Pobieranie prezentacji. Proszę czekać

Pobieranie prezentacji. Proszę czekać

Początki radia i mikroskopu

Podobne prezentacje


Prezentacja na temat: "Początki radia i mikroskopu"— Zapis prezentacji:

1 Początki radia i mikroskopu

2 Radio

3 Historia radia Historia radia sięga końca XIX w., kiedy to niemiecki fizyk Heinrich Hertz odkrył fale elektromagnetyczne i zbudował pierwszą aparaturę do generowania i rejestracji tych fal. Od tego momentu wynalazcy w różnych krajach konstruowali coraz to nowsze i sprawniej działające aparaty nadawczo-odbiorcze, dzięki którym można było nawiązać łączność radiową na coraz większą odległość.

4 Już na początki XX w. dokonano pierwszej radiowej transmisji głosu ludzkiego, a w 1920 roku, w Pittsburghu (USA), rozpoczęła pracę pierwsza publiczna rozgłośnia radiowa. W tym samym czasie pojawiały się w sprzedaży pierwsze wytwarzane fabrycznie odbiorniki radiowe, a w 1921 roku, we Francji i USA rozpoczęto emisję stałego programu radiowego.

5 W Polsce stałe audycje radiowe rozpoczęło nadawać Polskie Radio od 1926 roku. Niestety dynamiczny rozwój Polskiego Radia został brutalnie zahamowany przez wybuch II wojny światowej. Jednak po jej zakończeniu, wznowiło ono swoją działalność, początkowo w warunkach prowizorycznych, by już w latach 50. przeżywać okres intensywnego rozwoju programowego i technicznego.

6 W ostatnich latach swoją działalność rozpoczęło również wiele stacji ogólnopolskich o charakterze komercyjnym, które stały się poważna konkurencją dla Polskiego Radia. Praktycznie każde województwo i większe miasto posiada swoją regionalną stację, w której poruszane są problemy mieszkańców danego regionu. Z dobrodziejstw radia korzysta także Kościół Katolicki. Ogólnopolskie stacje o charakterze religijnym, takie jak Radio Maryja, są odpowiedzią na potrzeby ludzi wierzących, którzy także chcą mieć stacje radiowe odpowiadające ich wymaganiom.

7 Nowoczesne radia

8 Radio w Internecie Radio nadające swoje audycje poprzez Internet, za pomocą przesyłania strumieniowego, zwykle w formacie MP3, Ogg Vorbis, RealAudio, AAC+ lub Windows Media Audio, często jest radiem amatorskim. Także tradycyjne stacje radiowe wykorzystują Internet jako dodatkowy kanał nadawczy. Pierwszym polskim radiem internetowym jest Radio NET. Powstało w grudniu 1998 roku, założone przez Michała Marcinika. Transmisja odbywała się na bazie technologii RealNetworks z prędkością 20kbps.

9 Mikroskop

10 Pierwszy mikroskop Pierwszy mikroskop optyczny został skonstruowany około 1590 roku przez Hansa i Zachariasza Jansenów. W 1679 roku A. von Leeuwenhoek udoskonalił mikroskop oraz po raz pierwszy obserwował w nim żywe komórki. Wynalezienie mikroskopu pozwoliło na rozwój biologii, dzięki niemu R. Koch odkrył bakterie gruźlicy, Th. Morgan obserwował podziały chromosomów w jądrze komórkowym. Dokładna obserwacja organelli komórkowych stała się możliwa, gdy w 1931 roku skonstruowano pierwszy mikroskop elektron...

11 Co to jest mikroskop? Przyrząd do otrzymywania powiększonych (ponad 2000 razy) obrazów przedmiotów lub ich szczegółów, niedostrzegalnych dla oka (mniejszych od ok. 0,1 mm). Obrazy dawane przez mikroskop optyczny mogą być obserwowane bezpośrednio okiem (mikroskop optyczny zwykły), fotografowane (mikrofotografia), rzucane na ekran bezpośrednio (mikroskop optyczny projekcyjny) lub po przetworzeniu (mikroskop optyczny telewizyjny).

12 Rodzaje mikroskopów mikroskop akustyczny mikroskop elektronowy
mikroskop holograficzny mikroskop jonowy mikroskop konfokalny mikroskop metalograficzny mikroskop operacyjny mikroskop optyczny mikroskop polaryzacyjny mikroskop pomiarowy mikroskop porównawczy mikroskop sił atomowych mikroskop świetlny mikroskop warsztatowy skaningowy mikroskop tunelowy

13 Budowa…

14

15 Mikroskop Hooke’a wykonany z tekturowej tuby pokrytej ciemną skórą, wewnątrz której znajdują się drewniane uchwyty utrzymujące soczewki

16 Mikroskop No 5. Raymonda Rifesa najprawdopodobniej używany do obserwacji wirusów

17 Mikroskop skonstruowany przez profesora M. Thury do celów dydaktycznych. Pozwala na równoczesną obserwacje obiektu przez kilku studentów.

18 Dziękujemy za obejrzenie prezentacji 


Pobierz ppt "Początki radia i mikroskopu"

Podobne prezentacje


Reklamy Google