zapis prezentacji:

1

2

3 54°07′N 20°08′E Orneta Orneta położona jest w północnej części województwa warmińsko-mazurskiego w powiecie lidzbarskim. Pierwsza osada powstała w pierwszych latach XIV wieku na staropruskim polu osadniczym. Oficjalny dokument z marca 1313 roku określa Ornetę już jako miasto. Miastem i gminą zarządzali biskupi. W wyniku drugiej wojny szwedzkiej w latach 1655÷1660 Orneta została całkowicie zrujnowana. Po rozbiorach Polski Orneta została włączona w granice Prus Wschodnich i w tych granicach pozostała do 1945 r. W okresie XIX w. pomimo iż Ornetę nękały liczne pożary i wojny miasto rozwijało się dynamicznie. Orneta ma też swoją "smoczą" legendę, która głosi, że smoczy potwór pożerał nie tylko zwierzęta, ale również kobiety i dzieci. Wielu rycerzy zginęło w walce ze smokiem, aż wreszcie jeden z nich smoka pokonał. Legenda ta znalazła odbicie w herbie miasta. Z Ornety pochodził Hans Wulff, twórca i budowniczy organów z Katedry Oliwskiej. Obecnie Ornetę zamieszkuje ok. 9.000 osób. Prezentacja przedstawia znaczące zabytki Ornety.

4 Miasto posiada klasyczny układ urbanistyczny z rynkiem otoczonym zabytkowymi kamieniczkami. W centralnej części Rynku w 1351 r. wybudowano Ratusz w stylu gotyckim. W XV wieku został on obudowany murowanymi budami, które w późniejszym okresie uzyskały status domków budniczych.

5 Dach Ratusza wieńczy ośmioboczna wieżyczka barokowa z galeryjką. W hełmie wieży umieszczony jest najstarszy na Warmii dzwon pochodzący z 1384 r.

6 Kamienice wokół rynku pochodzą z XVII÷XIX w., wiele z nich posiada charakterystyczne podcienie.

7

8

9 Kościół parafialny św. Jana Chrzciciela zbudowany w stylu gotyckim

10

11 Rzygacze (zwieńczenia spustów wodnych) w kształcie głów smoków. Ceramiczna dekoracja o motywach figuralnych i roślinnych na elewacji kościoła.

12 Trzypiętrowy neogotycki główny ołtarz Serca Pana Jezusa ze scenami Męki Pańskiej ( autorstwa uczniów Wita Stwosza ). W nawie głównej mosiężny żyrandol z 1576 roku, oparty na wzorach niderlandzkich, z dwustronną figurą Błogosławionej Dziewicy.

13 Barokowa chrzcielnica Pomiędzy kolumnami w stylu korynckim widoczna jest ażurowa dekoracja z liści przeplatanych wstęgami. Na głównym gzymsie umieszczono sześciu aniołów.

14 Ambona o kształcie ośmioboku z 1744 roku Nakrywę ambony zdobi postać tryumfującego Zbawiciela Powierzchnię ambony zdobią figury: Zbawiciela, Ewangelistów i doktorów Kościoła. Nad drzwiami wejściowymi na ambonę stoją figurki apostołów Piotra i Pawła.

15 Stalle scholi - bogato zdobione barokowe stalle

16 Barokowy kształt chóru i prospektu organowego z organami z 1609 roku. Napis i herb biskupa warmińskiego A.K. Szembeka pod prospektem organowym

17 Ołtarz N.M.P. Różańcowej w stylu rokoko pochodzący z 1761 roku jest umieszczony na prawym filarze środkowym. Neogotycki ołtarz skrzydłowy Serca Pana Jezusa w prawej nawie bocznej. W ołtarzu znajdują się sceny Męki Chrystusa.

18 Widoczny na lewym filarze środkowym rokokowy ołtarz św. Józefa.

19 Empory boczne dla chóru

20 Dwuosobowa renesansowa stalla z 1574 r. z intarsjami z drewna dębowego

21 Sklepienie kaplicy bocznej

22 Cerkiew prawosławna św. Mikołaja (po 1945 r.) Wcześniej kościół ewangelicki wybudowany w latach 1829-1830 z wieżą z 1906 r. Parafia prawosławna w Ornecie powstała po przesiedleniu do tego miasta ludności ukraińskiej w czasie Akcji Wisła.

23 Cmentarz ewangielicki w otoczeniu obecnej cerkwi

24 Muzyka : J. S. Bach –” Aria na strunie G” wyk. Ricky King


Pobierz ppt "54°07′N 20°08′E Orneta Orneta położona jest w północnej części województwa warmińsko-mazurskiego w powiecie lidzbarskim. Pierwsza osada powstała w pierwszych."

Podobne prezentacje


Reklamy Google