Pobieranie prezentacji. Proszę czekać

Pobieranie prezentacji. Proszę czekać

Łamigłówki matematycznej główki Miejskie Przedszkole nr 17 w Rudzie Śląskiej.

Podobne prezentacje


Prezentacja na temat: "Łamigłówki matematycznej główki Miejskie Przedszkole nr 17 w Rudzie Śląskiej."— Zapis prezentacji:

1

2 Łamigłówki matematycznej główki Miejskie Przedszkole nr 17 w Rudzie Śląskiej

3 Konkurs matematyczny „Łamigłówki matematycznej główki ” Wiek przedszkolny to okres rozwojowy, w którym dziecko po raz pierwszy jest poddane wielorakim oddziaływaniom w sposób zorganizowany, zamierzony, celowy, planowy i systematyczny. W tym wieku szczególnie ważna jest aktywność dziecka we wszystkich możliwych formach, której właściwością jest działanie zmierzające do poznawania samego siebie, własnych możliwości, otoczenia społeczno - przyrodniczego, relacje z innymi, ale przede wszystkim dążenie do wzrastającej samodzielności, a w konsekwencji do samostanowienia zgodnego z osobistymi potrzebami, dążeniami, aspiracjami.

4 Dbając o wszechstronny rozwój naszych wychowanków, również tych, które wykazują szczególne predyspozycje, wiele placówek oświatowych organizuje konkursy, które dają szansę dzieciom uzdolnionym do prezentacji swoich umiejętności. Grono Pedagogiczne naszego przedszkola wyszło z propozycją organizowania w naszym środowisku konkursu matematycznego.

5 Pierwszy konkurs odbył się w 2007 roku, obecnie była już jego dziewiąta edycja. Głównymi celami tego konkursu jest: rozwijanie zainteresowań matematycznych, umiejętność wykorzystywania posiadanej wiedzy w działaniu, pokazanie dzieciom, że matematyka może być świetną zabawą. Właśnie dlatego dzieci nie są oceniane i nagradzane za zajęcie konkretnego miejsca, ale za udział w zabawie, umiejętność współdziałania z partnerem i odważne podchodzenie do zmagania się z kolejnymi zadaniami matematycznymi. Wszyscy są zwycięzcami i otrzymują dyplomy i nagrody za udział w konkursie matematycznym.

6 Zakres zadań obejmuje takie pojęcia jak: - orientacja przestrzenna, - organizacja przestrzeni i czasu, - rozwijanie umiejętności szeregowania i klasyfikowania, - kształtowanie pojęć liczbowych i umiejętności liczenia, - mierzenie przedmiotów, rozumienie stałości miary ( wysokość, długość, szerokość ). Liczba uczestników – drużyny dwuosobowe. Liczba biorących udział w konkursie przedszkoli – od 7 do 8.

7 O czym warto pamiętać. Liczbę zadań dostosować do tempa pracy dzieci i zainteresowania ( warto mieć zawsze przygotowane zadanie dodatkowe ). Ważne jest, żeby stawiane dzieciom zadania były związane z możliwością działania na konkretach ( liczmany, klocki logiczne, obrazkowe kody matematyczne, domina liczbowo – cyfrowe itp. ). Jest to związane z tym, że w edukacji matematycznej przedszkolaków najważniejsze są osobiste doświadczenia dziecka związane z możliwością manipulowania na konkretnych przedmiotach. Dać możliwość samodzielnego sprawdzania ile uzyskaliśmy punktów - dzieci za dobrze rozwiązane zadania dostają po cukierku, które na koniec przeliczają i dzielą się zdobytymi słodyczami co daje również możliwość przekonania się, że nie zawsze da się podzielić liczby na dwie równe części i możliwość podjęcia samodzielnej decyzji – co zrobimy z tym dodatkowym cukierkiem.

8 Konkurs do tej pory był przeznaczony dla dzieci sześcioletnich, ale od przyszłego roku szkolnego zawarte w nim zadania będą dostosowane dla dzieci pięcioletnich. Uważamy, że warto go w dalszym ciągu organizować ze względu na dzieci, które lubią liczyć i bawić się matematyką.

9 Dziękujemy za uwagę!


Pobierz ppt "Łamigłówki matematycznej główki Miejskie Przedszkole nr 17 w Rudzie Śląskiej."

Podobne prezentacje


Reklamy Google