Pobieranie prezentacji. Proszę czekać

Pobieranie prezentacji. Proszę czekać

Narodziny złotego wieku  Wiek XVI jest nazywany w Polsce,,złotym wiekiem’’. Nasz kraj słynął wtedy z bogactwa, rozwijała się sztuka, żyło wiele wybitnych.

Podobne prezentacje


Prezentacja na temat: "Narodziny złotego wieku  Wiek XVI jest nazywany w Polsce,,złotym wiekiem’’. Nasz kraj słynął wtedy z bogactwa, rozwijała się sztuka, żyło wiele wybitnych."— Zapis prezentacji:

1

2 Narodziny złotego wieku  Wiek XVI jest nazywany w Polsce,,złotym wiekiem’’. Nasz kraj słynął wtedy z bogactwa, rozwijała się sztuka, żyło wiele wybitnych osób.

3 Handel  Na handlu zbożem, tak potrzebnym krajom zachodniej Europy, bogaciła się szlachta i mieszczanie.

4 Budowle XVI wieku  W epoce odrodzenia budynki były nie tylko wygodne, ale i ładne. Wznoszono coraz piękniejsze domy o bogato zdobionych fasadach*. *ściana domu od strony ulicy.

5 Port w Gdańsku  Po odzyskaniu przez Polskę Pomorza Gdańskiego najważniejszym wodnym szlakiem transportowym stała się Wisła. Do Gdańska spławiono nią m.in. zboże.

6 Folwark Szlachecki  Oprócz pól uprawnych w skład folwarku wchodził :  dwór szlachecki- siedziba właściciela folwarku oraz jego rodziny,  zabudowania gospodarcze: młyn, stajnia, stodoła, spichlerz.

7 Sztuka  Manieryzm – termin, jakim określa się zjawiska w sztuce europejskiej XVI wieku. W tym wieku sztuka była bardzo popularna i przywiązywano do niej dużą wagę.

8 Ważne osobistości XVI wieku  Mikołaj Kopernik – polski astronom z Torunia.  Jan Kochanowski- polski poeta.  Mikołaj Rej- polski poeta.  Wacław z Szamotuł- polski kompozytor.  Mikołaj Gomółka- polski kompozytor renesansowy.

9 Podsumowanie  Wiek XVI jest nazywany,,złotym wiekiem’’ ponieważ, żyło w nim wielu wybitnych ludzi, rozwijał się handel, kultura oraz sztuka.

10 Wykonywały:  - Julia Wasilewska  - Olga Grodkowska  - Julia Jakubiak  - Gabriela Kornatowska z klasy 5B  BIBLIOGRAFIA:  - Wikipedia  - książka,,HISTORIA POLSKI’’


Pobierz ppt "Narodziny złotego wieku  Wiek XVI jest nazywany w Polsce,,złotym wiekiem’’. Nasz kraj słynął wtedy z bogactwa, rozwijała się sztuka, żyło wiele wybitnych."

Podobne prezentacje


Reklamy Google